غائله ماکارونی دست‌پخت کیست؟
صلاح‌الدین هرسنی
(تحلیلگر مسائل سیاسی)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1937
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید


تکرار سیکل فرافکنی مشکلات به دولت قبل

روحانی؛ مقصر وضعیت دولت رئیسی است؟

همدلی| فرافکنی به دولت‌های قبل سنتی است که در هر دولت در حال تکرار شدن است. گویا حالا یک رسم مهم شده که هر دولتی روی کار می‌آید دولت قبل را عامل مشکلات کشور قلمداد می‌کند. زمانی که دولت حسن روحانی روی کار بود، سیدابراهیم رئیسی که به‌عنوان رئیس قوه قضاییه در واکنش به اظهارات اعضای دولت یک‌بار در سخنان خود اعلام کرد که بهتر است آقای روحانی با اعضای دولت قبل خود مناظره‌ای داشته باشند تا یک‌بار برای همیشه تکلیف مشخص شود و این بحث که دولت قبلی مقصر است به پایان برسد. حالا با روی کار آمدن دولت سید ابراهیم رئیسی این بحث که دولت قبلی مقصر بوده همچنان در حال تکرار است. نه‌تنها دولتی‌ها بلکه نمایندگان مجلس و حامیان دولت نیز در سخنان مختلفی مدعی هستند که دولت قبلی عامل مشکلات فعلی کشور است. هادی بیگی نژاد نماینده ملایر در مجلس در سخنانی این‌گونه تحلیل کرده که عامل همه مشکلات فعلی دولت حسن روحانی است. او به مهر گفته: «نتیجه سوءتدبیر دولت روحانی در زمینه ارز منجر به کاهش ارزش پول ملی کشورمان شد، به‌گونه‌ای که ارزش پول کشورمان به حدود یک‌دهم کاهش‌یافته است. سایر کالاها نیز متناسب با قیمت ارز رشد می‌کند. گرانی‌های فعلی تا حد زیادی نتیجه اقدامات اشتباه اقتصادی است که در دولت سابق اتفاق افتاد. ریشه مشکلات اقتصادی فعلی کشور، سوءمدیریت‌های دولت گذشته است و نمی‌توانیم بگوییم که در گذشته هیچ اتفاقی نیفتاده است و باید اقدامات اشتباهی را که در گذشته رخ داده است به‌خوبی برای مردم تبیین کنیم. دولت روحانی اعلام می‌کرد ما ارز به میزان کافی داریم و به هر فردی حتی کسانی که سفر تفریحی می‌رفتند، ارز ۴۲۰۰تومانی تخصیص می‌داد. نتیجه این رویکرد غلط آن شد که میزان ذخایر ارزی در کشورمان کاهش یافت، قیمت ارز به‌شدت افزایش یافت و دولت روحانی مجبور شد پایه پولی را بالا ببرد و به سمت چاپ پول رفت که این کار هم نقدینگی و تورم را تشدید کرد.»
بیگی‌نژاد با تأکید بر اینکه مردم باید به این مسئله توجه کنند که گرانی‌های فعلی ربطی به دولت رئیسی ندارد و این گرانی‌ها ناشی از سیاست‌های غلط اقتصادی دولت تدبیر و امید است، تصریح کرد: «در دولت روحانی ما ارز را از بازار به قیمت ۲۸هزار تومان خریداری می‌کردیم و آن را به قیمت ۴۲۰۰تومان به واردکننده گندم می‌دادیم. واردکنندگان، گندم و نهاده‌های دامی را با ارز ترجیحی وارد می‌کردند و توقع آن بود که کالاهای اساسی با قیمت پایین به دست مردم برسد، اما این‌گونه نبود. تفاوت ارز آزاد و ترجیحی بسیار زیاد بود و همین مسئله بسیاری از افراد را وسوسه کرد و باعث شد که هم فساد به وجود آید، هم شکاف طبقاتی ایجاد شود و هم کالاها به قیمت ارزان به دست مردم نرسد.»
این اظهارات در حالی است که نگاهی به سخنان دولتمردان سابق نشان می‌دهد هر دولت جدیدی که روی کار آمده مدعی بوده وضعیت نامساعدی را از دولت قبل تحویل گرفته است. پرویز سروری، دبیر شورای ائتلاف نیروهای انقلاب هم در پاسخ به سؤال مطرح‌شده با یادآوری ناکارآمدی‌های دولت روحانی، گفت: «رئیسی دولت را در بدترین شرایط تحویل گرفت، ناکارآمدی‌های دولت روحانی به‌شدت به ظرفیت‌های کشور ضربه وارد کرد. امروز بر هیچ‌کس پوشیده نیست و همه در جریان هستند که مسئول اصلی اقتصاد در این هشت سال چه کسانی در دولت بودند.» وی با بیان اینکه همه می‌دانند بیشترین سهم را اصلاح‌طلبان و کارگزاران بر عهده داشتند، اظهار کرد: «ازاین‌رو آن‌ها در وضعیت کنونی اقتصادی سهیم‌اند، چرا که اگر اصلاحات نبود، این‌همه ناکارآمدی‌ها بروز نمی‌کرد. آن‌ها بودند که زمینه‌ساز به قدرت رسیدن روحانی در دو انتخابات ۹۲ و ۹۶ شدند و امروز باید پاسخگو باشند؛ اما می‌خواهند خود را از مشکلاتی که دولت به وجود آورده، مبرا کنند که به نظر بنده مردم این نوع نگاه را نمی‌پذیرند.»
خبرگزاری مهر نیز به‌عنوان یک رسانه حامی اصولگرایان و دولت رئیسی همین خط خبری را دنبال می‌کند. این خبرگزاری روز گذشته در گزارشی نوشت: «تصمیم دولت سیزدهم برای اجرایی کردن طرح کالابرگ الکترونیک با موجی از هجمه و تخریب از سوی مثلث «تاک» یعنی تدبیری‌ها، اصلاحات و کارگزارنی‌ها مواجه شده است، جماعتی که پیش‌ازاین هشت سال در دولت تدبیر و امید و چهارسال در مجلس سابق صاحب نفوذ و کرسی بودند؛ همان افرادی که خود مسبب بخش عظیمی از شرایط نابسامان موجود هستند و به‌وقت پاسخگویی، تلاشی برای اقناع اذهان عمومی نکردند و حالا سلاح نقد به دست گرفته‌اند و تا می‌توانند روی موج به راه افتاده موج‌سواری می‌کنند و خود را مطالبه گر می‌دانند! این دست از کنشگران سیاسی برای آنکه پیش‌ازاین از سپهر سیاست دور نمانند، با انتشار پیوسته توییت، یادداشت و ده‌ها ترفند دیگر به دولتمردان مستقر «متلک‌پرانی» می‌کنند و انتقادهایی که در برخی از مواقع از مدار انتقاد خارج می‌شود، نثار دولت مردمی می‌کنند؛ دولتی که می‌خواهد اقتصاد در ریل درست خود قرار گیرد و بساط تبعیض و نا عدالتی‌ها که با رمز «دلار ۴۲۰۰تومانی» در عصر به اصلاح تدبیر شکل گرفت جمع شود.»
البته در این مسیر خبرگزاری مهر تنها نیست. رسانه‌هایی همچون مشرق نیز با انتشار گزارش‌های مختلف تلاش دارند بگویند که اقدامات دولت مثبت بوده و چنانچه در کشور مشکلی وجود دارد تنها میراث دولت گذشته است. مشرق نوشته: «چشم‌انداز امیدوارکننده نسبت به آینده باعث شده است که کمیته عملیات روانی روحانی با هدایت برخی وزرا تشکیل شود. از مهم‌ترین وظایف این گروه آن است که خسارت‌های دولت تدبیر را به‌حساب دولت سیزدهم بگذارد. جلسات این کمیته به‌صورت منظم در دفتر یکی از وزرای سابق دولت در یکی از برج‌های مشهور در حال برگزاری است. در شرایطی که خلاف‌گویی و خلاف نمایی از جانب مدیران دولت روحانی هزینه‌ای ندارد، برخی می‌توانند به‌سادگی سرمایه‌های اجتماعی را به بازی گرفته و روی آن قمار کنند. حالا که متهم وضع موجود با نظر شخصی‌اش به سیاست بازگشته است؛ زمان آن است که معمار اصلی آسیب به نهاد دولت بدون روتوش و ملاحظه سیاسی با مردم رودررو شود، کمیته عملیات روانی ظرفیت بازی خوانی در چنین وضعیتی را ندارد!» این در حالی است که دولت رئیسی وارد دومین سال خود شده است و این دولت تا کنون تصمیمات مهمی در عرصه‌های مختلف کشور گرفته که اثر زیادی بر زندگی عادی مردم داشته است اما بااین‌حال گویا قرار نیست فعلاً این دولت مسئولیت تصمیمات خود را بپذیرد.