فرهنگ ‌شهری به روایت کاشانی و شرکا
عارف لایق‌زاده (شهرساز)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1964
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید


۵فیلم برتر سینمای روسیه در سال ۲۰۲۱

هر چند همه‌گیری کووید۱۹ ضربه سختی به صنعت فیلم روسیه وارد کرد اما نتوانست آن را از پا دربیاورد و این سینما چندین فیلم پرمخاطب را در سالی که گذشت راهی سینماها کرد. به نقل از راشا تودی، ازجمله فیلم‌هایی که سینماهای روسیه در سال ۲۰۲۱ با همه گرفتاری‌های مربوط به پاندمی کرونا راهی اکران کردند و با اقبال زیادی هم روبه‌رو شدند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

*«آخرین جنگجو: ریشه اهریمن» ساخته دمیتری دیاچنکو

روس‌ها سال ۲۰۲۱ را با موفقیت فیلم روسی دمیتری دیاچنکو با عنوان «آخرین جنگجو: ریشه اهریمن» شروع کردند. این فیلم فانتزی خانوادگی جماعت زیادی را در تعطیلات سال نو به سینماها کشاند و در تعطیلات ۱۰روزه با نمایش در ۲۶۲سالن سینما نیمی از باکس آفیس را از آن خود کرد. فیلم بیش از ۱.۶میلیارد روبل (۲۴.۱میلیون دلار) فروش کرد و تعدادی از رکوردهای داخلی سینمای روسیه را شکست. این فیلم در پایان دومین آخر هفته اکرانش با پشت سر گذاشتن «روح» دیزنی و چند فیلم چینی در باکس آفیس بین‌المللی نیز با اقبال روبه‌رو و فیلم پنجم در سطح جهان شد. «آخرین جنگجو» رکورد باکس آفیس ژانویه را به نام خود کرد و عنوان سریع‌ترین فیلمی که به رقم فروش ۱.۵میلیارد روبل در باکس آفیس داخلی رسید را در نهمین روز اکرانش ثبت کرد.

*فیلم «بابا» ساخته دمیتری یفیموویچ

این کمدی درام روسی درباره سفر پرحادثه قهرمان داستان برای رفتن به سمت پدرش در اواخر دهه۱۹۹۰ در روسیه است که تلاش کرد تا پسرش را طبق همه سنت‌های شوروی بزرگ کند. این فیلم که از ماه می (اردیبهشت‌) ۲۰۲۱ راهی سینماها شد ۳۶هفته در اکران ماند و ۷.۵میلیون دلار فروش کرد.

*فیلم «چرنوبیل. پرتگاه» ساخته دانیلا کوزولوفسکی

دانیلا کوزلوفسکی که تماشاگران جهان او را از بازی در سریال پرمخاطب «وایکینگ‌ها» می‌شناسند استعداد کارگردانی خود را از نمایش یکی از بدترین مصیبت‌های قرن بیستم، با ساخت این فیلم به نمایش گذاشته است. پس از موفقیت مینی سریال اچ‌بی‌او با عنوان «چرنوبیل» در سال۲۰۱۹، نمایش این فیلم در روسیه با اقبال روبه‌رو شد. کوزلوفسکی که بازیگر فیلم هم هست و الکساندر رودنیانسکی تهیه‌کننده همه تلاششان را کرده‌اند تا این فیلم را از فیلم‌های قبلی آمریکا و روسی متمایز کنند و آن را ازنظر ژانر و صحنه‌ها کاملاً متفاوت بسازند. «چرنوبیل: پرتگاه» که با بودجه بالا ساخته شد فیلمی اکشن و قهرمانانه است که حول محور سه قهرمان اصلی داستان می چرخت: یک آتش‌نشان، یک مهندس و یک غواص. این فیلم که قرار بود سال۲۰۲۰ روی پرده برود اما کرونا نمایش آن را تا سال۲۰۲۱ به تعویق انداخت، در مجموع ۶.۵میلیون دلار فروش کرد.

*«V-۲ فرار از جهنم» ساخته تیمور بکمامبتوف و سرگی تروفیموف

درحالی‌که سه سال پیشتر فیلمی که درباره فرار سربازان شوروی از کمپ نازی‌ها در جنگ جهانی دوم ساخته شد باکس آفیس روسیه را منفجر کرد، فیلم «V-۲» نیز از همان زاویه به جنگ جهانی دوم پرداخته و داستان خلبان اسیرشده‌ای در اردوگاه‌های نازی را روایت می‌کند که با ربودن یک بمب‌افکن هاینکل به سمت سرزمین مادری پرواز می‌کند. وی موفق شده تا اطلاعات باارزشی از تکنولوژی نازی‌ها در ساخت راکت V-۲ را نیز به دست آورد. سکانس‌های اکشن بلندپروازانه و استفاده از نوآوری‌های تکنولوژیکی فیلم را به فیلمی محبوب بدل کرد و تلاش موفقی برای ارائه ژانر اکشن نظامی برای مخاطبان جوان بود. این فیلم که با بودجه ۱۰میلیون دلاری ساخته شد اولین بار در اواخر بهار در جشنواره بین‌المللی فیلم مسکو به نمایش درآمد.

*«آنفلوانزای پتروف» ساخته کریل سربرنیکوف

«آنفلوآنزی پتروف» قرار بود در بخش رقابتی جشنواره فیلم کن۲۰۲۰ به نمایش درآید که به دلیل پاندمی در نهایت لغو شد. از همین رو تهیه‌کنندگان تصمیم گرفتند اکران فیلم را تا سال بعد به تعویق بیندازند و آن را در یک فستیوال مهم جهانی برای نخستین بار به نمایش درآورند. ضمن اینکه داستان این فیلم که یک کمدی تراژیک پوچ‌گرایانه است با روح حاکم بر این روزهای جهان نیز همخوانی دارد. فیلم درباره خانواده پتروف مکانیک اتومبیل شهرستانی است که دچار آنفلوانزا می‌شود و در خلال آن شخصیت‌های هذیان‌گو که واقعیت و تخیلی گیج‌کننده را در هم می‌آمیزند، تصویر می‌شوند. فیلم که با اقتباس از رمان «پتروف‌ها در دنیای آنفلوانزا» نوشته آلکسی سالنیکوف نوشته‌شده یادآور بسیاری از عناصر داستانی «اولیس» جیمز جویس است. سربرنیکوف پس‌ازآن دری زویاگینتسف دومین کارگردان روسی است که تلاش می‌کند تا این زیبایی‌شناسی مدرنیستی را با دنیای سینما پیوند بزند. فیلم در جشنواره کن ۲۰۲۱ موفق به کسب جایزه ولکان برای بهترین فیلم‌برداری شد. در گیشه‌های فروش روسیه در سال۲۰۲۱ «ونوم: بگذار کرانیج بیاید» با فروش ۳۲.۴میلیون دلار، «اسپایدرمن: راهی به خانه نیست» با فروش ۴۱.۵میلیون دلار و «تل‌ماسه» با فروش ۲۰.۹میلیون دلار پرفروش‌ترین فیلم‌های اکران شده بودند.