فرهنگ ‌شهری به روایت کاشانی و شرکا
عارف لایق‌زاده (شهرساز)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1964
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید


مدیرعامل اتحادیه عشایری دامداران مطرح کرد

قاچاق دام از مرزهای غربی کشور

 مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های عشایری دامداران متحرک ایران گفت: در حال حاضر آماری از میزان قاچاق نداریم. ولی آن‌طور که به ما گفته‌شده هفته‌ای چندین هزار رأس دام از مرزهای غربی کشور قاچاق می‌شود. فضل خرم در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه گفته می‌شود صادرات دام باعث افزایش قیمت گوشت شده‌ است، گفت: حدود ۶۷میلیون رأس دام روستایی، عشایری و صنعتی وجود دارد و در ۱۵روز اخیر حدود ۵۰۰۰ رأس دام صادرشده است. سؤال اینجاست که چطور چنین چیزی امکان دارد که در مقابل این تعداد دام، صادرات ۵۰۰۰ رأس باعث افزایش قیمت شود؟ وی ادامه داد: در خصوص افزایش قیمت گوشت یا گران‌فروشی در سطح توزیع رخ‌داده است یا اینکه دام به‌صورت غیررسمی از کشور خارج می‌شود. افزایش هزینه‌ها قیمت تمام‌شده‌ تولید را بالابرده است وی در ادامه تصریح کرد: البته افزایش قیمت گوشت امر طبیعی است. چه‌بسا اگر به بازار مواد غذایی نگاه کنیم متوجه خواهیم شد که در همین چند وقت‌ اخیر قیمت شکر افزایش‌یافته یا مثلاً قیمت ماهی نسبت به دو سال گذشته سه برابر افزایش داشته است، درحالی‌که گوشت در دو سال اخیر با توجه به افزایش هزینه‌های تولید، افزایش قیمت چندانی نداشته است.  

 قیمت گوشت سرکوب می‌شود

خرم در ادامه افزود: چرا تلاش بر این است که قیمت گوشت سرکوب شود؟ برای تولید یک کیلو گوشت حدود ۱۴کیلوگرم نهاده نیاز داریم. با افزایش قیمت نهاده‌ها اگر متوسط قیمت نهاده را کیلویی۷۰۰۰تومان در نظر بگیریم حدود ۹۸هزار تومان فقط هزینه علوفه است. این هزینه در کنار سایر هزینه‌های دیگر قطعاً قیمت تمام‌شده تولید را بالا می‌برد. اینکه قیمت گوشت امروز کیلویی ۱۳۰ تا ۱۴۰هزار تومان است به دلیل سرکوب قیمت‌هاست. قیمت گوشت با توجه به افزایش هزینه‌های تولید باید کیلویی ۱۷۰ تا ۱۸۰هزار تومان باشد تا تولیدکننده حداقل ضرر نکند. وی در پاسخ به این سؤال که دامداران دام‌سبک با مشکلات بسیاری ازجمله افزایش قیمت نهاده‌ها، مازاد دام و فروش دام با قیمت پایین و... دست‌وپنجه نرم می‌کنند و چرا دولت به مشکلات آن‌ها رسیدگی نمی‌کند، گفت: سال‌های گذشته در حوزه دام عشایر ۵۰۰هزار تن نهاده دریافت می‌کردیم. تا آذرماه سال جاری هم بیش از ۵۶۰هزار تن جو، ‌ ذرت، سبوس و کنجاله سویا بین دامداران توزیع شد. قبلاً فاصله قیمت نهاده‌ دولتی و آزاد ۱۵۰تومان بود که این عدد افزایش‌یافته و در حال حاضر نهاده‌ها در بازار آزاد ۳۰۰درصد گران‌تر از نهاده‌های دولتی هستند. خرم افزود: برای مثال جوی دولتی کیلویی حدود ۲۰۰۰تومان قیمت دارد، ولی در بازار آزاد قیمت آن به کیلویی ۷۵۰۰ تا ۸۰۰۰تومان می‌رسد.

 ۱۵ تا ۲۰درصد نهاده‌های موردنیاز دامداران توسط دولت تأمین می‌شود

وی تصریح کرد: در گذشته دولت  ۱۵ تا ۲۰درصد نهاده‌های موردنیاز دامداران را تأمین می‌کرد. در حال حاضر هم به همین میزان تأمین می‌شود ولی همین افزایش قیمت نهاده‌ها فشار بیشتری به دولت وارد کرده و تصور می‌شود دولت اقدامی در این راستا انجام نداده‌ است.  مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های عشایری دامداران متحرک ایران با بیان اینکه دولت برنامه‌های حمایتی خرید دام را هم در دستور کار قرار داده است، گفت: ۱۱۳ تا ۱۱۵هزار رأس دام عشایری خریداری شد. البته چون زمان خرید مناسب نبود و دام‌ها وارد مرحله آبستنی شده بودند این خرید متوقف و تصمیم بر این شد به‌جای اینکه دام‌ها به کشتارگاه بروند، حفظ شوند؛ بنابراین ۱۸۰هزار تن نهاده برای حفظ ۱.۵میلیون رأس دام مولد در اختیار جامعه عشایری قرار گرفت که این یعنی ماهیانه ۴۵هزار تن نهاده توزیع می‌شود. وی اضافه کرد: خرید حمایتی دام هم انجام می‌شود. 
در حال حاضر دولت با قیمت هر کیلو ۶۲هزار تومان دام را از دامداران خریداری می‌کند؛ یعنی ۵۳هزار تومان پول نقد به دامدار پرداخت می‌شود و ۹۰۰۰تومان مابقی نیز به‌صورت خوراک دام تحویل می‌دهند. خرم در پاسخ به اینکه دامداران معتقدند هر کیلو دام سبک با قیمت ۶۲هزار تومان هزینه‌های تولید را پوشش نمی‌دهد و آیا نباید رقم بیشتری برای آن تعیین می‌شد، گفت: تصمیم دولت بر این بوده که هر کیلو دام زنده سبک را ۶۲هزار تومان خریداری کند، اما اینکه چقدر این طرح اجرایی است و با توجه به افزایش هزینه‌ها آیا دامداران حاضر به تحویل دام‌هایشان با این قیمت هستند یا خیر، جای بحث دارد