فرهنگ ‌شهری به روایت کاشانی و شرکا
عارف لایق‌زاده (شهرساز)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1966
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید


پیش‌بینی سرمای بی‌سابقه در غرب کشور

نیم متر برف روی سر اردبیل

هوای اردبیل به مرحله بحرانی رسیده است؛ معابر شهر زیر نیم متر برف قرار گرفته‌اند، به‌گونه‌ای که دیروز مدارس بسیاری از شهرستان‌های استان برای سومین روز متوالی تعطیل بودند و امتحانات حضوری دانشگاه‌های استان لغو و به‌روزهای آینده موکول شد. برای روزهای آینده نیز سرمای کم‌سابقه‌ای پیش‌بینی‌شده است. مدیریت بحران استان نیز می‌گوید همه دستگاه‌ها در آمادگی کامل قرار دارند.
به گزارش ایرنا، معابر شهر اردبیل را برف حجیمی به ارتفاع حدود ۵۰سانتیمتر پوشانده و ارتفاع برف به سبب کولاک شدید در بعضی کوچه‌ها و محله‌های واقع در شهرک‌های مرتفع حاشیه اردبیل به بیش از این میزان رسیده است. بارش شدید برف از عصر امروز با برودت منفی ۶درجه و وزش باد شمال‌شرقی ۴۵کیلومتری و کولاک شدید همراه است و انتظار می‌رود برودت هوا در ساعات پایانی شب و بامداد دوشنبه بیشتر شود. گستردگی شهر و از طرفی شدت بارش برف به‌اندازه‌ای است که با وجود تلاش مأموران و پرسنل شهرداری اردبیل تردد در گذرگاه‌ها مختل و وسایل نقلیه زیادی در خیابان‌ها گرفتار شده و یا براثر لغزندگی معابر دچار سانحه شده‌اند. تمام ارگان‌های خدمات رسان و امدادرسان استان اردبیل ازجمله شهرداری، هلال‌احمر، راه و شهرسازی و دیگر ارگان‌های عضو کارگروه مدیریت بحران این استان به آماده‌باش کامل درآمده‌اند.

 راه ۵۰۰روستای استان اردبیل مسدود است

کمال‌الدین میر جعفریان، معاون امور هماهنگی استانداری اردبیل با اشاره به تداوم بارش برف و کولاک در بسیاری از مناطق استان اردبیل گفت: با وجود تلاش راهداران راه ۵۰۰روستا در استان مسدود بوده یا در تردد دچار مشکل هستند. میر جعفریان افزود: تلاش شده است تا جاده‌های اصلی و فرعی باز نگه‌داشته شود و هم‌اکنون تردد درراه‌های اصلی با استفاده از زنجیر چرخ و تجهیزات زمستانی در جریان است.

 مدیرکل مدیریت بحران: در آماده‌باش کامل هستیم

مهدی خدمتی، مدیرکل مدیریت بحران استان اردبیل اعلام کرد که جلسه ویژه شورای مدیریت بحران استان اردبیل تشکیل‌شده و تمامی دستگاه‌های امدادرسان، فرمانداری‌ها و بخشداری‌ها در آماده‌باش کامل هستند و تدابیر لازم برای مواقع بحرانی اتخاذشده است. 
خدمتی اضافه کرد: نیازهای اساسی ازجمله آذوقه و سوخت برای تأمین نیاز ۲۰روزه تأمین‌شده است و مشکل خاصی از این نظر وجود ندارد. او اضافه کرد: وضعیت هنوز به مرحله بحرانی نرسیده است و تمام نیروهای امدادرسان به‌صورت جهادی پای کار بوده و در زمینه رفع مشکل پیش‌آمده از بارش شدید برف در تلاش هستند.

 توضیحات شهردار اردبیل

بارش برف سنگین در اردبیل روز یکشنبه باعث اختلال در خدمات شهری و تردد خودروها ازجمله تاکسی‌ها شده و بسیاری از شهروندان ازجمله کارمندان نتوانستند به ادارات مراجعه و یا با تأخیر به محل خدمت خود برسند. برای رفع این مشکل شهرداری اردبیل اعلام کرد که از ساعت هشت صبح تا ۲۰شب دوشنبه ۱۰دستگاه اتوبوس شهرداری شهروندان را به‌صورت رایگان در سطح شهر جابجا خواهند کرد.
محمود صفری شهردار اردبیل هم گفت: نیروهای خدمات شهری شهرداری با تجهیز ماشین‌آلات برف‌روبی و نمک‌ و شن‌پاشی از نخستین دقایق آغاز بارش برف از بامداد جمعه گذشته در آماده‌باش کامل بوده و در حال برف‌روبی معابر شهری هستند. شهردار اردبیل افزود: با توجه به شرایط کنونی شهر انتظار می‌رود شهروندان تا زمان برف‌روبی کامل از پارک کردن خودروها در حاشیه معابر خودداری و از تخلیه برف حیاط‌ها و پشت‌بام‌ها در معابر عمومی پرهیز کنند.

 اردبیل در روزهای آینده سرمای کم‌سابقه‌ای را تجربه می‌کند

 بر اساس تصاویر ماهواره‌ای و نقشه‌های همدیدی موج‌ سریع دیگری از اواخر چهارشنبه تا شامگاه پنجشنبه پیش رو سبب بارش برف در اردبیل و دیگر نقاط این استان خواهد شد و از اواسط هفته بر میزان برودت افزوده‌شده و در روزهای پنجشنبه تا شنبه آینده سرمای کم‌سابقه بر شمال غرب و اردبیل حاکم خواهد شد.
 فردا دوباره تندباد جنوبی با سرعت زیادی در منطقه اردبیل وزیدن می‌گیرد که ضمن ایجاد خسارات احتمالی با توجه به برف سنگین و برودت هوا سبب کولاک شدید و کاهش دید افقی و اختلال در تردد خواهد شد.