فرهنگ ‌شهری به روایت کاشانی و شرکا
عارف لایق‌زاده (شهرساز)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1964
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید


مناطق استراتژیک ابوظبی هدف حملات یمنی‌ها قرار گرفت

خط‌ونشان پهبادهای یمن برای امارت

همدلی| محسن رفیق: حضور امارات متحده عربی در ائتلاف کشورهای عربیِ شرکت‌کننده در جنگ با یمن به رهبریِ‌ عربستان، مخاطراتِ‌ جدی و قابل‌توجهی را برای امنیت این کشور به وجود آورده است. این در حالی است که این روزها عربستان سعودی به‌شدت به دنبال یافتن راهی است تا با تحقیر کمتری از این جنگ خارج شود. در این روند، امارات متحده عربی نیز که همواره سعی داشته از همراهی خود نسبت به برادر بزرگ‌تر یعنی عربستان، دریغ نورزد، بارها در مواضع اعلامی، مدعی خروج نیروهای نظامی این کشور از جنگ یمن شده است؛ ‌امری که البته هنوز اتفاق نیفتاده و به همین دلیل نقاط استراتژیک این کشور را درخطر تهدید موشک‌ها و پهبادهای یمنی قرار داده است. در همین زمینه،‌ روز گذشته عملیات راهبردی و درعین‌حال غافلگیرکننده یمنی‌ها علیه مواضع حساس و حیاتی امارات در عمق خاک این کشور به‌ویژه در منطقه استراتژیک المصفح، مقامات ابوظبی را در بهت و حیرت فروبرده و احساس خطر آن‌ها را برای ادامه حملات مشابه، بیشتر کرده است. روز گذشته، شبکه تلویزیونی المیادین اعلام کرد که حمله ارتش و کمیته‌های مردمی یمن به عمق خاک امارات با ۲۰پهپاد و ۱۰موشک بالستیک انجام‌شده است. خبرگزاری امارات از کشته شدن سه و زخمی شدن شش نفر در اثر انفجار در مخازن نفتی خبر داد. به گزارش شبکه المیادین، ۲۰فروند پهپاد و ۱۰فروند موشک بالستیک ارتش و کمیته‌های مردمی یمن اهداف حساسی را در عمق خاک امارات هدف قرار دادند. بر اساس این گزارش، عملیات نظامی در قلب شهر ابوظبی پایتخت امارات همچنان ادامه دارد و زبانه‌های آتش و دود در آسمان این شهر برخاسته است. پیشتر سخنگوی نیروهای مسلح یمن اعلام کرد که نیروهای مسلح این کشور در ساعات آینده بیانیه‌ای را در خصوص عملیاتی ویژه در عمق خاک امارات صادر خواهند کرد. به دنبال این اعلام، خبرگزاری رسمی امارات، از وقوع دو انفجار در نزدیک مخازن نفت و فرودگاه بین‌المللی ابوظبی پایتخت این کشور خبر داد. خبرگزاری رسمی امارات اعلام کرد که پیش از ظهر دیروز،‌ یک انفجار در نزدیک مخازن شرکت نفت ادنوک و یک انفجار دیگر در فرودگاه بین‌المللی ابوظبی روی‌داده است. 
پلیس ابوظبی اعلام کرد که یک پاکستانی و دو هندی تبار در این انفجار کشته شدند. شبکه المیادین نیز دراین‌ارتباط به نقل از شرکت نفت ابوظبی اعلام کرد: «تحقیقات اولیه حاکی است که اجسام پرنده که ممکن است پهپاد باشند، دو منطقه را در خاک امارات هدف قرار داده‌اند.» این شرکت درباره جزییات انفجارهای یادشده گفت: «انفجار اول تانکرهای نفت در منطقه مصفح آیکاد۳، در نزدیک انبارهای شرکت بزرگ نفت امارات یعنی ادنوک را هدف قرار داده است.» شرکت نفت ابوظبی اضافه کرد: «انفجار دوم نیز منطقه تأسیسات جدید در فرودگاه بین‌المللی ابوظبی پایتخت امارات را هدف قرار داده است.» بنا بر اعلام پلیس، یک آتش‌سوزی هم در محوطه ساخت‌وسازهای جدید در فرودگاه بین‌المللی ابوظبی روی‌داده اما تلفاتی به دنبال نداشته است. این در حالی است که چندی پیش نیز یک آتش‌سوزی در منطقه صنعتیِ‌ جبل علی واقع در شهر دبیِ امارات رخ‌داده بود.
در همین حال،‌ کاظم الحاج کارشناس امور امنیتی عراقی با اشاره به حمله پهپادی انصارالله یمن به فرودگاه ابوظبی آن را قابل پیش‌بینی دانست و اعلام کرد که این به سبب دخالت آشکار امارات در کشورهای منطقه قابل پیش‌بینی بود. او اضافه کرد: «هدف قرار گرفتن فرودگاه ابوظبی در امارات قابل پیش‌بینی بود و این به سبب نقش آشکار آن در ایجاد فتنه در منطقه به‌ویژه مشارکتش با عربستان در جنگ یمن است.» از سوی دیگر محمد البخیتی، عضو دفتر سیاسی جنبش أنصارالله یمن با واکنش به عملیات استراتژیک این کشور علیه مواضع حساس امارات، گفت: «امارات با ازسرگیری عملیات تجاوزکارانه علیه یمنی‌ها موجب شد تا نیروهای یمنی به آن پاسخ دهند. امارات به‌اندازه کافی در برابر هر نوع عملیات نظامی سست و ناتوان است.» وی افزود: «ما پاسخ حمله را با حمله می‌دهیم.»
ضیف الله الشامی، وزیر اطلاع‌رسانی دولت نجات ملی یمن نیز با انتشار توییتی به حمله پهپادی انصارالله به امارات واکنش نشان داد. او نوشت: «پیام تنبیهی که باید به امارات و عواملش می‌رسید، رسیده است.» رالشامی در ادامه گفت: «بوق و کرنای مزدوران و سازمان‌هایی که از پول شیخ‌نشینان در خلیج‌فارس تغذیه می‌کنند ازجمله سازمان ملل و شورای امنیت بلند خواهد شد و موجی از محکومیت ایجاد خواهد شد اما ما به قارقارِ کلاغ‌ها و وزوزِ مگس‌ها، اهمیتی نمی‌دهیم.»