فرهنگ ‌شهری به روایت کاشانی و شرکا
عارف لایق‌زاده (شهرساز)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1966
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید


اتفاق نادر در فضای سیاسی بغداد؛

یک زن نامزد ریاست جمهوری عراق شد

همدلی| خانمِ‌ شیلان فواد، به‌عنوان نخستین زن در عراق نامزد تصدی ریاست جمهوری این کشور شد. شیلان برای پیروزی در پست ریاست جمهوری عراق به ۲۲۰رای در پارلمان عراق نیاز دارد. شیلان فواد، زنِ کردِ عراقی و یک شخصیت مستقل است که سابقه فعالیت سیاسی ندارد و در صورت پیروزی در پست ریاست جمهوری، نخستین زنی خواهد که در عراق و در یک کشور عربی رئیس‌جمهور می‌شود.
به گزارش روداو، خانم شیلان فواد با اشاره به اینکه نامزدی‌اش برای این پست سابقه‌ای است که برای نخستین بار در عراق رخ می‌دهد، اعلام کرد که زنان نیز دوشادوش مردان می‌توانند کشور را اداره کنند و به بالاترین پست‌ها برسند. او به شبکه کردزبان روداو گفت که تلاش می‌کند به‌عنوان نخستین زن مستقلی باشد که به نمایندگی از مردم موفق به تصدی پست ریاست جمهوری می‌شود. فواد خاطرنشان کرد که با فراکسیون‌ها و احزاب سیاسی برای گفت‌وگو با آن‌ها به‌منظور حمایت از او در پارلمان در تماس خواهد بود.
او همچنین درباره رقابت با دو حزب بزرگ کرد یعنی حزب‌ دموکرات کردستان و اتحادیه میهنی کردستان برای تصاحب پست ریاست جمهوری نیز گفت که با هیچ دشواری در نامزدی‌اش مواجه نیست و با رهبران فراکسیون‌ها و احزاب در این خصوص در حال مذاکره است و در دو روز آتی جزییات را اعلام خواهد کرد. نخستین نامزد تصدی ریاست جمهوری عراق خاطرنشان کرد که پیش‌ازاین به‌عنوان مسئول امور زنان در وزارت دفاع عراق فعالیت می‌کرده و این اقدام را به‌منظور تثبیت نقش زنان در ریاست جمهوری عراق در پیش‌گرفته است. او همچنین تصریح کرد که دارای طرحی ویژه مقابله با مشکلات و بحران‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی عراق است.
این نامزد ریاست‌جمهوری عراق اعلام کرد که نامزدی‌اش برای این پست برای اولین بار در عراق رخ می‌دهد. او تأکید کرد زن می‌تواند الگوی یک مرد در اداره کشور باشد و بالاترین مناصب را داشته باشد. فواد اشاره کرد که با فراکسیون‌ها و احزاب سیاسی به مذاکره خواهد پرداخت تا از او در داخل پارلمان برای پیروزی در این پست حمایت کنند. این نامزد ریاست‌جمهوری عراق گفت، مسئول امور زنان در وزارت دفاع عراق بوده و با این گام تمایلی برای تثبیت نقش زن در ریاست‌جمهوری عراق ایجاد کرد. فواد گفت، طرح خاصی برای مقابله با مشکلات و بحران‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی عراق دارد و برنامه‌هایش متمرکز بر امنیت، فقر و بیکاری است.
در حال حاضر 26 نامزد برای ریاست‌جمهوری عراق ثبت‌نام کرده‌اند که ۱۱ تن سیاستمدار کرد هستند و در میان آن‌ها شیلان فواد نیز حضور دارد. در همین حال مهدی کریم، نماینده حزب دموکرات کردستان عراق نیز روز گذشته در گفت‌وگو با خبرگزاری ملی عراق اظهار کرد که حزب دموکرات و اتحادیه میهنی کردستان عراق برای معرفی دو شخصیت جهت نامزدی تصدی پست ریاست جمهوری به توافق رسیده‌اند. هنوز نام این دو نامزد ریاست جمهوری اعلام‌نشده است.
او با بیان اینکه اسامی این نامزدها از سوی اتحادیه میهنی به مجلس معرفی خواهند شد، اظهار کرد: «این موضوع از سوی احزاب کرد با سایر احزاب و در رأس آن‌ها جریان صدر حل‌شده است.» این نماینده حزب دموکرات کردستان عراق گفت: «همان‌طور که نمایندگان، رئیس مجلس و دو معاون وی را انتخاب کردند، به‌راحتی نامزد کرد برای پست ریاست جمهوری را انتخاب خواهند کرد.» او اضافه کرد: «پست نخست‌وزیری متعلق به گروه شیعیان است و هر شخصیتی که از این گروه بیرون بیاید کردها و سنی‌ها هیچ اعتراضی نسبت به آن ندارند.»