فرهنگ ‌شهری به روایت کاشانی و شرکا
عارف لایق‌زاده (شهرساز)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1966
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید


اظهارات ضدونقیض ادامه دارد

ابهامات صدای انفجار در غرب کشور

همدلی|  بامداد یکشنبه صدای انفجار شدیدی در غرب کشور و در محدوده استان‌های کرمانشاه، همدان و کردستان شنیده شد. گزارش‌های غیررسمی نشان می‌دهد قدرت این صدا تا حدی بوده که حتی در مواردی شیشه‌های خانه‌ها در اثر موج انفجار به لرزه درآمدند، اما هنوز دلیل قانع‌کننده‌ای برای این صدا اعلام‌نشده است. صدای انفجار بسیار شدیدی پس از نیمه‌شب شنبه موجب ترس و وحشت مردم استان‌های غرب کشور شد. در همان هنگام گزارش‌هایی از صدای انفجار و شلیک ضد هوایی در سنندج، همدان و کرمانشاه منتشر شد و برخی منابع خبری مدعی شدند که صدای انفجار مربوط به تمرینات پدافند یکپارچه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران است اما پس‌ازآن هیچ مقام مسئولی دراین‌باره اظهارنظر نکرد؛ اما کانال تلگرامی صابرین نیوز گزارش داد که صدای انفجار در نتیجه رزمایش پدافند هوایی ایران برای آزمایش سامانه‌های پدافند هوایی جدید بوده که به‌تازگی به زرادخانه نیروهای مسلح ایران پیوسته‌اند.
 به گفته برخی ساکنان غرب کشور، در برخی شهرستان‌ها نظیر اسدآباد استان همدان موج انفجار به حدی بوده که شیشه‌ خانه‌ها به لرزه درآمده و مردم را به بیرون خانه کشانده است. سعید کتابی فرماندار اسدآباد دراین‌باره به فارس گفت: ابتدا گمان رفت که صدای رعدوبرق با توجه به شرایط جوی است، اما این امکان رد شد. وی افزود: هیچ‌گونه انفجاری در سطح شهرستان نداشتیم، اتفاقی در حوزه گاز، اورژانس، آتش‌نشانی نبوده است. همچنین کتابی با رد احتمال زلزله گفت: زلزله‌نگاری هم بررسی شد، ستاد بحران در حال پیگیری است اما هیچ گزارشی دال بر اینکه اتفاق خاصی در شهرستان رخ‌داده باشد، نرسیده است. مهدی باب‌الحوائجی معاون سیاسی و امنیتی استانداری همدان نیز گفت: «همه دستگاه‌ها و نهاد‌های امنیتی و اطلاعاتی بسیج شدند تا منشأ این صدا را پیدا کنند، اما احتمال دارد صدا به خاطر برخی اقدامات آموزشی باشد.» در ادامه عباس زاده، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس نیز از این موضوع اظهار بی‌اطلاعی کرد و گفت: «دلیل شنیده شدن صدا‌های انفجار در غرب کشور مشخص نیست؛ تماس‌هایی را با نهاد‌های ذی‌ربط درباره صدای انفجار در برخی استان‌های غربی داشتیم، اما دلایل اصلی این موضوع مشخص نشده است.» کیومرث سرمدی نماینده شهرستان اسدآباد استان همدان که موج انفجار را بیش از سایر نقاط احساس کرده‌اند، گفت: «در اسدآباد صدای انفجار شدت بیشتری داشته؛ البته شهرستان‌های هم‌جوار هم این صدا را شنیده‌اند. منبع این انفجار گزارش نشده است و همه زیرساخت‌های گاز و دیگر زیرساخت‌ها هم بررسی‌شده و خسارتی وارد نشده است.» سرمدی با تأکید بر اینکه علت خاصی تا الان از سوی منابع امنیتی و فرمانداری به‌عنوان دلیل صدای انفجار اعلام‌نشده گفت: «در منطقه چیز غیرعادی نداشتیم و همه‌چیز عادی است.» نماینده استان همدان گفت: «شایعات زیادی هست، اما منابع امنیتی و ذی‌ربط دلیل خاصی را اعلام نکردند؛ و فقط اعلام کردند که هنوز منبع صدا را متوجه نشده‌اند.» او در مورد شایعه حمله موشکی به سایت نظامی ایران در آن منطقه گفت: «در منطقه و شهرستان اسدآباد اصلاً سایت نظامی و امنیتی که مورد اصابت قرار بگیرد و شدت آن‌جوری باشد که بقیه متوجه بشوند نداریم.»
آذرماه امسال صدای انفجاری در نزدیکی نطنز شنیده شد. بعد از ساعت‌ها بی‌خبری و انتشار شایعات مختلف درباره حمله موشکی به سایت هسته‌ای، سخنگوی ارتش اعلام کرد صدای انفجار در نطنز به دلیل آزمایش سامانه موشکی بوده است. بیستم تیرماه سال ۹۹ اتفاق مشابهی در نزدیکی تهران افتاد و مردم غرب تهران صدای انفجار شنیدند. بامداد ششم تیرماه سال ۹۹ هم نور حاصل از انفجار شدیدی در آسمان نواحی بیرونی شرق تهران دیده شد که ساعاتی بعدازآنفجار اعلام شد این حادثه در مخزن‌های گاز تأسیسات پارچین رخ‌داده است اما برخی منابع و رسانه‌های غربی از وقوع یک انفجار شدید در انبار موشکی محدوده خجیر در کوه‌های شرق تهران خبر دادند. دوازدهم تیر همان سال هم یکی از ساختمان‌های مرکز مونتاژ سانتریفوژهای ایران در نطنز در ۲۵۰کیلومتری جنوب تهران منفجر شد.