حقیقت خط فقر
رضا صادقیان (روزنامه‌نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

2187
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید

پشت پرده یک کلیپ پرحاشیه

همدلی|  به‌تازگی ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی منتشرشده که واکنش‌های بسیاری زیادی در پی داشته است. در این ویدئو از چند جوان در خیابان انقلاب سؤال پرسیده می‌شود که بین بد و بدتر چه تصمیم می‌گیرند؛ و این بد و بدتر دقیقاً به این اشاره دارد که براثر موشک ممکن است چند هزار نفر در تهران کشته شوند و می‌توان با شلیک به یک هواپیما و کشتن 200نفر جان آنان را نجات داد. تاکنون مشخص نشده که سازنده این کلیپ چه شخص و نهادی بوده ولی بااین‌حال تنها شبکه خبر اعلام کرده که این شبکه در تهیه آن نقشی نداشته است چراکه در برخی کانال‌های خبری این کلیپ را به آن نسبت داده بودند. بااین‌حال حضور جوانان پاسخ‌دهنده به این سؤالات واکنش برانگیز شده بود و برخی با انتقاد از سازندگان کلیپ معتقد بودند که افراد حاضر در ویدئو رهگذر عادی نیستند و احتمالاً از قبل هماهنگ شده بودند. بااین‌حال روز گذشته شقایق امینی یکی از خانم‌هایی که در ویدئو حاضر بوده، با سایت دیده بان ایران مصاحبه کرده است. او در این مصاحبه درباره پشت پرده ضبط این ویدئو توضیح داده است.
او توضیح داده که «در نزدیکی خیابان انقلاب منتظر دوستم بودم که چند نفر جلوی من را گرفتند و گفتند که به مناسبت سالگرد هواپیمای اوکراینی در حال تهیه یک مصاحبه تصویری با مردم هستیم و اگر لطف کنید به چند سؤال پاسخ دهید. من هم چون منتظر دوستم بودم و وقت کافی داشتم، قبول کردم. یک تبلت به من دادند و از من خواستند که یک ویدیو را پلی کنم و به من گفتند که فرض کن تو جای آن شخص هستی و به ما بگو در آن لحظه چه تصمیمی می‌گرفتی؟ حالا ویدیو بدین‌صورت بود که شما وقتی در رادار یک نقطه قرمز می‌بینی و آن را یک خطر تلقی می‌کنی، الان باید تصمیم بگیری که آیا می‌خواهی او را هدف قرار دهی یا خیر! اگر هدف قرار دهی یکسری مسائل و اگر قرار ندهی یکسری مشکلات دیگر به ‌وجود خواهد آمد و تعداد افراد بیشتری کشته خواهند شد؛ الان باید تصمیم بگیری که کشتن 200نفر معقول‌تر است یا کشته شدن پنج هزار نفر؟!»
امینی تأکید دارد که در پاسخ به تهیه‌کنندگان ویدئو جواب‌های طولانی‌تری داده که هیچ‌کدام از آن‌ها منتشرنشده است. امینی می‌گوید: «بنده گفتم چرا اصلاً باید 200نفر کشته شود؟! من این را هم گفتم که موشک اول اصلاً خطای انسانی بوده است اما موشک دوم چی؟ هیچ جوابی برای این قضیه دارید؟ چرا این حرفایی که ما زدیم در این مصاحبه آورده نشده است؟! بنده بارها تأکید کردم اگر با همین شرایط که امکان داشت جان چند میلیون نفر دیگر به خطر بیفتد، مقداری منطقی‌تر است. جالب است این افراد اصرار داشتند که ما حتماً بگوییم که اگر ما هم بودیم به سمت هواپیما موشک شلیک می‌کردیم! و من می‌گفتم اگر پای جان 10میلیون نفر دیگر باشد مقداری منطقی‌تر است اما این افراد اصرار داشتند نه همین یک جمله که ما می‌گوییم را باید بگویی.»
او می‌گوید بعد از انتشار سخنان تقطیع شده است از سوی نزدیکانش تحت‌فشار قرارگرفته که چرا این‌گونه سخنانی را مطرح کرده است. امینی اعلام کرده: «بنده بسیار زیاد از این اتفاق ضربه خوردم و همین‌الان باید پاسخ‌گوی بسیاری از نزدیکانم باشم که می‌پرسند این چه حرف‌هایی بود که زدی. بنده صراحتاً اعلام می‌کنم این افراد همه مصاحبه را تقطیع کرده و هر آنچه دوست داشتند به‌زور و اصرار از زیر زبان ما با کلی داستان و تئوری ریختن بیرون کشیدند. بنده هیچ تمایلاتی به این اشخاص ندارم و همه آن گزارشی را که از ما تهیه‌شده است قویاً تکذیب می‌کنم.»