چرا فشارهای خارجی رو به افزایش است؟
محسن صنیعی (استاد دانشگاه)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

2118
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید

آبفا شیراز پیشتاز در تجهیز دستگاه های دانش بنیان در سطح کشور

چراغی – شیراز : برای اولین بار در کشور، تصفیه خانه فاضلاب شماره 1 شرکت آب و فاضلاب شیرازبا 5 دستگاه گیربکس و توربین هوادهی ساخت شرکت دانش بنیان داخلی تجهیز شد. 
 دفتر بهره برداري و توسعه تصفيه خانه فاضلاب آبفا شیراز با اشاره به آغازعملیات راه اندازی و بهره برداری از تصفيه خانه فاضلاب شماره 1 شيراز از سال 1385 گفت: سیستم هوادهی تصفيه خانه فاضلاب شماره 1 از نوع هوادهی سطحی و با استفاده از تعداد 20 دستگاه گیربکس ساخت شرکت خارجی بود که پس از گذشت سه سال از شروع بهره برداری تعدادی از گیربکس‌ها از ناحیه چرخ دنده دچار شکستگی شدند.
بهزاد زارع به دشواری عملیات تعمیر گیربکس های تصفیه خانه فاضلاب تاکید کرد و اظهار داشت: علی رغم پیگیریهای متعدد و استفاده از تجارب چندین شرکت سازنده داخلی، انجام تعمیرات و ساخت چرخ دنده های مختلف، کارگشا نبود و طی مدت 10 سال، تعداد 14 دستگاه گیربکس از مدار بهره برداری خارج گردید به همین دلیل امکان اکسیژن رسانی در حوض هوادهی به شدت کاهش یافت.
 وی افزود: از طرفی اجرای طرح ارتقای مصوب شرکت مهندسی جهت بازسازی و ارتقای بخش هوادهی تصفیه خانه و تبدیل به روش هوادهی عمقی زمان بر بوده و هزینه ای بالغ بر 100 میلیارد تومان در بر خواهد داشت. 
 مدير دفتر بهره برداري و توسعه تصفيه خانه فاضلاب آبفا شیراز ابراز داشت:جهت حل مشکل، با شرکت دانش بنیان داخلی برای ساخت گیربکس و توربین هوادهی ارتباط برقرار شد که با همفکری و همکاری دفتر مدیریت بهره برداری و توسعه تصفیه خانه فاضلاب شرکت آب و فاضلاب شیراز، شرکت مزبور موفق به طراحی، ساخت و نصب یک دستگاه گیربکس و توربین هوادهی در سال 1399 شد.
این مقام مسئول در بخش فاضلاب تصریح کرد: پس از پایش عملکرد تجهیز مذکور در یک دوره زمانی 7 ماهه، این نتیجه حاصل شد که سیستم هوادهی سطحی ابداع شده در داخل کشور می تواند جایگزین بسیار مطمئن و پربازدهی برای هواده های سطحی تولید خارج باشد.   وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: تولید کنندگان داخلی سیستم های هوادهی سطحی تا به امروز توان تولید هواده هایی با حداکثر توان 15 کیلووات را داشتند که با اقدامی که صورت گرفت برای اولین بار سیستم های هوادهی سطحی با توان 55 کیلووات در کشور تولید گردید.  
زارع خاطر نشان کرد: با موافقت و حمایت مدیر عامل آبفا شیراز و نیز بازدید و بررسی بعمل آمده توسط معاونت برداری و توسعه فاضلاب در مرداد ماه سال جاری و پس از تایید عملکرد هواده منصوبه؛ شرکت آب و فاضلاب شیراز نسبت به عقد قرارداد برای خرید تعداد پانزده دستگاه الکتروموتورگیربکس و توربین هوادهی اقدام نمود. 
مدير دفتر بهره برداري و توسعه تصفيه خانه فاضلاب آبفا شیراز  گفت: در فاز اول قرارداد و در مدت زمان بسیار کوتاهی تعداد 5 دستگاه  موتور ،گیربکس و توربین هوادهی توسط شرکت دانش بنیان  داخلی ساخته شده و نیمه دی ماه سال جاری در حوض شماره 2 تصفیه خانه فاضلاب شماره 1 با موفقیت نصب و راه اندازی شد.
وی با اشاره شرکت سازنده دستگاه  موتور ،گیربکس و توربین هوادهی محصولات خود را برای مدت سه سال ضمانت نموده و به مدت ده سال خدمات پشتیبانی دارد اظهار داشت: خرید تجهیزات شرکت های داخلی علاوه بر حمایت از تولید داخل، وابستگی به تامین کنندگان خارج از کشور را کاهش داده و استفاده از خدمات پس از فروش به راحتی میسر می باشد که اهمیت این موضوع در شرایط تحریم بیش از پیش خودنمایی می کند.