حقیقت خط فقر
رضا صادقیان (روزنامه‌نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

2183
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید

بازنشستگی از قدرت

نوبت به فیلم وس اندرسون رسید

بی‌تفاوتی نتفلیکس به تهدید صهیونیست‌ها

همدلی| درحالی‌که نتفلیکس پاییز امسال امتیاز مجموعه آثار «رولد دال» را خرید و یک گروه اسراییلی برای تمایلات ضدصهیونیستی این نویسنده به نتفلیکس هشدار داده بود، خبر ساخت فیلمی جدید منتشر شد.
 به نقل از آسوشیتدپرس، نتفلیکس که چند ماه پیش برای اولین بار امتیاز ساخت مجموعه آثار یک نویسنده معروف را خرید و با هشدار گروه‌های اسراییلی روبه‌رو شد، خبر ساخت فیلمی جدید در قالب این قرارداد را اعلام کرد. 
درحالی‌که نتفلیکس بزرگ‌ترین قرارداد محتوایی خود را برای ساخت آثاری بر مبنای مجموعه کتاب‌های رولد دال امضا کرد، در پاسخ به درخواست و تهدید گروه‌های طرفدار رژیم صهیونیستی عکس‌العملی بروز نداد.
 این کمپانی بزرگ تولید محتوا با عقد این قرارداد قصد تولید محصولاتی به ارزش یک میلیارد دلار را دارد تا بتواند در برابر رقبای خود در حوزه پخش آنلاین فیلم و سریال ازجمله دیزنی پلاس، آمازون پرایم ویدئو و اچ‌بی‌او مکس ایستادگی کند. 
همان موقع نتفلیکس اعلام کرد قرار است علاوه بر فیلم موزیکال «ماتیلدا»، یک سریال تلویزیونی به کارگردانی تایکا وایتیتی با اقتباس از «دنیای چارلی و کارخانه شکلات‌سازی بسازد».
 روز پیش نیز اعلام شد در همین چهارچوب وس اندرسون یکی از داستان‌های کوتاه رولد دال به نام «داستان شگفت‌انگیز هنری شوگر» را با بازی بندیکت کامبربچ، رالف فینس، دِو پاتل و بن کینگزلی جلوی دوربین می‌برد. بااین‌حال حمله اسراییلی‌ها به کشور لبنان در سال۱۹۸۲ ازجمله مواردی بود که موجب شد تا این نویسنده نامدار بارها اعلام کند که ضداسراییل است و تا آخر عمر با سیاست‌های غیرانسانی صهیونیست‌ها مخالفت کرد. 
اکنون گروه‌های طرفدار رژیم صهیونیستی گفته‌اند نتفلیکس باید با ساخت فیلمی مستند درباره رولد دال درباره مواضع یهودی‌ستیزانه او موضع‌گیری کند. آن‌ها گفته‌اند نسبت به بی‌توجهی به نفرت از یهودیان که در نظرات این نویسنده بارها ذکر شده سکوت نخواهند کرد. 
گروه صهیونیستی «هیئت نمایندگان بریتانیا» تأکید کرده «یهودی‌ستیزی» شدید رولد دال مشهور است و لذت تماشای آثار او نباید موجب شود این امر فراموش شود. آن‌ها تأکید کرده‌اند که نمی‌گویند نتفلیکس هر فیلمی از آثار دال ساخت ابتدایش دراین‌باره هشدار بدهد اما با ساخت یک فیلم مستند دراین‌باره می‌تواند اقدام کند.
 به گفته آن‌ها با ساخت فیلم‌هایی از آثار رولد دال این نویسنده به‌عنوان الگویی از مهربانی شناخته می‌شود درحالی‌که او ضد اسراییل بود. 
نمایش فیلم «BFG» که توسط اسپیلبرگ با اقتباس از اثری از رولد دال ساخته شد نیز در سال ۲۰۱۶ در کن در کنفرانس مطبوعاتی با اعتراض شماری از یهودیان همراه شد و اسپیلبرگ در دفاع گفت از آنچه به او منتسب شده اطلاعی ندارد. 
موارد متعددی از قول رولد دال منتشر شده که او در آن‌ها به‌صراحت نظر خود را نسبت به رژیم صهیونیستی ابراز می‌کند. ازجمله او در مصاحبه‌ای در سال۱۹۹۰ در ایندیپندنت بریتانیا و چند ماه پیش از درگذشتش تأکید کرده بود مطمئناً «ضداسراییل» است.
 او در همان مصاحبه درباره اشغال لبنان هم به‌صراحت موضع‌گیری کرد و گفت هیچ ناشر غیر یهودی وجود ندارد و آن‌ها رسانه‌ها را کنترل می‌کنند و به همین دلیل است که رئیس‌جمهوری آمریکا باید همه‌چیزش را به اسراییل واگذار کند. 
با توجه به اینکه آثار رولد دال تاکنون به ۶۳زبان ترجمه‌شده و بیش از ۳۰۰میلیون نسخه در جهان فروش کرده‌اند، این قرارداد جدید یک فرصت بزرگ جهانی برای نتفلیکس است.