حقیقت خط فقر
رضا صادقیان (روزنامه‌نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

2184
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید

اعلام آمادگی مصر برای کمک به لبنان

رئیس‌جمهور مصر بر همبستگی با لبنان و کمک به این کشور به‌ویژه در زمینه صادرات گاز تأکید کرد.
به گزارش ایرنا به نقل از رسانه‌های مصر، «عبدالفتاح السیسی» دیروز (دوشنبه) در دیدار با «نجیب میقاتی» نخست‌وزیر لبنان که در شرم‌الشیخ برگزار شد، همبستگی کشورش با بیروت به‌ویژه در روزهای سختی را که مردم لبنان پشت سر می‌گذارند اعلام کرد و افزود: مصر آمادگی دارد به سهم خود در انتقال گاز به لبنان مطابق با معاهدات امضاشده کمک کند.
شبکه روسیه الیوم نیز گزارش داد که رئیس‌جمهوری مصر دستوراتی برای تسهیل موضوع (انتقال گاز از مصر به لبنان) و تسریع در اجرای این پروژه داد. بر اساس این گزارش، السیسی خطاب به «نجیب میقاتی» گفت: لبنان شخصاً در قلب من و در ضمیر و وجدان مصر قرار دارد. میقاتی نخست‌وزیر لبنان در این دیدار که در حاشیه برگزاری مجمع جهانی جوانان در شرم‌الشیخ برگزار شد با تقدیر از رئیس‌جمهور مصر بر نقش این کشور و اهمیت آن در حمایت از لبنان و روند بازنگری رویکرد عمومی اعراب تأکید کرد. مجمع جهانی جوانان یک رویداد جهانی سالانه است که در شرم‌الشیخ در جنوب سینا و تحت نظارت «عبدالفتاح السیسی» رئیس‌جمهور مصر برگزار می‌شود. این مجمع پیش‌ازاین در سال‌های ۲۰۱۷.۲۰۱۸ و ۲۰۱۹میلادی برگزارشده است که در سه دوره گذشته آن بیش از۱۵هزار دختر و پسر از ۱۶۰کشور جهان شرکت داشتند.
وزیران انرژی و نفت کشورهای اردن، مصر، سوریه و لبنان ۱۷شهریور امسال در نشستی چهارجانبه که در امان پایتخت اردن برگزار شد با انتقال گاز مصر از طریق اردن و سوریه (خط عربی) به لبنان موافقت کردند. خط حمل‌ونقل عربی که در سال ۲۰۰۰ افتتاح شد و در سال ۲۰۰۳ اولین مقدار گاز از طریق آن صادر شد از شهر «العریش» مصر شروع می‌شود و سپس با عبور از شهر «العقبه» اردن در دریای سرخ و سرزمین‌های سوریه تا «طرابلس» لبنان ادامه می‌یابد. این خط انتقال گاز در سال ۲۰۱۱ توسط افراد ناشناس در مصر منفجر و باعث آتش‌سوزی‌های گسترده شد و فعالیت آن در سال ۲۰۱۲ هنگامی‌که در معرض چندین انفجار دیگر قرار گرفت، توقف شد. لبنان به دلیل سقوط قیمت لیره و کمبود ارز موردنیاز برای واردات و کمبود سوخت موردنیاز جهت تولید برق از کمبود شدید این انرژی رنج می‌برد.