حقیقت خط فقر
رضا صادقیان (روزنامه‌نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

2183
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید

بازنشستگی از قدرت

مهلت دوهفته‌ای برای معرفی نامزدهای ریاست جمهوری عراق

بعد از اعلام آغاز نامزدی برای پست ریاست‌جمهوری عراق، از دیروز (دوشنبه) دور جدیدی از مذاکرات سیاسی که احتمالاً ظرف دو هفته به پایان برسد، آغاز می‌شود.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی، بر اساس عرف قانون اساسی رایج در عراق از اولین انتخابات سال ۲۰۰۵ گروه‌های کُرد باید نامزد ریاست جمهوری عراق را مشخص کنند. ظرف ۱۷سال گذشته سه رئیس‌جمهور کرد در عراق حکمرانی کرده‌اند که عبارت‌اند از جلال طالبانی، فؤاد معصوم و برهم صالح.
محمد الحلبوسی، رئیس جدید پارلمان عراق در جلسه روز یکشنبه اعلام کرد که نامزدی برای پست ریاست جمهوری آغاز شده و تا ۱۵روز ادامه دارد. در روز آخر پارلمان جلسه‌ای را برای رأی گیری درباره نامزدها برگزار خواهد کرد. گروه‌های سیاسی باید ظرف دو هفته گزینه‌های خود را قطعی کنند.
منابع سیاسی نزدیک به حزب دموکراتیک کردستان عراق، از بزرگ‌ترین احزاب اقلیم کردستان گفتند که این حزب طی روزهای گذشته مشغول مذاکرات انتخاب هیات ریاست پارلمان بود و از امروز (دوشنبه) تماس‌هایش را برای انتخاب نامزد ریاست جمهوری آغاز می‌کند.
این منابع اعلام کردند: این تماس‌ها در دو سطح است. اول با احزاب کرد دیگر برای توافق بر سر یک شخصیت واحد و بعد انتقال به سطح دوم مذاکرات و رایزنی با گروه‌های سیاسی دیگر در بغداد برای قانع کردن آن‌ها به‌منظور پذیرش شخصیتی که درباره او توافق حاصل‌شده است. به گفته این منابع، قبل از برگزاری جلسه رأی گیری باید مذاکرات به توافق‌های سیاسی منجر شود. باید دوسوم اعضای پارلمان یعنی ۲۲۰نماینده از ۳۲۹نماینده با نامزد مشخص‌شده موافقت کنند.محمود محمد، سخنگوی حزب دموکراتیک کردستان عراق گفت که همچنان زمان برای انتخاب نامزد ریاست جمهوری وجود دارد. رسانه‌های کردزبان به نقل از محمود محمد اعلام کردند: احزاب کرد در حال اجرای برنامه کاری مشترکی هستند. باید همچنان مذاکراتی درباره بقیه پست‌ها صورت گیرد. حزب دموکراتیک کردستان خواهان مداخله در گزینه‌های گروه‌های دیگر نیست. همچنین نمی‌خواهد کسی در گزینه‌هایش دخالت کند. تاکنون سابقه نداشته که حزب دموکراتیک کردستان به پست ریاست جمهوری دست یابد چراکه روسای جمهور عراق همواره از اتحاد میهنی کردستان بوده‌اند.
به‌تازگی ستران عبدالله، از رهبران اتحادیه میهنی کردستان عراق اعلام کرد: ریاست جمهوری از آن حزب وی خواهد بود و مذاکرات با گروه‌های کرد دیگر برای تکمیل مسائل مربوط به مرحله جدید ادامه دارد.
پارلمان جدید عراق یکشنبه اولین جلسه خود را برگزار کرد. در این جلسه محمد الحلبوسی به‌عنوان رئیس پارلمان و حاکم الزاملی، نامزد جریان صدر به‌عنوان معاون اول وی و شاخوان عبدالله، نامزد حزب دموکراتیک کردستان معاون دوم وی تعیین شدند.