حقیقت خط فقر
رضا صادقیان (روزنامه‌نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

2184
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید

هشدار پوتین به معترضان قزاقستان

پوتین گفت نیروهای سازمان پیمان امنیت جمعی تا زمانی که نیاز باشد در قزاقستان خواهند ماند.به گزارش ایسنا به نقل از اسپوتنیک، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در یک کنفرانس ویدئویی با سران سازمان پیمان امنیت جمعی (CSTO) در مورد زمان حضور نیروهای حافظ صلح در قزاقستان گفت: سازمان پیمان امنیت جمعی توانست به‌سرعت و بدون مشکل تصمیم‌گیری کند تا از بحرانی شدن اوضاع در قزاقستان جلوگیری کند.
 نیروهای سازمان پیمان امنیت جمعی بر تروریست‌های بین‌المللی در قزاقستان پیشی گرفته‌اند و تا زمانی که نیاز باشد در این کشور خواهند ماند وی خروج نیروهای حافظ صلح از قلمرو قزاقستان را بدون قید و شرط خواند و تأکید کرد: یک گروه از نیروهای حافظ صلح جمعی سازمان پیمان امنیت جمعی به قزاقستان اعزام‌شده است و من می‌خواهم بر این موضوع تأکید کنم، برای مدت محدودی تا زمانی که رئیس‌جمهور قزاقستان، رئیس دولت، ... بخواهند. رئیس‌جمهور روسیه خاطرنشان کرد که نیروهای سازمان پیمان امنیت جمعی از تضعیف پایه‌های قدرت دولت در قزاقستان، فروپاشی کامل اوضاع داخلی این کشور و در رأس قرار گرفتن تروریست‌های بین‌المللی جلوگیری کردند. 
وی افزود که نیروهای سازمان پیمان امنیت جمعی پس‌ از انجام وظایف خود مطمئناً از قزاقستان خارج خواهند شد. پوتین هشدار داد که آنچه با اعتراضات مسالمت‌آمیز علیه افزایش قیمت بنزین آغاز شد و به‌سرعت به شورش‌های خشونت‌آمیز و اقدامات تروریستی تبدیل شد، اولین تلاش نیست و آخرین تلاش برای مداخله در منطقه از خارج نخواهد بود.رئیس‌جمهور روسیه با بیان اینکه رئیس‌جمهور قزاقستان در مواجهه با «چالش بی‌سابقه امنیت، تمامیت و حاکمیت آن» برای کمک به اعضای سازمان پیمان امنیت جمعی مراجعه کرده است، افزود که این تهدید ناشی از اعتراضات خودجوش به قیمت سوخت نیست، نیروهای مخرب داخلی و خارجی از موقعیت استفاده کرده بودند.
رئیس‌جمهور روسیه در صحبت از رویدادهای قزاقستان تأکید کرد که روسیه اجازه نخواهد داد که سناریوهای «انقلاب‌های رنگی» در بیخ گوشش تکرار شود. حمله به قزاقستان یک اقدام تجاوزکارانه بود و باید بدون تأخیر به آن پاسخ داده می‌شد.
 وقایع اخیر توسط نیروهای برانداز برنامه‌ریزی و سازمان‌دهی شده بود. حوادث قزاقستان اولین تلاش نیست و آخرین تلاش برای مداخله خارجی نخواهد بود، رویدادهای اخیر در قزاقستان تأیید می‌کند که برخی نیروها از استفاده از فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی برای عضوگیری از افراط‌گرایان و تروریست‌ها و تشکیل گروه‌های مخفی از شبه‌نظامیان دریغ نمی‌کنند.
پوتین افزود: لازم می‌دانم به کمیته دبیران شورای امنیت سازمان پیمان امنیت جمعی، در چارچوب کارگروه‌های تخصصی امنیت اطلاعات و مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی دستور بدهم تا پیشنهاد‌هایی را برای مقابله مشترک با تلاش‌ها برای مداخله مخرب خارجی در منطقه سازمان پیمان امنیت جمعی ارائه کنند.