مرور تاریخ؛ راهی برای عبور از مراحل دشوار
ولی‌الله شجاع پوریان (مدیرمسئول)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

2147
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید


ماجرای کاهش سرفصل‌های فروش ارز در صرافی‌ها

همدلی|  اگرچه به‌تازگی بانک مرکزی تغییراتی در سرفصل‌های ارائه ارز در صرافی‌ها ایجاد کرده و در اهم آن میزان فروش ارز مسافرتی توسط صرافی‌ها برای کشورهای با ویزا و بدون ویزا دستخوش تغییراتی شد، اما اعلام برخی صرافی‌ها در بازار ارز از کاهش مجدد سرفصل‌های ارائه ارز و همچنین اختصاص آن به بانک‌ها حکایت دارد.
به گزارش ایسنا، بانک مرکزی در هفته گذشته با هدف ساماندهی وضعیت فروش ارز مسافرتی تغییراتی در روند تخصیص آن به صرافی‌ها ایجاد کرد که بر اساس آن، سقف تعیین‌شده برای سهمیه ارز مسافرتی کشورهای با ویزا به‌صورت هوایی معادل ۲۰۰۰یورو، برای کشورهای بدون ویزا به‌صورت هوایی ۳۰۰یورو و مسافرتی به‌صورت زمینی، ریلی و دریایی نیز ۳۰۰یورو یا معادل آن به سایر ارزهاست.
اما به‌تازگی مشاهدات میدانی از برخی صرافی‌ها و اعلام برخی از آن‌ها حاکی از آن است که ظاهراً دوباره در سرفصل‌های ۲۵گانه ارائه ارز در صرافی‌ها تغییراتی صورت گرفته و تخصیص برخی از سرفصل‌ها به بانک‌ها داده‌شده است؛ موضوعی که با انتقاد فعالان بازار ارز مواجه شده و آن‌ها این اقدام را عاملی در جهت حذف بسیاری از مشتریان صرافی‌ها می‌دانند.
برای شفاف شدن این موضوع، ایسنا آن را از بانک مرکزی پیگیری‌ کرد و با این پاسخ مواجه شد که تغییر جدیدی در سرفصل‌های ارائه ارز در صرافی‌ها اتفاق نیفتاده و مربوط به همان کاهش سقف تخصیص ارز مسافرتی از ۲۲۰۰یورو به ۲۰۰۰یورو برای کشورهای با ویزا و ۳۰۰یورو برای کشورهای بدون ویزاست. در اعلام بانک مرکزی آمده که اگرچه تغییراتی در سرفصل‌های فروش ارز اعمال‌شده که جدید نیست ولی پیش‌ازاین و با درخواست صرافی‌ها مبنی بر اینکه تقاضای کمی برای برخی سرفصل‌های ارزی وجود دارد، این سرفصل‌ها بر عهده بانک‌ها قرارگرفته است، اما صرافی‌ها همچنان باید عمده خدمات ارزی همچون ارز مسافرتی، دانشجویی و نیازهای ارزی مردم را پاسخ دهند.  ازجمله تغییراتی که گفته می‌شود در سرفصل‌های ارائه ارز از سوی صرافی‌ها در سامانه سنا صورت گرفته، شامل کارمزد کارگزاران، درآمدهای ریالی شرکت‌های هواپیمایی خارجی، درآمدهای خالص ریالی کنسولی سفارتخانه‌های خارجی داخل کشور و نمایندگی‌های دیپلماتیک مقیم ایران و ... است که این خدمات از این به بعد صرفاً در بانک‌ها ارائه می‌شود. 
بااین‌حال بررسی‌های صورت گرفته و گزارش‌های دریافتی از سامانه سنا به‌نوعی نشان‌دهنده اعمال تغییراتی در سرفصل‌های ارائه ارز در صرافی‌هاست.