مرور تاریخ؛ راهی برای عبور از مراحل دشوار
ولی‌الله شجاع پوریان (مدیرمسئول)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

2147
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید


نظر جواد امام درباره درخواست مرعشی از سردار سلیمانی در گفت و گو با همدلی؛

اصلاح‌طلبان اطلاعی نداشتند

همدلی| جریان اصلاح طلبان در کشور در چندسال گذشته با موانع بسیاری روبرو بوده است. از یک سو پشتوانه و سرمایه اجتماعی آنان به خاطر عملکرد مجلس دهم و دولت حسن روحانی با چالش های جدی رو به رو شد و از سوی دیگر با وجود رد صلاحیت گسترده کاندیداهای مدنظراین جریان، اصلاح طلبان در رسیدن به کرسی قدرت ناتوان شدند. تجربه دو انتخابات مجلس یازدهم و ریاست جمهوری اخیر باعث شده که اصلاح طلبان برای حضور در انتخابات آینده مجلس دوازدهم با اما واگرهای جدی رو به رو شوند. هرچند که بخش عمده ای از اصلاح طلبان می گویند که ما هیچ گاه صندوق رأی را ترک نمی کنیم ولی در عین حال بر این باورند که با استمرار این شرایط نمی توانند نقش مهمی در انتخابات های پیش رو داشته باشند. منظور آنان از استمرار شرایط، رد صلاحیت نامزدهای آنان است. در انتخابات دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی نیز با توجه به رد صلاحیتهای گسترده، اصلاح طلبان رقابت را از پیش باخته بودند. هرچند که کاندیداهایی هم که با عنوان اصلاح طلبی تأیید صلاحیت گرفتند و در رقابت شرکت کردند نتوانستند پیروز شوند. برخی در تحلیل دلایل اقبال بسیار کم به انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی از سوی مردم را همین رد صلاحیت های گسترده می دانند. 
در این میان به تازگی حسین مرعشی دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی در گفت وگویی به درخواست خود از سردار شهید قاسم سلیمانی فرمانده سابق سپاه قدس برای بهبود شرایط لیست اصلاح طلبان اشاره کرد و گفت که از سردار سلیمانی خواسته است تا از رهبری بخواهند رابطی تعیین کنند تا کاندیداهای لیست اصلاح طلبان تایید شوند. مرعشی با بیان اینکه چنین موضوعی در جلسات سه جانبه با سردار سلیمانی و اسحاق جهانگیری مطرح شده است، گفت:« آنچه من دنبالش بودم این بود که ما تجربه ای در مجلس پنجم داشتیم، آنهم این بود که بعد از مخالفتی که رهبری با ادامه کار ۱۰ وزیر کارگزاران داشتند ایشان رابطی تعیین کردند که ما همه مطالب را با آن رابط چک کنیم.» به گزارش جماران، وی در ادامه افزود: «ایشان آقای حجازی را به عنوان رابط تعیین کرد و حتی زمانی که ما لیست تهران را بستیم به آقای حجازی دادیم و او لیست را تایید کرد.» مرعشی در همین راستا عنوان کرد:« من به سردار سلیمانی گفتم که ما آمادگی داریم که برای انتخابات مجلس یازدهم، این هماهنگی را داشته باشیم که لیست سراسر کشور اصلاحات را در اختیار کسی که ایشان تایید می کنند، بگذاریم و با هر کسی که مخالفت شد، نامش را حذف کنیم.» وی درباره علت طرح چنین درخواستی گفت:« این کار با این نیت بود که بگوییم ما می خواهیم کشور ارتقا پیدا کند نه اینکه وارد درگیری جدید شویم اما ایشان پیام را برد و پاسخی به من داد و کسی به عنوان رابط تعیین شد که از او نمی شد به نتیجه ای رسید.» حالا با توجه به سخنان مرعشی این سوال مطرح می شود که آیا دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی این رایزنی را با هماهنگی همه احزاب اصلاح طلب انجام داده است یا این که این ایده تنها ابتکار حزب کارگزاران سازندگی بوده است. 
در همین راستا جواد امام مدیرعامل بنیاد باران و فعال سیاسی اصلاح طلب در گفت و گو با همدلی درخصوص این اقدام مرعشی و اینکه این تصمیم با هماهنگی سایر احزاب اصلاح طلب صورت گرفته بوده یا نه؟ ضمن اظهار بی اطلاعی از این موضوع، گفت: « احتمالا آقای مرعشی چون رابطه خوب، قدیمی و خاصی با سردار سلیمانی داشت، در همین راستا برای خروج از وضعیتی که کشور با آن مواجه شده است، همچنین با توجه به روحیه سردار سلیمانی و نگرانی هایی که وجود داشت، از سردار سلیمانی درخواست کرده و ایشان هم قولی در این زمینه داده اند که گشایشی در این مسیر ایجاد شود». 
وی افزود: «به هرحال دوستان هر کسی که مسیرهایی که به نظرشان می رسیده و فکر می کردند به خیر و صلاح کشور است، پیشنهاداتی را مطرح کردند و قاعدتاً این کاری را هم که آقای مرعشی کردند، در راستای منافع ملی و کشور و جریان اصلاحات بوده است.» 
امام در ادامه تاکید کرد: «چیز خاصی نبوده که بخواهیم نفی کنیم یا بگوییم با هماهنگی یا بدون هماهنگی سایر احزاب اصلاح طلب بوده است.»
مدیر عامل بنیاد باران با بیان اینکه «چنین پیشنهادی در شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان مطرح نشده است»، اظهار کرد: « مصوبه خاصی در این راستا نبوده است و آقای مرعشی با جایگاه فردی و حزبی که دارند، می تواند چنین اقداماتی انجام دهد». 
این فعال سیاسی اصلاح طلب در ادامه به برنامه های اصلاح طلبان برای انتخابات آتی اشاره کرد و گفت:« اصلاح طلبان نباید برای انتخابات بعدی مجلس کاری انجام دهند. به هرحال ما باید شرایط کشور و نگاه حاکم را در نظر بگیریم که اساسا برای انتخابات جایگاهی قائل هستند یا نه؟ و اینکه مردم و حضور و مشارکت مردم جایگاهی دارد یا نه؟ اگر تجدیدنظری که لازمه انتخابات، مشارکت و حضور مردم است، از طرف برگزار کنندگان و ناظرین و خصوصا شورای نگهبان صورت بگیرد، شرایط فرق می کند اما اگر مطابق دو انتخابات گذشته باشد اساساً این گروه خیلی به دنبال مشارکت و حضور مردم و تنوع سلایق سیاسی نیستند. لذا اگر این روال ادامه یابد در نتیجه بحث اصلاح طلبان به تنهایی نیست بحث این است که جامعه از این روند استقبال نمی کند و اگر قرار باشد که مردم استقبال نکنند، شاهد انتخابات بی رونقی خواهیم بود.» 
امام در ادامه با تاکید بر اینکه «باید براساس قانون اساسی شرایط برابر و فرصت هایی را اختیار جامعه قرار دهیم تا افراد دارای صلاحیت بتوانند خود را در معرض رای قرار دهند»، افزود: «اگر قرار باشد که به جای مردم دیگران تصمیم بگیرند و انتخاب کنند و مردم محکوم و محدود به انتخاب دیگران شوند، اصلا انتخابات معنا ندارد.» 

آسیب شناسی جریان اصلاحات در حال انجام است

به گفته جواد امام، «براساس گفته آقای خاتمی، آسیب شناسی جریان اصلاح طلبی در دستورکار جبهه اصلاحات است و این کار در حال انجام است.» او ادامه داد:« سلسله جلساتی در این زمینه برگزار و کارهای پژوهشی ای در دستور کار جبهه اصلاحات درهمین راستا است و برنامه ها هم به صورت جدی دنبال می شود». 
وی در خصوص نتایج این جلسات نیز گفت: «جلسات بی نتیجه نبوده است و حتما نتایج آن در اسرع وقت مشخص می شود و عملا در دستور کار جبهه اصلاحات قرار می گیرد». 
امام با اشاره به اینکه «جبهه اصلاحات به صورت مرتب جلسات خود را برگزار می کند»، عنوان کرد: « لزوماً فعالیت اصلاح طلبان فقط برای انتخابات نیست، به هرحال چالش های دیگری در کشور وجود دارد و مسائل دیگری هم وجود دارد که به آنها پرداخته می شود. بحث های تشکیلاتی دیگری هم وجود دارد که احزاب و گروهها باید به آن بپردازند. همچنین نظارت بر نوع اداره امور کشور، تصمیمات و سیاست گذاری صورت گرفته در دستور کار جبهه اصلاحات است». 
این فعال سیاسی اصلاح طلب درخصوص برنامه های اصلاح طلبان برای حضور در انتخابات آتی، با تاکید بر اینکه «باید با توجه به شرایط موجود تصمیم گرفت و فعالیت کرد»، ابراز کرد:« تلاش ما بر تاثیرگذاری است اما اینکه قرار باشد که فقط به قدرت توجه داشته باشیم و سرمایه های اجتماعی خودمان بی توجهی نشان دهیم، خسارتی جدی به کشور است.» 
امام در پایان اظهار کرد: «امروز که تمام مسیرهای ورود به عرصه های تصمیم گیری و اجرا را برای اصلاح طلبان مسدود کرده اند، بهترین فرصت بازبینی، بازیابی و بازسازی جریان اصلاح طلبان و تقویت ارتباط خود با جامعه و مردم است. »