حقیقت خط فقر
رضا صادقیان (روزنامه‌نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

2184
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید

به بهانه اقلیتی پولدار آتش به زندگی مردم نزنید

احسان دری (روزنامه‌نگار)

معاون سازمان برنامه‌وبودجه گفته: «قیمت بنزین ۲۰هزار تومان است؛ آدم‌های متمول که چند ماشین دارند آن را سه هزار تومان می‌خرند.» این چندمین بار است که حرف از نرخ بنزین نجومی زده می‌شود. پیشتر از بنزین ۲۷هزارتومانی حرف‌هایی شنیده شد و اکنون شاهد رونمایی از بنزین ۲۰هزارتومانی هستیم. 
درست است که معاون سازمان برنامه‌وبودجه نگفته قرار است بنزین لیتری ۲۰هزارتومان شود و به‌طورکلی معلوم نیست دولت چه در سر دارد و چه خوابی برای بنزین دیده اما اینکه جدیداً گلایه‌هایی از سوی دولت و مجلس درباره ارزان و به‌صرفه نبودن قیمت بنزین شنیده می‌شود نشان از این دارد که قرار است به‌احتمال‌زیاد پیرامون بنزین اتفاقاتی رخ دهد. 
هر بار که از سوی مسئولی حرف از افزایش نرخ بنزین به میان می‌آید جامعه تا خرخره گرفتار ما دچار ترس و نگرانی می‌شود، ماشالله اشتهای دولت هم کم نیست، به افزایش 10درصد و 20درصد نیست، حرف از چندصددرصد است. 
اینکه در کشور یک اقلیت ده، پانزده‌درصدی در رفاه مناسبی قرار داشته و هر طور که عشقشان می‌کشد زندگی می‌کنند شکی نیست، اما دولت باید متوجه آمارها از خط فقر و وضعیت وخیم اقتصادی و معیشتی کشور باشد. 
دولت احیاناً از سبک زندگی و الگوی مصرف پولداران کشور حرصش می‌گیرد یا برای جیب آنان نقشه دارد مراقب باشد تصمیماتش آتش بر زندگی میلیون‌ها فقیر ایرانی نکشد. تا الان که این‌طور بوده، آن دسته از سیاست‌های اقتصادی دولت که با توجیه عدالت تدوین‌شده اکثراً به ضرر اقشار ضعیف شده است. بنزین ۲۰هزارتومانی در حرف هم ترسناک است چه برسد بخواهد به اجرا دربیاید. دولت گمان نبرد مبلغی بر یارانه نقدی بگذارد بعد هر کاری دلش خواست انجام دهد. 
تصمیمات اقتصادی راه و روش خود را دارد. مسئولان دولتی متوجه آثار روانی اظهارات خود بر جامعه باشند، تا طرحی قطعی نشده از خودشان حرف و رقم تحویل رسانه‌ها ندهند. در دنیا مدل‌های اقتصادی موفق زیادی پیاده شده است. در کشور ما که از ظرفیت‌های ویژه‌ای برخوردار است هر بار ایده‌ای مطرح می‌شود که پشت آن خروارها نگرانی خوابیده است. طی این چهار دهه منابع زیادی را به خاطر طرح‌های غلط هدر دادیم و هنوز هم عبرت نگرفته‌ایم. جامعه تاب شوک دیگری ندارد، امیدواریم دولت در تعریف و اجرای برنامه‌های خود تأمل بیشتری به خرج دهد.