«ترومای آب» ما را رها نمی‌‌‌کند
محسن خرامین (روزنامه‌‌‌نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

2263
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید


پس از چندین هفته بازی سکه در کانال ۱۳میلیون تومان

سکه و طلا ارزان اما حباب سکه بزرگ‌تر شد

نایب‌رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران با اشاره به اینکه قیمت سکه پس از چند هفته قرار داشتن در کانال ۱۳میلیون تومان، طی یک هفته اخیر مجدد به کانال ۱۲میلیون تومان بازگشته است؛ بازار هفته گذشته سکه و طلا را نزولی توصیف و اعلام کرد که علیرغم ریزش قیمت سکه و طلا، حباب سکه بزرگ‌تر شد چراکه میل به عرضه سکه‌ (توسط دارندگان سکه) کاهش داشته و معاملات نیز بااحتیاط بیشتر انجام‌شده است.
محمد کشتی‌آرای در تشریح وضعیت یک هفته اخیر بازار سکه و طلا داخلی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: تا آخرین روز از سال ۲۰۲۱، قیمت اونس جهانی سیر صعودی داشت و تا ۱۸۳۰دلار افزایش پیدا کرد اما در یک هفته اخیر که مصادف با آغاز سال میلادی هم بود، از روز دوشنبه و پس از اتمام تعطیلات سال نو میلادی، قیمت اونس جهانی سیر نزولی پیدا کرد.
 البته در روز اول کاهش چهار دلاری داشت اما در ادامه با ۱۵دلار کاهش این سیر نزولی را تا روز گذشته (پنجشنبه) ادامه داد.
نایب‌رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران، افزود: پس از ریزش قیمت‌ها در اونس جهانی طلا، قیمت هر اونس طلا دوباره به کانال ۱۷۰۰دلار بازگشت. در آخرین معاملات رسمی کشور در این هفته (روز پنجشنبه) قیمت هر اونس جهانی طلا ۱۷۸۹دلار ثبت‌شده که براین اساس نسبت به ابتدای هفته ۴۱دلار کاهش را نشان می‌دهد.
وی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر در داخل نیز برخی سیگنال‌ها و نشانه‌های مثبت درباره مذاکرات، سبب شد نرخ همه ارزها در بازار ارز کشور کاهش یابد.
 بنابراین کاهش هم‌زمان نرخ ارز و قیمت اونس جهانی دو عامل اصلی کاهش قیمت سکه و طلا در بازار داخلی بوده است. درحالی‌که مدت‌ها بود قیمت سکه در کانال ۱۳میلیون تومان در نوسان بود، در این هفته مجدد در کانال ۱۲میلیون تومان قرار گرفت.

 سکه ۳۲۰هزار تومان و هر گرم طلا ۳۵هزار تومان ارزان شد

کشتی‌آرای در رابطه با آخرین قیمت‌ سکه و طلا در پایان هفته و تغییرات آن نسبت به‌روزهای ابتدایی هفته، گفت: هر قطعه سکه تمام طرح جدید با  ۳۲۰هزار تومان کاهش نسبت به ابتدای هفته به ۱۲میلیون و ۷۵۰هزار تومان و هر قطعه سکه تمام طرح قدیم با ۳۰۰هزار تومان کاهش به ۱۲میلیون و ۴۵۰هزار تومان رسیده‌اند. 
در پایان هفته نیم‌سکه نیز به شش میلیون و ۷۰۰هزار تومان کاهش‌یافته و بدین ترتیب نسبت به ابتدای هفته به‌طور متوسط ۱۰۰هزار تومان ارزان‌تر شده است. 
ربع‌سکه با افت ۱۲۰هزارتومانی به سه میلیون و ۷۰۰هزار تومان رسیده است. سکه‌های یک گرمی بانک مرکزی نیز در این هفته تغییری نداشته و همچنان دو میلیون و ۳۰۰هزار تومان قیمت دارد.
نایب‌رئیس دوم اتحادیه طلا و جواهر تهران افزود: تغییرات کاهشی ارز و اونس جهانی سبب تغییرات قیمت هر مثقال طلای آب‌شده در لحظه شد؛ به‌طوری‌که هر مثقال طلا آب‌شده در آخرین قیمت‌ها به پنج میلیون و ۴۷۰هزار تومان رسیده که به‌طور متوسط هر مثقال طلا ۱۵۰هزار تومان کاهش هفتگی را تجربه کرده است. 
هر گرم طلای ۱۸عیار نیز با کاهش ۳۵هزارتومانی طی یک هفته اخیر به یک‌میلیون و ۲۶۳هزار تومان رسیده است.  

 مسیر مخالف حباب سکه از قیمت آن

این عضو هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران خاطرنشان کرد: نکته قابل‌توجه در رابطه با سکه این است که با توجه کاهش قیمت‌ها، عرضه سکه به بازار نیز کاهش پیداکرده است و فروشندگان آن (مردم و دارندگان سکه و نه واحدهای صنفی) ترجیح دادند که سکه‌های خود را عرضه نکنند؛ به همین دلیل به دنبال کاهش عرضه سکه به بازار حباب سکه افزایش یافت. 
علیرغم کاهش قیمت‌ها اما همچنان با توجه به قیمت جهانی طلا و نرخ ارز، قیمت انواع سکه دارای حباب است؛ در این هفته نیز علیرغم اینکه تقاضا (متناسب و نه کاذب) وجود داشت اما کاهش عرضه منجر به افزایش حباب سکه شد.
کشتی‌آرای اعلام کرد: حباب سکه در طول هفته از ۳۶۰هزار تومان تا ۴۸۰هزار تومان در نوسان بوده است که نشان‌دهنده عدم تعادل تقاضا و عرضه است. 
معاملات سکه و طلا در این هفته با احتیاط انجام می‌شد؛ چراکه همان‌طور که اشاره شد با توجه به برخی سیگنال‌های مثبت حاصل از مذاکرات، اعتقادها براین است که روند کاهشی قیمت اونس جهانی طلا و کاهش نرخ ارز ادامه‌دار باشد و قیمت سکه و طلا نیز به مسیر نزولی خود ادامه دهد؛ اما سطح معاملات صفر نبود و در بازار وجود داشت.
وی در پایان گفت که به نظر می‌رسد که در همین شرایط باقی بمانیم و در ایام پیش‌رو شاهد نوسانات قابل‌توجه در بازار سکه و طلا نباشیم.