حقیقت خط فقر
رضا صادقیان (روزنامه‌نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

2187
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید

افشاگری درباره تفاوت وضعیت مردم و مسئولان در تزریق واکسن کرونا

از من استرازنکا، از تو برکت

همدلی| کمیاب شدن واکسن آسترازنکا چند روز است که به دغدغه بسیاری از مردم تبدیل‌شده است. متخصصان سلامت و مسئولان وزارت بهداشت در برهه‌ای که احتمال شیوع سویه امیکرون وجود دارد بر تزریق دوز سوم واکسن کرونا تأکید می‌کنند. درعین‌حال اما واکسن آسترازنکا چند روز است که کمیاب شده است. چند روز پیش رئیس اداره بیماری‌های قابل‌پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت توضیح داده بود: قرار بود 700هزار دز واکسن آسترازنکا در دسامبر تحویل داده شود که به نیمه ژانویه موکول شده و در پایان هفته آینده محموله جدید به ما تحویل داده خواهد شد. در همین مدت توییت یکی از خبرنگاران پارلمانی در خصوص آنکه مجلس فقط واکسن آسترازنکا را فقط به نمایندگان تزریق خواهد کرد واکنش برانگیز شد و یک‌بار دیگر در داخلی یا خارجی بودن واکسن مورداستفاده از مسئولان کشور تشکیک ایجاد کرد.

  آسترازنکا فقط برای نمایندگان

ابراهیم اسدی خبرنگار پارلمانی چهارشنبه عصر، در توییتی نوشت: «امروز در مجلس کارمندان و نمایندگان می‌توانستند واکسن كرونا دریافت کنند اما؛ چرا تنها مجلس فقط برای نمایندگان آسترازنکا تهیه‌کرده بود و بقیه باید از واکسن‌های دیگر استفاده می‌کردند؟! الان که در تهران آسترازنکا پیدا نمی‌شود، چطور برای نمایندگان تأمین‌شده؟»
ابراهیم اسدی البته اضافه کرده است که همه نمایندگان آسترازنکا دریافت نکرده‌اند. به گفته او، «برخی از نمایندگان و کارمندان مجلس به اختیار خودشون واکسن برکت و ... بیرون از مجلس دریافت کردن اما همچنان این اقدام جای سؤال داره.»

  آسترازنکا؛ واکسنی انگلیسی که قرار بود وارد نشود

واکسن آسترازنکا توسط محققان دانشگاه آکسفورد انگلستان تولیدشده است. پس از سخنان رهبری در مورد ممنوعیت ورود واکسن‌های ساخت آمریکا و انگلستان تصور می‌رفت این واکسن وارد کشور نشود اما ازآنجایی‌که این واکسن به‌صورت مشترک با کشور سوئد ساخته‌شده است، شرایط ورود این واکسن به کشور مهیا شد. بااین‌حال از زمان شروع واکسیناسیون در جهان، مقامات و مسئولان فراوانی ازجمله نمایندگان مجلس بر ساخت واکسن داخلی و تزریق آن تأکید می‌کردند.

 تأخیر در خرید واکسن به خاطر واکسن داخلی

محمدرضا ظفرقندی، رئیس سابق سازمان نظام پزشکی فروردین‌ماه امسال که هنوز میزان واکسیناسیون بسیار پایین بود، گفت: «بسیاری از نمایندگان مجلس صراحتاً گفتند که هیچ واکسن خارجی نزنید تا واکسن داخل تولید شود. ما اطلاعیه دادیم که واکسن آسترازنکا از انگلیس نیست و تولید سوئد است بلکه مسیرها باز شود. فوری جمعیتی از نهادها شروع کردند به بیانیه جمع‌کردن که چرا ما این حرف را زده‌ایم.» اظهارات ظفرقندی اما در سخنان حسینعلی شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت مجلس نیز دیده می‌شود. شهریاری مردادماه در مصاحبه با رادیو جوان تائید کرده بود که «پروژه خرید واکسن به خاطر واکسن‌های داخلی به تأخیر انداخته شد.»

 متخصصان مجلس: واکسن خارجی مشکوک است!

برخی نمایندگان واکسن‌های خارجی را مشکوک خوانده بودند. ازجمله این افراد می‌توان به امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی نایب‌رئیس پیشین مجلس اشاره کرد که خود مدرک پزشکی دارد. او گفته بود: «زمانی که ما در کشور هم دانش کافی و هم دانشمندان عالی‌رتبه داریم که می‌توانند واکسن‌هایی تولید کنند که از استانداردهای بالای جهانی برخوردار بوده و حتی امکان صادر کردن آن به کشورهای دیگر نیز وجود دارد چرا عده‌ای می‌خواهند این واکسن مشکوک را به مردم تحمیل کنند؟ افرادی که دوستدار سلامت و جان مردم نیستند قصد دارند این واکسن را برای رسیدن به خواست سیاسی خود به کشور تحمیل کنند.» عبدالحسین روح‌الامینی، یکی دیگر از نمایندگان مجلس که پزشک بود و مدتی ریاست انستیتو پاستور را بر عهده داشته نیز گفته بود: «به بهانه دوگانه ارتباط با آمریکا و واکسن می‌خواهند ما را مجبور کنند امنیت، منافع و ژنتیک نسلمان را به خطر بیندازیم.» این سخنان چند نمونه از اظهارات نمایندگان در حمایت از تولید واکسن داخلی است؛ اما باوجود بیان چنین سخنانی تا کنون چندین بار در مورد خارجی یا داخلی بودن واکسن تزریق‌شده به مسئولان ازجمله، نمایندگان تردیدهایی ایجادشده است.

  سفر اروپایی با واکسن برکت و سینوفارم که اروپا قبولشان ندارد؟

ماه گذشته انتشار چند عکس از احمد نادری نماینده مجلس در ورزشگاه سانتیاگو برنابئو در اسپانیا به تشکیک در نوع واکسن نمایندگان مجلس دامن زد. این نماینده مجلس که همراه هیاتی برای شرکت در اتحادیه بین‌المجالس به مادرید اسپانیا رفته‌ بود با انتشار عکس‌هایی اعلام کرد که برای تماشای مسابقه فوتبال بین دو تیم رئال مادرید و سویا به استادیوم سانتیاگو برنابئو رفته است. رحیم زارع دیگر نماینده مجلس و حسن قشقاوی سفیر جمهوری اسلامی ایران در اسپانیا در تماشای این مسابقه همراه او بودند. انتشار این تصاویر با واکنش‌های زیادی مواجه شد. در یکی از واکنش‌ها، شهره لرستانی بازیگر سینما و تلویزیون واکسن مسئولان را موردتردید قرار داد و نوشت: «با توجه به اینکه اتحادیه‌ی اروپا واکسن برکت را برای ورود به خاکش قبول ندارد، آن نمایندگان مجلس که در اسپانیا به دیدن مسابقه‌ی رئال مادرید رفتند و همچنین ۴۰نفری که برای مذاکرات احیای برجام به وین سفر کردند، دقیقاً چه واکسنی زده‌اند؟ پس ماجرای آن واکسن‌های برکت که جلوی دوربین‌های تلویزیونی می‌زدند، چه بود؟ سؤال خوبی است؟»

وزیر بهداشت فراموش‌کار که واکسن روسی زده بود

ماجرای واکسن زدن بهرام عین‌اللهی وزیر بهداشت دولت ابراهیم رئیسی نیز موضوع دیگری بود که هفته گذشته موردتردید قرار گرفت. بهرام عین‌اللهی هفته گذشته در مراسم رونمایی از واکسن نورا از مردم خواست که به واکسن‌های داخلی اعتماد کنند. او همچنین گفت: «بسیاری از مسئولان از واکسن داخلی استفاده می‌کنند، برای مثال حضرت آقا از واکسن برکت استفاده کردند، بنده و بسیاری از اعضای هیات دولت نیز همین‌طور.» عین‌اللهی اما فراموش کرده بود که با آماده شدن سامانه کارت واکسیناسیون دیجیتال کارت وزارت بهداشت کارت واکسن او را منتشر کرده بود. پس از اظهارات اخیر او، تصویر کارت دیجیتال واکسیناسیون او در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی بازنشر می‌شد. این تصاویر حاکی از یک‌چیز بود؛ اینکه وزیر بهداشت خلاف واقعیت سخن گفته است. اطلاعات کارت واکسیناسیون وزیر بهداشت حاکی از آن بود که او 22اسفندماه دقیقاً زمانی که مرحله کارآزمایی بالینی واکسن برکت در جریان بود واکسن روسی اسپوتنیک تزریق کرده است. عین‌اللهی 25فروردین امسال نیز دوز دوم این واکسن را تزریق کرده بود.

 رانت و تبعیض برای نمایندگان

این وضعیت واکنش‌های به دنبال داشت. برخی آن را ناشی از تبعیض رانت خواندند؛ ازجمله هانیه جلیل زاده یک خبرنگار دیگر که نوشت: «‌ماجرای تزریق رانتی واکسن در مجلس برای دومین بار تکرار شد؛ اولین بار زمستان دو سال پیش و تزریق واکسن آنفلوانزا در شرایط کمبود، دومین بار تزریق دوز سوم واکسن استرازنکا در شرایط کمبود این واکسن اونوقت من نمیتونم برای دوز دوم مامانم واکسن آسترازنکا پیدا کنم.» این در حالی است که واکسن آسترازنکا در کشور کمیاب شده است به‌طوری‌که خبرگزاری تسنیم در گزارشی نوشت: «به بسیاری از افرادی که واکسن سینوفارم، برکت و بهارات را تزریق کرده‌اند وقتی به مراکز واکسیناسیون مراجعه و واکسن آسترازنکا را برای دوز سوم درخواست می‌کنند گفته می‌شود که این واکسن صرفاً برای افرادی که در دو دوز قبلی واکسن اسپوتنیک یا آسترازنکا دریافت کرده‌اند تزریق می‌شود.» محمد هاشمی، سرپرست روابط عمومی وزارت بهداشت نیز گفته افرادی که افرادی که برای دوز سوم واکسن تأکید به دریافت آسترازنکا دارند، باید حدود یک هفته صبر کنند.

  چون به خلوت می‌روند آن کار دیگر می‌کنند؟

این نگاه هم وجود دارد که داشتن امکانات و امتیازات ویژه برای مسئولان و نمایندگان در کشور ما به یک مسئله عادی تبدیل‌شده است؛ اما موضوع آنجاست که مسئولان و نمایندگان واعظانی هستند که حرف و شعار بسیار بیان می‌کنند اما چون به خلوت می‌روند آن کار دیگر می‌کنند؛ چیزی که در یک جمله خلاصه می‌شود: مرگ خوب است اما فقط برای همسایه!