حقیقت خط فقر
رضا صادقیان (روزنامه‌نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

2187
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید

اتلاف وقت هسته‌ای؛ اتهام تازه غرب به ایران

همدلی| وین همچنان صحنه مذاکرات هسته‌ای ایران و طرفین غربی است. بنا به گزارش‌ها، گفت‌وگوها در سطوح کارشناسی و سیاسی در چارچوب دیدارهای دوجانبه و چندجانبه میان ایران و ۱+۴ و نیز میان ایران و آمریکا از طریق مکاتبات غیررسمی با محوریت هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک برجام ادامه دارد. دراین‌بین، سفر معاون وزیر امور خارجه کره جنوبی به وین و دیدار با روسای هیات‌های مذاکره‌کننده ایران و ۱+۴،‌ از موضوعات مهم و قابل‌توجه بود. این در شرایطی است که حرف‌وحدیث درباره اینکه معاون وزیر خارجه کره جنوبی به دعوت کدام طرف یا طرف‌های برجامی به وین سفر کرده، زیاد است. علاوه بر این حواشی سفر معاون وزیر خارجه کره به وین، دیدار متفاوت نماینده عربستان در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و میخاییل اولیانوف نماینده روسیه در گروه ۱+۴ در روز پنجشنبه نیز قابل‌توجه بود. اولیانوف در توییتی با انتشار تصویری از دیدارش با نماینده عربستان در آژانس خبر داد اما به جزییات این دیدار اشاره‌ای نکرد. از سوی دیگر، در ادامه رایزنی‌های چندجانبه در وین، نمایندگان روسیه، آمریکا، چین و تروئیکای اروپا با حضور انریکه مورا هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک برجام با یکدیگر دیدار کردند و در آن درباره مسائل دشوار و چالش‌برانگیز در مذاکرات گفتگو شد.
حسین امیرعبداللهیان در آخرین موضع‌گیری درباره مذاکرات وین و نگاه ایران تصریح کرد که مذاکرات در مسیر طبیعی و خوب جریان دارد. او تصریح کرد که ابتکارات طرف ایرانی این فضا را رقم‌زده است و اکنون این‌طرف غربی است که باید نشان دهد حسن نیت و اراده جدی برای توافق خوب دارد یا خیر. او گفته است که ما از هیات آمریکایی صحبت‌های خوبی می‌شنویم ولی مشاهده اقدامات جدی، اهمیت دارد. وزیر امور خارجه ایران تأکید کرده است که ایران در مذاکرات وین خواستار ضمانت‌هایی است که مانع اعمال تحریم‌های جدید و بازگشت تحریم بعد از برداشته شدن آن شود.در همین حال علی باقری نیز به خبرنگاران گفت که تلاش‌ها برای دستیابی به نتیجه ادامه دارد. باقری تأکید کرده است که رمز موفقیت مذاکرات وین دستیابی به توافق در زمینه لغو مؤثر تحریم‌های ظالمانه علیه ایران است. او گفته است که هرچه قدر طرف مقابل ما آمادگی جدی‌تری برای لغو تحریم‌ها داشته باشد و اراده جدی‌تری برای پذیرش سازوکارهای مدنظر جمهوری اسلامی ایران در لغو تحریم‌ها نشان دهد به‌ویژه در دو موضوع راستی آزمایی و تضمین در مدت‌زمان کوتاه‌تری می‌توانیم به توافق دست پیدا کنیم.
در آن‌سوی مذاکرات، ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه این کشور در یک کنفرانس خبری در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه چه توضیحی درباره اظهارات اخیر علی باقری کنی مذاکره‌کننده ارشد ایران در وین درباره روند مذاکرات احیای توافق هسته‌ای و همچنین درباره اظهارات وزیر امور خارجه آلمان دارد که گفته بود در برهه‌ای تعیین‌کننده در مذاکرات وین قرار داریم، گفت: «درباره مذاکرات وین، چیزی که نمی‌خواهم درباره‌اش نظری بدهم، اظهارات دیگران درباره پیشرفت در مذاکرات یا فقدان آن است. آنچه می‌توانم با شما بگویم، بازگویی چیزی است که یکی دو روز پیش از خودمان شنیدید، اینکه رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران و تیمش مشغول انجام دادن دور هشتم مذاکرات وین هستند. مذاکرات وین روز سوم ژانویه از سر گرفته شد. پیشرفت نسبتاً کمی در مذاکرات انجام‌شده. همچنان شاهد آن پیشرفت نسبتاً کم بوده‌ایم. امیدواریم در روزهای آتی، کار را بر اساس آن پیش ببریم.»پرایس افزود: «در حال حاضر، آنچه حقیقت دارد و در سؤالتان هم به آن اشاره کردید، این است که زمان واقعاً کوتاه‌تر می‌شود و ما در گفتن این تعارف نداشته‌ایم. اگر نتوانیم به‌زودی بر سر بازگشتی دوجانبه به پایبندی به تفاهم برسیم، اقدامات هسته‌ای ایران که در حال سرعت گرفتن است، موجب از بین بردن منافع عدم اشاعه‌ای برجام خواهد شد و ما مجبور می‌شویم مسیر دیگری را برای پیش رفتن بررسی کنیم.» او در این راستا گفت: «این موضوعی چندهفته‌ای است، مطمئناً چندماهه نیست؛ اما بااین‌وجود، شما شاهدید قبلاً گفته‌ایم زمانی که از آن حرف می‌زنیم از روی یک ساعت معمولی نیست، بلکه بیشتر مبتنی بر ارزیابی فنی برنامه هسته‌ای ایران است تا زمان‌سنجی که از قبل روی تاریخی به‌خصوص فیکس شده باشد.»در همین حال وزیر امور خارجه فرانسه در گفت‌وگویی با اشاره به این‌که رسیدن به یک توافق در پی مذاکرات احیای توافق هسته‌ای در وین هنوز امکان‌پذیر است،‌ گفت که زمان برای این کار رو به اتمام است. به گزارش خبرگزاری رویترز، ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه روز جمعه گفت که پیشرفت‌هایی در مذاکرات احیای توافق هسته‌ای در وین انجام‌شده است، اما زمان رو به پایان است. لودریان همچنین در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی بی‌اف‌ام و شبکه رادیوی آرام‌سی گفت: «من هنوز بر این باورم که می‌توانیم به توافق برسیم، اما زمان رو به اتمام است.»اظهارات وزیر امور خارجه فرانسه در پی این مطرح می‌شود که آنَالنا بِربوک همتای آلمانی‌اش نیز به‌تازگی مدعی شده بود، ایران تاکنون اعتماد زیادی را تلف‌کرده است و فرصت زیادی برای احیای توافق هسته‌ای باقی نمانده است.