در کرده‌ها و نکرده‌هایتان تجدید نظر کنید!
ولی‌الله شجاع‌پوریان (مدير مسؤل)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- اقتصاد

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- فرهنگ و هنر
۷- ورزش
۸- صفحه آخر

2319
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید


جزییات درگیری نظامی ایران و طالبان

همدلی| عصر روز چهارشنبه، در منطقه هیرمند و در مرز افغانستان یک درگیری میان برخی نیروهای طالبان و مرزبانان ایران صورت گرفت که افراد طالبان پس از مواجهه با پاسخ نیروهای ایران مستقر در مرزهای شرقی مجبور به عقب‌نشینی شدند.به گزارش انتخاب، بر خلاف شایعات منتشرشده، در این درگیری، هیچ‌یک از پاسگاه‌های مرزی ایران تصرف نشده و تلفاتی نیز در میان نیروهای مرزبانی وجود نداشته است. این اشرار به دلیل اختلاف بر سر اراضی کشاورزی در خط مرزی دست به تهاجم زدند که با پاسخ محکم نیروهای مرزبانی مواجه شدند.مرعشی، معاون امنیتی انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان با آرام خواندن اوضاع گفت: «درگیری سطحی بوده و به پایان رسیده است.» به گفته مرعشی تیراندازی متقابل کوتاه بوده که آسیبی به پاسگاه‌های مرزی و مرزبانان وارد نشده است و موضوع خاتمه یافته که جلسه برگزارشده و موضوع در حال پیگیری است.او همچنین در خصوص ماجرای این درگیری گفت: «فاصله دیوار مرز تا نقطه صفر مرزی یک فضایی هست که زمین‌های کشاورزی و در اختیار مردم است. از زمان احداث دیوار، به مردم مجوز دادیم که روزهایی را از زمین‌های کشاورزی‌شان سرکشی کنند.»
او اضافه کرد «در روز درگیری، کشاورزان از ساعت ۹ صبح با تراکتورها سرزمین‌هایشان مشغول کار بودند. ساعت ۲ - ۳ عده‌ای که الان در ولایت نیمروز مستقرند، به سمت کشاورزان ما تیراندازی کردند. آن‌ها اطلاعی از حوزه مرز نداشته و نمی‌دانند که زمین‌های پشت دیوار هم خاک ایران بوده و نقطه صفر مرزی خط رودخانه است.» در واکنش به این درگیری، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان گفت: «حادثه بین نگهبانان مرزی ایران و افغانستان در استان نیمروز کنترل شد و برای جلوگیری و تحقیق درباره این سوءتفاهم، مسئولان امارت اسلامی (طالبان) دستورات لازم را صادر کرده‌اند.» همچنین عبدالقهار بلخی سخنگوی وزارت امور خارجه طالبان هم در توییتی اعلام کرد که تلاش می‌شود حوادث مشابه روز گذشته در مرز جمهوری اسلامی ایران و افغانستان تکرار نشود. این مقام طالبان گفت: «درگیری با تلاش مرزبانان دو کشور پایان‌یافته است.»
سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه نیز در واکنش به این درگیری مرزی، اعلام کرد: «عصر چهارشنبه اختلاف مرزی بین مرزنشینان موجب تیراندازی در حوزه مرز سیستان شد که با هماهنگی مرزبانان دوطرف موضوع مدیریت‌شده و پایان‌یافته است.»بر اساس این گزارش، ماجرا ازآنجایی آغاز شد که نیروهای طالبان به‌ دلیل تشخیص اشتباه نوار مرزی، نسبت به تردد کشاورزان ایرانی در آن نقطه در نزدیکی مرز، اقدام به تیراندازی کرده‌اند و در پی آن نیز نیروهای مرزبانی جمهوری اسلامی به این تحرک طالبان واکنش نشان داده و تبادل آتش می‌کنند.
طی سال‌های گذشته در داخل خاک ایران و در چند صدمتری مرز با افغانستان دیوارهایی برای مقابله با قاچاقیان و اشرار کشیده شده است. برخی کشاورزان ایران از این دیوارها که در داخل مرزهای ایران است عبور کرده‌اند اما به‌واسطه وجود این دیوارها نیروهای طالبان تصور می‌کنند که به مرز آن‌ها تجاوز شده است. پیرو این ماجرا نیروهای طالبان به سمت ایرانیان شلیک می‌کنند که این مسئله با تبادل آتش نیروهای ایرانی پاسخ داده می‌شود.