در کرده‌ها و نکرده‌هایتان تجدید نظر کنید!
ولی‌الله شجاع‌پوریان (مدير مسؤل)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- اقتصاد

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- فرهنگ و هنر
۷- ورزش
۸- صفحه آخر

2319
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید


آقای قالیباف! خانه که سهل است برنج هم نمی‌توانند بخرند

احسان دری (روزنامه‌نگار)

رئیس مجلس اخیر گفته است: «مردم اگر دو شیفت کار کنند هم نمی‌توانند خانه بخرند.» این سخن آقای قالیباف درست است و نشان می‌دهد ایشان به‌عنوان یکی از روسای قوا اندکی خبر دارد چه بر سر اقتصاد کشور آمده است.
اما جناب رئیس مجلس! با دوشیفت کار کردن نه‌تنها نمی‌توان خانه خرید که حتی تهیه اقلام موردنیاز روزانه و ساده زندگی هم به‌سختی ممکن است. کافی است کمی قیمت کالاها را برانداز کرد. برای مثال اگر شخصی بخواهد یک یخچال یا تلویزیون بخرد باید چند ماه دو شیفت کار کند تا بتواند آن را بدون نیاز به گرفتن وام از بانک خریداری کند.
آقای قالیباف! هیچ زمانی به‌اندازه امروز زندگی برای ایرانیان سخت نشده است، وضعیت فعلی امروز نتیجه سالها سیاست ورزی پر اشتباه و پافشاری بر طی کردن مسیرهای پر خطری بوده که به بن‌بست ختم شده است، نتیجه سالها تحریم است که در برهه‌ای اجازه دادیم تحت شدیدترین تحریم‌های بین‌المللی و شورای امنیت قرار بگریم، همان دورانی که دلسوزان به کشور و انقلاب هشدار می‌دادند مراقب باشید پرونده ایران به شورای امنیت نرود اما رئیس‌جمهور موردحمایت جناح متبوع شما می‌گفت به‌قدری قطعنامه صادر کنید تا قطعنامه دانتان پاره شود.
آقای قالیباف! از وضعیت وخیم اقتصاد کشور، از وضعیت آشفته‌بازار خودرو و برنج و گوشت و سایر اقلام خبر دارید اما مجلس و همکاران شما وقت خودشان را صرف طرح‌های دیگری چون صیانت از فضای مجازی و حیوانات خانگی یا پرداختن به مباحث حاشیه‌داری چون قانونی بودن ازدواج دختران سیزده‌ساله کرده است.
جناب رئیس مجلس در ادامه صحبت‌های خود پیرامون گرانی خانه به طرح جهش مسکن اشاره دارد، اما بهتر است ایشان بداند که وضع جیب مردم به‌قدری بحرانی است که خیلی از افراد در تهیه آورده اولیه هم با مشکل روبه‌رو هستند، در ثانی خیلی از اجاره‌نشینان به دلایلی در گذشته خانه و زمین خود را ازدست‌داده که طرح فوق شامل آنان نمی‌شود. این افراد با این شرایط اجاره خانه‌های نجومی باید چکار کنند؟ حل مشکل اقتصاد کشور و تقویت قدرت خرید جامعه تنها از دریچه رفع تحریم‌ها و ایجاد ثبات اقتصادی می‌گذرد، پس در این زمینه مجلس نهایت همراهی را با دولت داشته باشد، این دولت دیگر دولت روحانی نیست، دولت خودتان است. تا وقتی قیمت‌ها به‌صورت آنی و روزانه بالا می‌رود و نرخ دلار به یک ثبات درازمدت نرسد هر وعده اقتصادی سرابی بیش نیست.