برخی مسئولان وتلاش برای ایجاد نارضایتی
فضل الله یاری (سردبیر)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

2027
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید


رئیس پلیس پایتخت:

سارقان دیگر احساس ترس نمی‌کنند

رئیس پلیس پایتخت از افزایش دودرصدی سرقت‌های خرد در تهران خبر داد و گفت: سارقان چه آن‌هایی که سابقه دارند و چه آن‌هایی که بار اول است دست به سرقت می‌زنند، احساس ترس و نگرانی ندارند. سردار حسین رحیمی با اشاره به موضوع سرقت‌های خرد گفت: در بحث سرقت‌ها به‌خصوص سرقت‌های خرد که ۶۰ تا ۷۰ درصد سرقت‌ها را شامل می‌شوند، شدت برخورد لازم است.
به گزارش مهر او، با بیان اینکه فرد سارق زمانی که می‌بیند با او برخورد نمی‌شود بر ارتکاب جرم جری می‌شود، گفت: سارق خرد که هیچ، سارق عمده و سابقه‌دار هم پس از دیدن این موضوع دیگر احساس ترس و نگرانی نمی‌کند. رئیس پلیس تهران بزرگ ادامه داد: تا با سارقان برخورد جدی‌تر ازآنچه امروز رخ می‌دهد نشود و هزینه ارتکاب جرم را بالا نبریم در این حوزه هیچ اتفاق خاصی رخ نمی‌دهد. رحیمی با اشاره به اینکه پلیس تنها وظیفه دستگیری دارد و آزاد کردن سارقان بر عهده پلیس نیست، گفت: پلیس اصلاً روزانه هزار سارق را دستگیر کند، چه اتفاقی می‌افتد؟ دستگیری صرف به‌هیچ‌عنوان فایده‌ای ندارد.
فرمانده انتظامی پایتخت از افزایش دودرصدی کشف جرم در پایتخت خبر داد و گفت: متأسفانه در مقایسه با مدت مشابه سال قبل (هفت‌ماهه اول سال) وقوع سرقت‌های خرد دو درصد افزایش داشته است. سردار رحیمی در حالی نسبت به آزادی زودهنگام سارقان در دادسرا گلایه دارد و این اقدام را بی اثرسازی دستگیری‌های مجرمان توسط پلیس می‌داند که حجت‌الاسلام محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور در ۱۲ تیرماه سال ۹۸ این موضوع را امری امکان‌پذیر قلمداد کرده بود. دادستان کل کشور در آن زمان گفته بود: سرقت به نحوی است که نمی‌شود برای آن آمار دقیقی داد و ممکن است آمارهای پلیس درباره دستگیری سارقان با آمار دستگاه قضایی مطابقت نداشته باشد. دادستان کل کشور امکان آزادی سارقان در مرحله دادسرا را رد نکرده اما درعین‌حال عنوان کرده بود که افزایش سرقت غیرقابل‌پذیرش است. به نظر می‌رسد دستگاه قضایی به ایرادات موجود در زمینه برخورد با سارقان در مرحله پس از دستگیری واقف بوده اما از نیروی انتظامی به‌عنوان ضابط دستگاه قضایی و مجری دستورات قضایی توقع دارد در امر دستگیری مجرمان و اجرای طرح برای جلوگیری از وقوع سرقت کوتاهی نکند.