برخی مسئولان وتلاش برای ایجاد نارضایتی
فضل الله یاری (سردبیر)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

2027
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید


عضو کمیته ملی کرونا از عوارض داروهای ضدکرونا خبر داد

«آی.سی.یو»ها در اشغال واکسن‌نزده‌ها

همدلی| عضو کمیته علمی کشوری کرونا، معتقد است داروهای این ویروس به موتاسیون بیشتر کووید می‌انجامد. به گفته او، مولنوپیراویر و فاویپیراویر برای جنین و فرزندآوری عارضه دارند. «مصطفی قانعی» عضو کمیته علمی کشوری کرونا در ارتباط با آخرین وضعیت همه‌گیری این ویروس در کشور گفت: در حال حاضر بهترین وضعیت را نسبت به ۱۰ ماه گذشته داریم. البته ترکیبی از واکسیناسیون و ابتلاهایی که در موج پنجم پیش آمد ایمنی را در سطح جامعه بالا برد و برخی از پیش‌بینی‌ها درباره اینکه در آبان با پیک ششم مواجه خواهیم شد، درست از آب درنیامد.

 تخت بیمارستان و آی سی یوها در اشغال واکسن‌نزده‌ها

به گزارش ایلنا، او افزود: البته ما هنوز مدل‌های ریاضی که بتوانند وضعیت همه‌گیری در روزهای آینده را دقیق پیش‌بینی کنند، در اختیار نداریم. به همین دلیل این پیش‌بینی‌ها در مورد وضعیت کرونا در پاییز که از سوی برخی همکاران صورت گرفته بود، به واقعیت نپیوست، اما در حال حاضر دو تهدید پیش رو داریم. یکی گروهی که واکسن نزده‌اند. تقریباً عمده تخت‌های بیمارستان و آی سی یوها توسط واکسن نزده‌ها اشغال‌شده است؛ بنابراین این موارد تهدیدی برای نظام سلامت و مشغول کردن پزشکان و از طرفی ظرفیتی برای جهش‌های ویروس هستند.

 بعضی جهش‌های قبل به ایران نرسید

او ادامه داد: تهدید دوم جهش‌هایی است که در کشورهایی که به‌اندازه کافی واکسن نزده‌اند، ایجاد می‌شود و یکی از آن‌ها نیز جهش «اومیکرون» است. باید صبر کنیم و ببینیم که این موتاسیون تا چه اندازه تاثیرگذار است، زیرا برخی از جهش‌هایی که قبلاً اتفاق افتاد به ایران نرسید و در محدوده دیگر کشورها باقی ماند. عضو کمیته علمی کشوری کرونا در ارتباط با اینکه به چه دلیل امسال به شرایط هشدار در آنفولانزا نزدیک شدیم، گفت: سال گذشته رعایت موارد بهداشتی و شدت عمل‌ها در برقراری پروتکل‌ها باعث شد که ویروس‌ها نتوانند زمینه‌ای برای شیوع پیدا کنند. در سال جاری هم‌زمان با کاهش رعایت موارد بهداشتی، با افزایش تجمعات مواجه شدیم و ما سال‌های بدتر از این هم برای آنفولانزا داشتیم که به مرز بالاتر از هشدار هم نزدیک می‌شد و چاره‌ای که می‌اندیشیدیم مانند همین مقابله با کرونا بود. تفاوتی میان پیشگیری و مراقبت آنفولانزا و کرونا وجود ندارد؛ بنابراین انتظار می‌رود ازلحاظ اینکه مراقبت از این ویروس‌ها صورت نگرفته و پادتن آن در بدن افراد وجود ندارد، بتوانند به‌سرعت منتشر و همه‌گیر شوند.

 گروه‌های خاص هدف واکسیناسیون آنفولانزا

قانعی گفت: ما در برنامه واکسیناسیون آنفولانزا، گروه‌های خاصی را هدف واکسیناسیون قرار می‌دهیم که بیشتر با خطر ابتلا یا مرگ‌ومیر مواجه هستند. برای مثال کادر بهداشت و درمان، افراد بالای ۶۵ سال، بیماران قلبی و عروقی، بیماران تنفسی و دیابت که خطر مرگ‌ومیرشان بالاست؛ اما وقتی این گروه‌ها را واکسینه نمی‌کنیم ویروس در بقیه افراد جامعه هم گردش پیدا خواهد کرد. بیش از ۹۰ درصد جامعه ما واکسن آنفولانزا نزده‌اند. برخی از کشورها واکسیناسیون را بسیار وسیع انجام می‌دهند و در این زمینه موفق‌ترند. او افزود: اگر گروه‌های هدف شامل بیماری‌های ریوی، آسمی، دیابتی و فشارخونی و افراد مسن همه با هم واکسن بزنند تنها شامل ۲۰ درصد جمعیت کشور خواهند شد. 
ما هیچ‌وقت در این میزان برای آنفولانزا واکسینه نکرده‌ایم؛ بنابراین توصیه این است که با توجه به تولیدات داخل واکسن آنفولانزا، این واکسن برای سال بعد سفارش‌گذاری و برای این گروه‌ها هدف‌گذاری شود تا عوارض ناشی از آنفولانزا در کشور کاهش پیدا کند. عضو کمیته علمی کشوری کرونا در پاسخ به این سؤال که وضعیت تولید داروهای اختصاصی کرونا مانند مولنوپیراویر توسط شرکت‌های داروسازی داخلی به چه صورت است، گفت: بر اساس سوابق قبلی، وضعیت ایران به‌گونه‌ای است که به‌محض اینکه دارویی را به‌عنوان داروی کرونا قلمداد می‌کنند، از وسعت بالای مصرف برخوردار شده و تجویز آن بیش‌ازحد انتظار می‌شود.

 مولنوپیراویر و فاویپیراویر برای جنین و فرزندآوری عارضه دارند

قانعی افزود: به همین دلیل برخی شرکت‌های داخلی به این سمت‌وسو سوق پیدا کردند که نسبت به تولید داروهای جدید کرونا اقدام کنند. البته شرکت‌ها را نمی‌توان متهم کرد که چرا به سمت ساخت دارو رفته‌اید اما ورود این داروها به فهرست دارویی کشور هنوز صورت نگرفته است و در ایران این داروها در فهرست دارویی هنوز پذیرفته نشده‌اند. 
بسیاری از کشورهای دیگر هم هنوز داروها را وارد نکرده‌اند. مولنوپیراویر هم مانند فاویپیراویر است و به لحاظ اینکه عوارض تراتوژن دارد؛ یعنی برای جنین و فرزندآوری عارضه جدی به همراه می‌آورد، باید ملاحظات بسیار جدی را در مورد مصرف و ورودش به برنامه کشوری داشته باشیم.

 هرچه که مصرف داروی ضد ویروس بیشتر شود، جهش ویروس نیز بیشتر می‌شود

او در ادامه گفت: هرچه که مصرف داروی ضد ویروس بیشتر شود، جهش ویروس نیز بیشتر می‌شود. این مسئله حتی در مورد داروی آنفولانزا هم وجود داشت و داروهای آن دست معاونت بهداشتی بود و به‌طور خاص در داروخانه بیمارستان و با اجازه خاص مصرف می‌شد. مصرف وسیع داروهای ضد ویروس خودش شانس جهش ویروس را بیشتر می‌کند. هر تصمیمی درباره این داروها، اول در کمیته علمی بحث می‌شود و پس‌ازآن اطلاع‌رسانی می‌شود.

 واکسیناسیون؛ اقتصادی‌ترین و مؤثرترین روش برای کنترل کرونا

او افزود: به‌هرحال آنچه ما را بیشتر به پایان کرونا نزدیک می‌کند واکسیناسیون است و دارو نیست. دارو بعد از ابتلا تجویز می‌شود؛ بنابراین باید افراد را به سمت واکسیناسیون هرچه بیشتر دوز سوم ترغیب کنیم. قانعی در ادامه گفت: هزینه سه دوز واکسن حداکثر برای یک فرد زیر یک‌میلیون تومان درمی‌آید، اما یک دوره درمانی هزینه‌های بسیار سنگینی را به افراد و سیستم سلامت تحمیل می‌کند. درعین‌حال به این دلیل که دارو بعد از ابتلا به کرونا تجویز می‌شود، ممکن است که بیمار به آن پاسخ ندهد. تجربیات قبلی «رمدیسیور» و «فاویپیراویر» نشان داد اثری که در آغاز گفته‌شده بود در عمل اتفاق نیفتاد. قطعاً اقتصادی‌ترین و مؤثرترین روش برای کنترل کرونا واکسیناسیون است و نه دارو.