آن مواعید که کردی مرواد از یادت
ولی‌الله شجاع‌پوریان (مدیرمسئول)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1992
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید


اعتراض مردم مناطق مرکزی باید با پاسخ مناسب مواجه شود

تصمیم عالی، تدبیر آبی

همدلی|  استان چهارمحال و بختیاری که آب 350 روستای آن از طریق تانکر تأمین می‌شود در کنار اصفهانی‌ها به بی‌آبی معترض شده است؛ مردم این استان خواستار توقف طرح‌های انتقال آب هستند. آن‌ها می‌گویند طرح انتقال آب به نام مردم اصفهان اما به کام صنایع ‌آب‌بر تمام می‌شود. خبرگزاری‌ها می‌گویند با ورود نیروی انتظامی تجمع مردم اصفهان در زاینده‌رود به پایان رسیده است اما تصاویری از حمله به خط لوله انتقال آب استان یزد منتشرشده است. این وقایع در حالی رخ می‌دهد که پیش‌ازاین صحبت‌هایی از جنگ بر سر آب شده بود؛ اما مخرج مشترک حرف همه استان‌های درگیر بی‌آبی ناکارآمدی سیاست‌های آبی دولت است و در چند سال گذشته از سوی کارشناسان مختلف نیز هشدارهای مهمی دراین‌باره مطرح شد؛ موضوعی که نشان می‌دهد این هشدارها مورد بی‌توجهی کامل قرارگرفته است.

 انتقال آب برای اهداف غیرشرب

هم‌زمان با تجمعات اعتراضی کشاورزان و مردم اصفهان به نبود حقابه زاینده‌رود، در چهارمحال و بختیاری استان همسایه اصفهان تجمعاتی در اعتراض به وضعیت آب برگزار شده است. معترضان خواهان توقف پروژه‌های انتقال آب و گرفتن حقابه خود از دولت هستند. مهم‌ترین مطالبه مردم در رابطه با طرح انتقال آب از طریق تونل گلاب و حفر تونل بهشت‌آباد یاد شده است؛ طرح انتقال آب بهشت‌آباد عنوانی است که برای طرح انتقال آب از استان چهارمحال و بختیاری به فلات مرکزی ایران به‌کاربرده می‌شود. البته مردم چهارمحال و بختیاری می‌گویند هیچ اختلافی با کشاورزان اصفهانی ندارند و اگر قرار است آب انتقال پیدا کند باید برای مصرف شرب باشد و نه مصارف صنعتی. این تجمعات در حالی برگزارشده که نیمی از جمعیت استان چهارمحال و بختیاری یعنی حدود ۴۶۰ هزار نفر در آب شرب خود مشکل دارند. استاندار چهارمحال و بختیاری می‌گوید آب ۲۰۰ روستا از طریق تانکر و به‌صورت سیار تأمین می‌شود. حسین بامیری، رئیس مجمع نمایندگان استان چهارمحال و بختیاری نیز این رقم را 350 روستا می‌داند. در چنین شرایطی مردم چهارمحال و بختیاری با برگزاری تجمعاتی در روزهای گذشته خواستار توقف پروژه‌های انتقال آب از این استان به استان‌های کویری برای مصارف غیرشرب شده‌اند. 
یوسف فرهادی بابادی، مدیر کمپین زاگرس مهربان در همین رابطه می‌گوید: مردم خوزستان، چهارمحال و بختیاری و اصفهان یک مطالبه دارند و آن توقف پروژه‌های انتقال آب است. این پروژه‌ها ابتدایی‌ترین مستندات قانونی را ندارند. بابایی به جامعه 24 گفته: اینکه در برخی رسانه‌ها گفته می‌شود، مردم چهارمحال و بختیاری مخالف آب‌رسانی به اصفهان هستند اصلا درست نیست، بلکه مردم این استان مخالف طرح‌هایی‌اند که مجوز محیط‌زیست، میراث فرهنگی، امور عشایر و جهاد کشاورزی را ندارند. صاحبان این پروژه‌ها ۲۰ سال است که در این منطقه کار می‌کنند، حتی در طی این ۲۰ سال هم اراضی مردم را تملک نکرده و حاضر نیستند به مردم امکانات بدهند. فرهادی بابادی با بیان اینکه مردم چهارمحال و بختیاری با مجموعه‌ای از مشکلات روبه‌رو هستند، اظهار کرد: از یک‌سو کارفرما‌های این پروژه‌ها به تعهدات خود عمل نکرده‌اند و از سوی دیگر آبی برای انتقال وجود ندارد.

 وقتی آب نیست کدام انتقال آب؟

این فعال محیطی زیستی در ادامه با بیان اینکه مطالعات این پروژه‌ها در زمانی صورت گرفته است که دبی آب رودخانه‌ها بسیار بالا بوده و خشک‌سالی وجود نداشته است، گفت: در موقعیت کنونی با خشک‌سالی و تغییر اقلیم روبه‌رو هستیم، یعنی برای کشاورزی منطقه آبی وجود ندارد. وقتی چشمه‌ها در داخل منطقه خشک شدند از چه انتقال آبی صحبت می‌کنند؟ لذا این مردم معترض از حقابه خودشان که در حال حاضر وجود ندارد صحبت می‌کنند. او در ادامه می‌گوید: در این وضعیت بی‌آبی و خشک‌سالی در حال سد زدن هستند. پایین‌دست این سد شهر‌ها و روستا‌های زیادی هستند، اما در ارزیابی‌های آن آمده است که هیچ جمعیتی در پایین‌دست این سد که از آن به‌عنوان کوهرنگ ۳ یاد می‌شود زندگی نمی‌کنند، یا در مطالعات آن برای خروجی سد ۵ میلیون متر مکعب آب در سال عنوان‌شده است که این مقدار عملاً مقدار کمی است و نمی‌تواند حقابه این کشاورزان باشد. فرهادی یادآور شد: از سوی دیگر این مطالعات فنی اشتباه بوده و برای اینکه آب روی تونل انتقال آب سوار شود تاج سد را بالاتر برده‌اند. از سوی دیگر مخزن سد امکان نگهداری آب را ندارد و این باعث ایجاد فروچاله‌هایی در مخزن سد شده است. این مشکلات توسط کارشناس رسمی دادگستری به قوه قضاییه ارائه‌شده است. وقتی هم این درخواست ارائه‌شده آب منطقه‌ای اصفهان باید اطلاعات لازم را در اختیار ما قرار دهد و دادستان استان اصفهان موظف بوده که این اطلاعات را از این مسئولان بگیرد، اما نه‌تنها چنین اتفاقی رخ نداده بلکه به مراجعی شکایت کرده است. او تأکید می‌کند: یک کشاورز چهارمحالی با کشاورز اصفهانی هیچ مشکلی ندارد، بلکه تمام این مردم حقابه خود را از دولت می‌خواهند؛ کشاورز خوزستانی هم حقابه خود را دولت می‌خواهد. اگر طرف مردم چهارمحال و بختیاری، کشاورز اصفهانی بود از مردم اصفهان شکایت می‌کردند، نه مدیران وزارت نیرو و مدیران استانی آن، بنابراین باز هم تأکید می‌کنم که این مردم هیچ مشکلی با یکدیگر ندارند و تضاد‌های قومی هم وجود ندارد.

 چادرها به آتش کشیده شدند

تجمعات مردم اصفهان اما در روزهای گذشته با ورود نیروی انتظامی پایان پیدا کرد. خبرگزاری مهر دیروز نوشت: «شماری از مردم شهر اصفهان برای مطالبه جریان دائمی زاینده‌رود و تالاب بین‌المللی گاوخونی امروز جمعه پنجم آذرماه در بستر خشکیده این رودخانه جمع شده بودند اما در نهایت این تجمع با ورود نیروهای انتظامی پایان یافت. این در حالی است که جمعه هفته گذشته ۲۸ آبان ماه نیز جمعیتی بالغ بر ده‌ها هزار نفر از مردم اصفهان هم‌صدا با کشاورزان این خطه خواستار جریان دائمی زاینده‌رود شده بودند. کشاورزان غرب و شرق اصفهان که از روز دوشنبه ۱۷ آبان ماه سال جاری در اعتراض به بی‌توجهی به خواسته‌هایشان و بلاتکلیفی هر ساله برای کشت پاییزه در بستر خشکیده زاینده‌رود و در جوار پل خواجو چادر برپا کرده بودند در پی توافق اعضای هیات مدیره صنف کشاورزی اصفهان با مسئولان استان برای رسیدگی به مشکلات کشاورزان، پس از ۱۶ روز در شامگاه چهارشنبه سوم آذرماه به تحصن خود پایان دادند.» این خبرگزاری همچنین در ارتباط با تصاویر منتشرشده از به آتش کشیدن خیمه‌ها در بستر زاینده‌رود نوشته: «بر اساس بند ششم توافقنامه صنف با مسئولان استان چادرهای مستقر در بستر زاینده‌رود تا چهار بامداد روز چهارشنبه باید جمع‌آوری می‌شد و تجمع پایان می‌یافت اما این امر با مخالفت تعدادی از کشاورزان با حواشی همراه شد و افراد ناشناس بامداد روز پنجشنبه چادرها را به آتش کشیدند.»

 فارس: شلیک گاز اشک‌آور برای تأمین امنیت

 خبرگزاری فارس نیز نوشت: «کشاورزان اصفهانی از صبح دیروز در توافق با مسئولان استانی به تجمع اعتراضی خود در بستر خشک زاینده‌رود پایان دادند. شامگاه پنجشنبه دو چادر کشاورزان نیز مورد تعرض عده‌ای قرار گرفت و ویدئوی آتش گرفتن آن‌ها در فضای مجازی پخش شد. در روزهای اخیر فراخوان تجمعات ضدانقلاب در بستر زاینده‌رود به‌طور گسترده تبلیغ می‌شد. با توجه به فراخوان ضدانقلاب در روزهای اخیر و پایان اعتراض صنفی کشاورزان پلیس با حضور پرتعداد خود به تجمع امروز پایان داد. نیروهای انتظامی برای تأمین امنیت و جلوگیری از خشونت و تحرک فرصت‌طلبان، با استفاده از گاز اشک‌آور تجمع‌کنندگان را متفرق کرد.»

 پیامک از منبع ناشناس به مردم اصفهان

سایت دیده‌بان ایران نیز از ارسال پیامک به شهروندان اصفهان برای پایان اعتراضات از سوی یک منبع ناشناس خبر داده است. در این پیام آمده: «سلام‌علیکم همشهری عزیز، با توجه به اینکه صنف کشاورزان استان امروز پایان تجمع خود را اعلام کرده‌اند لطفاً مراقبت فرمایید حضور شما در این محدوده مورد سوءاستفاده رسانه‌های بیگانه و معاندان قرار نگیرد.» به نوشته دیده‌بان ایران، هنوز هیچ نهادی مسئولیت ارسال این پیامک را قبول نکرده است.

 علم‌الهدی: تجمع نکنید، نماز باران بخوانید

موضوع آب در استان‌های چهارمحال و بختیاری و اصفهان در خطبه‌های نماز جمعه مشهد نیز منعکس شد. آیت‌الله علم‌الهدی دیروز گفت: امروز در همه استان‌ها مشکل آب داریم و این مسئله فقط مربوط به چند استان اصفهان و چهارمحال و بختیاری و یزد نیست و این مشکل بخش عمده‌اش مربوط به کاهش نزولات آسمانی در کشور است، البته فقط کشور ما گرفتار این مشکل نیست بلکه این یک مسئله اقلیمی جهانی است و دیگر کشورها نیز گرفتار آن شده‌اند. او ادامه داد: وقتی نزولات آسمانی کم است مشکل با تجمع درست نمی‌شود، در مقابل خدا تجمع فایده ندارد بلکه تجمع باید در نماز باران انجام شود.

 تنش بر سر آب و دولت در حال تماشا

همچنین در شبکه‌های اجتماعی فیلمی از حمله به خط انتقال آب استان یزد منتشرشده است. در این فیلم دو دستگاه لودر به خطوط انتقال آب استان یزد حمله می‌کنند که پس از شکستن لوله‌ها و بیرون زدن آب الله‌اکبر سر داده می‌شود. مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای یزد این موضوع را تأیید کرده و به خبرگزاری مهر گفته: «بر اساس گزارش‌های واصله و بررسی‌های میدانی انجام‌شده در منطقه، مشخص شد حوضچه‌های ۳۲۷ و ۳۳۰ با لودر تخریب‌شده و حجم خسارات زیادی را به وجود آورده است و آب انتقالی بر اثر این اتفاق در حال حاضر قطع است. هم‌اکنون اکیپ‌های امدادی در حال اصلاح حوضچه‌ها هستند.» این اتفاقات در حالی رخ می‌دهد که پیش‌ازاین عیسی کلانتری، رئیس پیشین سازمان محیط‌زیست از وقوع جنگ آب استان‌های اصفهان، چهارمحال و بختیاری، یزد، خوزستان و لرستان سخن گفته بود؛ اما تجمعات روزهای گذشته نشان می‌دهد با وجود کم‌آبی‌ها، مردم استان‌های مختلف بر سر آب با هم‌وطنان خود دشمنی ندارند، بلکه سیاست‌های اعمال‌شده از سوی دستگاه‌های دولتی می‌تواند تنش‌آفرین باشد. مخرج مشترک حرف همه استان‌های درگیر بی‌آبی ناکارآمدی سیاست‌های آبی دولت‌ها در چند دهه اخیر است. همچنان دو بخش کشاورزی و صنعت بیشترین هدررفت آب را دارند و با وجود توصیه‌های فراوان کارشناسان به دستگاه‌های دولتی مثل تجدیدنظر نوع نگاه آن‌ها به کشاورزی و یا انتقال صنایع آب‌بر به سواحل مکران اقدامی از سوی دولت در این رابطه مشاهده نمی‌شود. آنچه مسلم است این است که بحران آب مدل کنونی که مثل حضور و گفتاردرمانی یک وزیر در جمع کشاورزان حل نمی‌شود بلکه نیاز به نگاه بلندتر حکومت دارد.

بحران آب تدبیری عالی می‌طلبد

درحالی‌که روزهای گذشته برخی رسانه‌های خارجی شروع به انتشار ویدیوهایی کرده‌اند که در آن‌ها ادعا می‌شود نیروهای انتظامی با معترضان برخورد کرده‌اند، که باید در انتظار تأیید صحت‌وسقم آن‌ها ماند، اما بدون تردید، تنش‌های آبی در مرکز ایران آن‌قدر حساسیت دارد که نهادهای عالی امنیت کشور به دنبال تدبیری برای رفع تهدیدات احتمالی برخاسته از حواشی این موضوع باشند. بدون تردید این موضوع با برخوردهای امنیتی و رسانه‌ای حل نخواهد شد و دلسوزان کشور انتظار دارند در پشت تدابیر احتمالی در روزهای آینده یک دوراندیشی حکیمانه و یک اراده در سطوح عالی نظام حاکم باشد.