آن مواعید که کردی مرواد از یادت
ولی‌الله شجاع‌پوریان (مدیرمسئول)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1992
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید


افزایش انتقادات به عملکرد نمایندگان

مجلس نمک‌گیر دولت است

همدلی|  مجلس یازدهم رسماً انتقاد بسیاری را برانگیخته است. مجلسی که تمام وعده‌ها و نطق‌های نمایندگانش در دوران دولت حسن روحانی متمرکز بر شرایط اقتصادی بود حالا به‌طور کامل همه آنان را فراموش کرده است؛ البته این اتفاق تازه نیست. زمانی که دولت محمود احمدی‌نژاد نیز روی کار بود مجلس اصولگرای نهم بااینکه با دولت اختلاف‌هایی داشت ولی تلاش می‌کرد کمتر به موضوع مشکلات معیشتی بپردازد. به‌هرحال تکرار این رفتار از سوی نمایندگان این روزها انتقادات زیادی را برانگیخته است. مجلس بدون توجه به مشکلات کشور یک سری طرح‌ها و لوایح را در دستور کار قرار داده که نه‌تنها ارتباطی با مطالبات مردم ندارد بلکه باعث واکنش منفی افکار عمومی نیز شده است.
سید مصطفی هاشمی‌طبا در گفت‌وگو با ایلنا، درباره این‌که به نظر می‌رسد مجلس و دولت که مدتی هم از روی کار آمدنشان می‌گذرد برنامه‌ای برای حل مشکلات معیشتی و اقتصادی ندارند، مجلس که درگیری سیاسی‌کاری با دولت قبل و شخص روحانی است و دولت هم تا امروز نقشه راهی برای ارائه نداشته است، گفت: «از ابتدا هم مشخص بود نباید امیدی نسبت به این‌که این مجلس راه‌حلی برای مسائل کشور دارد، داشته باشیم. نمایندگان مجلس آن بضاعت علمی و سیاسی را ندارند که درباره مسائل معیشتی تصمیم‌گیری کنند، آنان درباره سگ‌گردانی و ماهواره صحبت می‌کنند برای این‌که نمی‌توانند به مسائل اقتصادی کشور ورود داشته باشند. مجلسی‌ها برای این‌که به مسائل اقتصادی ورود کنند، باید توان علمی و قدرت ریسک‌پذیری را داشته باشند که این مهم در آنان وجود ندارد و اگر بخواهند به این مسائل ورود کنند، باید تصمیمات بزرگ بگیرند که این‌گونه نیستند.» برخی بر این باورند که نوع نظارت استصوابی شورای نگهبان باعث شده که مجلسی شکل بگیرد که عملاً تحت اختیار یک جریان سیاسی است و ضمن این‌که راه را برای ورود نخبگان به مجلس دشوار کرده است. همین هم باعث شده که مجلس امروز توانایی لازم را نداشته باشد. از طرف دیگر برخی اضافه می‌کنند که رابطه نمایندگان با دولتی‌ها و مراکز ثروت باعث شده که آنان نسبت به خیلی از مسائل بی‌توجهی نشان دهند چراکه خودشان در اکثر مواقع ذی‌نفع هستند. چندی پیش دیده شود که دختر یکی از نمایندگان حامی وزیر نفت، در این وزارتخانه بدون ضابطه استخدام شد. هرچند که این استخدام لغو شد اما به‌هرحال نشان از رابطه‌ای ناسالم بین نمایندگان و دولتی‌ها بود.
هاشمی‌طبا درباره این‌که امروز مشاهده می‌کنیم برخی نمایندگان زبان انتقاد خودشان را نسبت به دولت گشوده‌اند آیا این روند ادامه پیدا خواهد کرد، گفت: «به آن صورت که بخواهیم بگویم نمایندگان منتقد دولت خواهند شد، این اتفاق نمی‌افتد. برخی نمایندگان احساس وظیفه می‌کنند و تذکرات لازم را می‌دهند اما به نظر من نه آن‌طور که بخواهند مخالفت کنند اما مجبور می‌شوند تذکراتی را بدهند.»