مقننه در قامت اجراییه
محسن خرامین (روزنامه‌نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1828

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با وزیر خارجه گفت‌وگو کرد

رایزنی در تهران برای تصمیم در وین

همدلی|  رایزنی‌های قبل از مذاکرات دوباره برجام همچنان ادامه دارد. شاید بتوان گفت که مذاکرات هسته‌ای ایران یکی از فرسایشی‌ترین نوع از مذاکرات بین‌المللی برای حل‌وفصل موضوعی مورد مناقشه بوده است. قرار است مذاکرات ایران و سایر طرف‌های برجام در وین، روز ٢٩ نوامبر (هشتم آذرماه) با هدف رفع تحریم‌های یکجانبِ آمریکا علیه ایران در پایتخت اتریش از سر گرفته شود. در همین حال، یک هفته مانده تا دور جدید این مذاکرات در وین، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای ادامه گفت‌وگوها در تهران است و مسئولان سایر کشور‌های طرف مذاکره نیز همچنان در حال تبادل‌نظر در جزییات این مسئله هستند.
در راستای این گفت‌وگوها، ‌روز گذشته رافائل گروسی با امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه ایران، دیدار و رایزنی کرد. این اولین دیدار گروسی با حسین امیر عبداللهیان در مقام وزیر امور خارجه است. او پیشتر نیز با اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی دیدار و رایزنی کرده بود. به گزارش ایسنا، محمد اسلامی با اشاره به دیدارش با مدیرکل آژانس گفت که گفت‌وگوهایی درباره مسائل موجود و آنچه برای توسعه همکاری‌هاست را در دستور کار قرار داده‌ایم. رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین گفت: «آقای گروسی چندین بار در ملاقات و گفت‌وگوهای امروز گفتند که هیچ انحرافی در برنامه‌های هسته‌ای ایران مشاهده نکردند و ایران طبق معاهدات و ضوابط، فعالیت‌های هسته‌ای‌اش در حال انجام است.»
او ادامه داد: «مسئله مهم برای ما و آژانس این است که کل مسائل فی‌مابین ایران و آژانس مسائل فنی است و مسائل سیاسی و نفوذهای توطئه آمیزی را که دشمنان ایران برای پیشبرد برنامه هسته‌ای ما اعمال می‌کنند آژانس مدنظر ندارد و از آن تأثیرپذیری ندارد.» رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین تأکید کرد: «مطلب مهمی که آقای گروسی چندین بار در ملاقات و گفت‌وگوها گفتند این است که هیچ انحرافی در برنامه‌های هسته‌ای ایران مشاهده نکردند و ایران طبق معاهدات و ضوابط، فعالیت‌های هسته‌ای‌اش در حال انجام است.»
اسلامی درباره مطالب و سؤالاتی که توسط مخالفان ایران منتشرشده و در اختیار آژانس قرارگرفته است گفت که به این سؤالات پاسخ دادیم و بخش‌هایی از آن‌ها باقی‌مانده که بخش‌هایی است که مربوط به مسائل بسته‌شده گذشته است که قبلاً به آن‌ها پرداخته‌شده است. امروز تفاهم کردیم که این موارد را خاتمه دهیم و با رویه‌ای که اتخاذ خواهیم کرد که مذاکراتش هم هنوز ادامه دارد، این‌ها تداوم پیدا نکند.
رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین گفت: «ایران در برنامه هسته‌ای خودش مصمم هست و تأثیرات آن در زندگی مردم است که می‌توانیم همه ابعاد فناوری هسته‌ای را در بخش‌های گوناگون مورد بهره‌برداری قرار دهیم و این در دستور کار ماست و آژانس دراین‌باره به ما کمک خواهد کرد. ما گفتیم که حداقل 10 هزار مگاوات برق هسته‌ای را باید در ایران ایجاد کنیم، به‌ویژه با نیروگاه‌های کوچک حداکثر با ظرفیت 300 مگاوات و آژانس کشورهای دارای این تکنولوژی و صنعت را تشویق خواهد کرد که با استفاده از ظرفیت صنعتی صنایع ایران بتوانند در راستای توسعه و گسترش ظرفیت برق هسته‌ای کشور ما را کمک کنند.»
از سوی دیگر، آنتونی گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز در این زمینه گفت: «مذاکرات با ایران را با این نگاه که زمینه‌های مشترک را پیدا کنیم، ادامه می‌دهیم.» به گزارش ایسنا، رافائل گروسی پس از پایان مذاکرات دوساعته خود با رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: «چند ماه پیش که ایران آمدم توافق کردیم که برگردم تا درباره مواردی گفت‌وگو و کار مشترک و شفاف‌سازی کنیم و تداوم و تعمیق گفت‌وگوها را داشته باشیم و امروز هم افتخار دارم با وزیر خارجه ایران دیدار کنم.»
او ادامه داد: «صحبت‌های امروز فشرده بود. ما دنبال آن هستیم که مذاکرات را ادامه دهیم بااین نگاه که زمینه‌های مشترک را پیدا کنیم. موضوعاتی است که ما و رئیس سازمان انرژی اتمی داریم بررسی می‌کنیم و هدف این است که با توجه به تغییرات اقلیمی به انرژی‌های پاک منجر شود و سرسختانه تلاش داریم که نشست امروز نتیجه‌گیری مثبت داشته باشد و این هدف ما از صحبت‌های امروز است.»