پای اصول‌گرایان روی زمینِ سفتِ واقعیت
رضا صادقیان (روزنامه‌نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1996
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید


نمایندگان به دنبال راهی برای محدود کردن شفافیت

نظر مجلس؛ شفاف اما نه خیلی

همدلی| مجلس یازدهم با وعده شفافیت روی کارآمد. قرار بود طرح شفافیت آرای نمایندگان هم خیلی زود در دستور کار قرار بگیرد و تصویب شود؛ اما وقتی این طرح به صحن آمد با اماواگرهای زیادی مواجه شد و همین هم باعث شد که نمایندگان دست به تغییر طرح بزنند و عملاً آن را به سمتی ببرند که شفافیت مجلس با تبصره‌های زیادی مبتنی بر خواست و اراده نمایندگان باشد. بااین‌حال مداوم نمایندگان تأکید می‌کنند که خواستار شفافیت هستند. از جمله محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در مهرماه در صحن علنی مجلس تصریح کرد: مجلس تصمیم دارد اقدام مهم دیگری را هم به سرانجام برساند؛ در هفته‌های آینده طرح شفافیت آرای نمایندگان در دستور کار قرار خواهد گرفت اگر این طرح تصویب شود مجلس در مقایسه با تمامی دستگاه‌ها فاصله زیادی پیدا خواهد کرد. در صورت تصویب نهایی این طرح جلسات کمیسیون‌ها به‌صورت علنی برگزار می‌شوند و حاضران و غایبان در کمیسیون‌ها به‌صورت عمومی اعلام می‌شود. مجلس یازدهم شفاف‌سازی را از خودش آغاز کرده است لذا جهت‌گیری اقدامات این مجلس در امور قانون‌گذاری و نظارت به‌گونه‌ای خواهد بود که همه دستگاه‌های اداری کشور به سمت شفافیت و مدیریت تعارض منافع پیش بروند.«البته که هنوز این طرح به سرانجام نرسیده است و حالا هم یکی از نمایندگان به‌صراحت درباره چرایی تأخیر در تصویب این طرح صبحت کرده است.
به گزارش تسنیم، محمد سبزی، نماینده ساوه با بیان اینکه بدیهی است مقوله شفافیت نیز به دلیل آثار و پیامدهای منفی شفافیت مطلق، باید حدومرزی داشته باشد، گفته: «اگر در روند بررسی و تصویب این طرح در مجلس تأخیر به وجود آمده علت اصلی آن اختلاف نظراتی است که درباره حدومرز شفافیت در بین نمایندگان وجود دارد. به‌هرحال برخی از نمایندگان معتقدند که شفافیت بیش‌ازحد منجر به بر هم زدن نظم و آرامش کشور می‌شود.» نماینده ساوه در مجلس ادامه داده: «همان‌طور که در آیین‌نامه داخلی مجلس نیز مورد تأکید قرارگرفته، امکان شفاف کردن تمامی مسائلی که در مجلس موردبررسی قرار می‌گیرد، به صلاح کشور نیست. البته بنده معتقدم در مسائلی که نیاز است موکلین نمایندگان در جریان مسائل باشند باید شفافیت وجود داشته باشد چراکه این شفافیت آرا با ایجاد نوعی خودکنترلی در مجلس مانع بروز زدوبندها و لابی‌گری‌ها می‌شود. علاوه بر این موجب می‌شود تا مردم نیز به‌راحتی بتوانند از مواضع نماینده حوزه انتخابیه خود مطلع شوند.»
سبزی، با تأکید بر اینکه تا جایی که مصالح کشور به خطر نیفتد، باید شفافیت در آرا و در دیگر حوزه‌های فعالیت مجلس اعمال شود، گفت: «این طرح هم‌اکنون در دستور کار جلسات علنی مجلس است و به‌محض بررسی طرح‌های فوریت‌دار، طرح مذکور نیز در صحن مجلس موردبررسی قرار خواهد گرفت.» این سخنان صریح نشان می‌دهد ادعای شفافیت مجلس کاملاً واقعی نیست و نمایندگان با حدود و مرزهای زیاد شاید اجازه دهند که تنها بخشی از جلسات کمیسیون‌های تخصصی علنی برگزار شود.