در فضیلت جذب فاضلان
ولی‌الله شجاع پوریان (مدیرمسئول)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1869

کسینجر: چین، به تایوان حمله نمی‌کند

همدلی|  اختلافات چین و تایوان، از دیرباز صحنه منازعاتی بوده است که دو کشور را تا آستانه درگیری نیز پیش برده است. در این میان، استفاده آمریکا از مهره تایوان، برای در فشار قرار دادن چین و همچنین تمایلِ غیرقابل‌چشم‌پوشی پکن برای تسلط بر تایوان، همواره بر دامنه این تنش، افزوده است. بااین‌وجود، هنری کسینجر، وزیر امور خارجه پیشین آمریکا باور دارد که اگرچه چین همچنان به تایوان چشم طمع داشته است، اما از نظر او حمله‌ای را علیه این جزیره خودگردان به راه نخواهد انداخت.
هنری کسینجر، وزیر امور خارجه پیشین ایالات‌متحده، یکشنبه گذشته در برنامه «جی.پی.اس فرید زکریا» در شبکه خبری سی.ان.ان گفت: «من انتظار ندارم که یک حمله همه‌جانبه به تایوان در یک بازه زمانی ۱۰ ساله که می‌بینم، صورت بگیرد.» این دیپلمات با سابقه آمریکایی، درباره نشست مجازی اخیر رهبران چین و آمریکا هم تأکید کرد که وضعیت مرتبط با تایوان جزو مواردی است که از اوایل دهه ۷۰ میلادی که او به همراه ریچارد نیکسون، رئیس‌جمهوری وقت آمریکا یک راه ارتباطی با چین برقرار کردند، تغییر چندانی نکرده است.
کسینجر به فرید زکریا گفت: «معتقدم که پیوستن نهاییِ تایوان و چین و ایجاد نهاییِ چین واحد، هدف سیاست چین است؛ همان‌طور که از زمان ایجاد رژیم فعلی بوده است و احتمالاً در هر دولت چینی وجود خواهد داشت، چراکه تایوان بخشی تاریخی از چین قلمداد می‌شود که به دست ژاپن به‌زور جداشده است. این دقیقاً همان موقعیتی بود که من و نیکسون در اولین تماس با چین با آن مواجه شدیم.» هنری کسینجر گفت که محدودیت‌های سیاسی داخلی مانع از آن می‌شد که جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا اجلاس مجازی با شی جینپینگ، همتای چینی خود برگزار کند. او گفت: «همه می‌خواهند چین‌ستیز باشند، اما او شواهدی می‌بیند که نشان می‌دهد بایدن تلاش می‌کند تا روابط آمریکا و چین را در جهتی سازنده‌تر هدایت کند.» این سیاستمدار ۹۸ ساله که مؤلف کتاب جدیدی تحت عنوان «عصر هوش مصنوعی: و آینده انسانی ما» است، اضافه کرد: «فکر می‌کنم بایدن در جهت لحن متفاوت حرکت کرد. این بدان معنا نیست که در مقابل چین تسلیم‌شده است؛ این تلاشی برای یافتن سطحی است که ما در آن بتوانیم در مورد چیزهایی که مشترک هستند، صحبت کنیم.»
با گذشت نیم‌قرن از تلاش‌های دیپلماتیک کسینجر در دوره نیکسون، او می‌گوید که روابط دو کشور همچنان پیچیده است، به‌ویژه با توجه به قدرت نظامی چین. وزیر خارجه سابق آمریکا همچنین گفت: «وقتی اولین بار به چین رفتم، این کشور یک کشور فقیر، ضعیف و بسیار مدعی بود. چین اکنون کشوری نسبتاً ثروتمند، کاملاً قوی و هنوز نسبتاً مدعی است؛ اما چالش ما در آن زمان و چالش ما در حال حاضر، یافتن رابطه‌ای است که در آن بتوانیم بدون سوق دادن وضعیت به سمت هولوکاست، رقابت کنیم؛ و این چالش بزرگی برای هر دو این رهبران است.»
هنری کسینجر تأکید کرد: «چالش هر درگیری، این نیست که چطور آغاز شود؛ بلکه چالش آنجاست که آیا شما می‌دانید چطور آن را به پایان برسانید یا خیر.» او همچنین گفت: «فکر می‌کنم که اگر این رویارویی ادامه پیدا کند، این امکان وجود دارد که چینی‌ها اقداماتی را انجام دهند که توانایی تایوان را برای کاملاً خودمختار به نظر رسیدن، تضعیف کند.»
این مقام سابق آمریکا، معتقد است که ایالات‌متحده و چین به هدف اصلی اجتناب از رویارویی، نیاز دارند. یکی از نگرانی‌های اصلی او، پیامدهای ناشناخته فناوری‌های پیشرفته نظامی کشورهاست. کسینجر گفت: «چین و ایالات‌متحده در حال حاضر دو کشور پیشرفته ازنظر فناوری هستند. هر دو ظرفیت عظیمی برای تخریب دارند و برخی از این ظرفیت‌ها هوش مصنوعی هستند، بنابراین آن‌ها نمی‌دانند استفاده از آن‌ها چه عواقبی دارد.»
گرچه او خوش‌بین است که رویارویی نظامی بین ایالات‌متحده و چین قریب‌الوقوع نیست، اما او نسبت به افزایش احساسات جنگ‌طلبانه در واشنگتن نسبت به پکن ابراز نگرانی کرد. کسینجر گفت: «همه تصور می‌کنند که چین مصمم به تسلط بر جهان است و این هدف اصلی آن است، اما لزوماً نباید یک رقابت و سبقت‌جویی خودکار وجود داشته باشد.»