برخی مسئولان وتلاش برای ایجاد نارضایتی
فضل الله یاری (سردبیر)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

2027
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید


لبنان صحنه درگیری مسلحانه شد

سایه جنگ داخلی بر سر عروس خاورمیانه

همدلی| لبنان ناآرام است. طی دو روز گذشته این کشور فاصله‌ای با شروع یک جنگ داخلی تمام عیار نداشت. ناآرامی‌‌ها از پنج‌شنبه شدت گرفت. گروه‌‌های مسلح به خیابان آمدند و درگیر شدند. ماجرا از آن جا شروع شد که قرار بود انفجار تابستان سال 99 در دادگاه بررسی شود. برای تحقیق در این باره قاضی دادگاه دستور داده بود که تعدادی از وزیران و نمایندگان این کشور برای تحقیقات درباره انفجار بندر بیروت بازداشت شوند. در پی این دستور تجمعاتی در کشور شکل گرفت که به خشونت کشیده شد و بنا به اعلام رسانه‌ها این خشونت هفت کشته و ۶۰ زخمی داشت.ارتش لبنان نیز اعلام کرد که ۹ تن از جمله یک سوری را در پی حوادث خشونت‌بار روز پنجشنبه بیروت بازداشت کرده است.
بنابر اعلام رسانه‌ها، ارتش لبنان، شماری از عناصر مسلح حزب «القوات اللبنانیه» وابسته به سمیر جعجع را در حالی که ادوات نظامی و سلاح به همراه داشتند در یکی از مناطق جبل لبنان بازداشت کرد.
اوایل روز پنجشنبه درگیری‌های مسلحانه‌ای که در آن از مسلسل‌های سبک و آر پی جی استفاده شد، در منطقه «الطیونه» رخ داد. این درگیری در جریان تجمع طرفداران جنبش «حزب‌الله لبنان» و «جنبش أمل» علیه قاضی بیطار، بازپرس پرونده انفجار مهیب بندر بیروت و در اطراف مقر دادگستری و به‌ویژه منطقه طیونه صورت گرفت و به دنبال آن ارتش لبنان وارد عمل شده و از دستگیری ۹ نفر در ارتباط با درگیری‌هایی که در بیروت پایتخت رخ داد.
روز سه‌شنبه بازپرس دادگستری قاضی طارق بیطار حکم جلب علی حسن خلیل عضو جنبش امل را صادر کرد. خلیل در گفت‌وگو با المیادین گفت، اقدام قاضی بیطار غیرقانونی است و از اصولی که باید دنبال شود، تعدی کرده است. این در حالی است که حزب‌الله لبنان، جنبش امل و جریان المرده خواستار تجمع مقابل کاخ دادگستری در بیروت در محکومیت تصمیم قاضی بیطار شدند.
به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه المنار، حسن فضل‌الله، عضو حزب‌الله لبنان و عضو فراکسیون مقاومت موسوم به وفا به مقاومت اعلام کرد، مداخله آمریکا در مسئله پرونده انفجار بندر بیروت امری ترسناک است. مخالفت وزارت خارجه آمریکا با اتهامات سیاسی کردن قضا با هدف ممانعت از بازگرداندان تحقیقات به مسیر درست خود است.فضل‌الله اشاره کرد: مداخله آمریکا با هدف آن است که مسؤولان لبنانی را از خارج کردن تحقیقات از دایره سیاسی سازی بازبدارد. موضع آمریکا منعکس‌کننده بخشی از مداخله مستقیم در تحقیقات به منظور منحرف کردن آن از مسیر درست است.
او اضافه کرد: این موضع‌گیری با هدف باقی گذاشتن تحقیقات در قالب برنامه سیاسی آمریکا جهت تسویه حساب‌ها با مقاومت است. ما مقابل تجاوز جدید آمریکا علیه حاکمیت و افشای سطح مداخله در حکومت و تسلط بر تحقیقات قرار داریم.عضو حزب‌الله لبنان تاکید کرد: هدف اعمال دیکته به منظور نابودی عدالت و حقیقت به نفع این برنامه سیاسی آمریکاست که گروه‌هایی از ملت لبنان را که دولت آمریکا آنها را دشمن قلمداد می‌کند، هدف بگیرد. دولت آمریکا تلاش می‌کند به راه‌های مختلف به این گروه‌ها به واسطه تحریم، مجازات و خدشه وارد کردن به وجهه‌شان آسیب بزند.او پیش‌بینی کرد تلاش‌های آمریکا برای ضربه زدن به این گروه‌ها از طریق دروازه انتخابات پارلمانی افزایش یابد. دولت آمریکا این انتخابات را به شیوه‌های مختلف به منظور تحمیل توصیه‌ها بر لبنانی‌ها به تسخیر درمی‌آورد.

 عذرخواهی نخست وزیر

به گزارش الجزیره، نجیب میقاتی، نخست‌وزیر لبنان در مصاحبه مطبوعاتی در بیروت گفت که همه چیز به حالت عادی بازگشته است و ارتش از بهبود وضعیت امنیتی در خیابان‌ها خبر داده است. میقاتی از لبنانی‌ها برای آنچه اتفاق افتاده عذرخواهی و تاکید کرد که تنها راه حل مشکلات لبنان گفت‌وگو است و گفت: «ما باید برای حل مشکلات روزانه شهروندان تلاش کنیم». وی افزود: دولت با وجود خشونت‌های دلسرد کننده در بیروت متعهد به برگزاری انتخابات در مهلت قانونی است. میقاتی با تاکید بر این‌که دولت یک مقام اجرایی است و نمی‌تواند در کار قوه قضائیه دخالت کند، در پاسخ به درخواست‌ها برای استعفا تاکید کرد که وی همچنان در دولت می‌ماند تا به موضوع تحقیق درباره انفجار در بندر بیروت بپردازد. وی در این مصاحبه با بیان اینکه خشونت‌های روز پنجشنبه یک «شکست» برای دولت محسوب می‌شود گفت که کابینه‌اش بر آن غلبه خواهد کرد. میقاتی گفت: «لبنان مرحله سختی را پشت سر می‌گذارد و مانند یک بیمار در مقابل بخش اورژانس است. با تشکیل دولت ، ما وارد اورژانس شدیم. هنوز مراحل زیادی برای شفای کامل این بیمار داریم.» وی با بیان این‌که بانک مرکزی نقدینگی ارزی ندارد که بتواند از آن استفاده کند، گفت: دولت در تلاش است تا پیش از این مذاکرات برای نجات کشور از سقوط اقتصادی ارقام مالی لازم را به صندوق بین‌المللی پول ارائه دهد. میقاتی گفت که صورت حساب‌های مالی لازم «در روزهای آینده» به صندوق بین المللی پول ارائه می‌شود. سیستم مالی لبنان در سال ۲۰۱۹ پس از چندین دهه فساد و ضایعات در این کشور و تحت فشار روش‌های تأمین مالی ناپایدار فروپاشید. طی دو سال گذشته، پول لبنان بیش از ۹۰ درصد ارزش خود را از دست داد و بانک جهانی بحران اقتصادی را یکی از بدترین رکودهای اقتصادی در تاریخ معاصر توصیف کرد. 
نهاد ریاست جمهوری لبنان روز جمعه ادعای درخواست بازپرس تحقیقات در پرونده انفجار بندر بیروت برای کناره‌گیری از این پرونده را تکذیب کرد. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی، این نهاد در توئیتی نوشت، دفتر اطلاع‌رسانی نهاد ریاست جمهوری ادعاها درباره تماس قاضی طارق بیطار، بازپرس پرونده انفجار بندر بیروت با میشل عون، رئیس جمهوری لبنان و ابلاغ کناره‌گیری خود از این پرونده را رد کرد.
نهاد ریاست جمهوری لبنان اعلام کرد، این خبر ساختگی است و صحت ندارد بخصوص که هیچ تماسی بین این دو صورت نگرفته است.
همچنین نهاد ریاست جمهوری لبنان اعلام کرد، میشل عون، رئیس جمهوری این کشور با موریس سلیم، وزیر دفاع لبنان وضعیت امنیتی را در پی بروز حوادث خشونت‌آمیز در منطقه الطیونه و نیز نقش ارتش در کنترل اوضاع، برقراری مجدد امنیت و ثبات و ممانعت از وقوع دوباره این حوادث بررسی کرد. در این دیدار لزوم تسریع در انجام تحقیقات برای تعیین مسوولان و عاملان این جنایت و بازداشت آنها بررسی شد. سلیم گفت، بخش نظامی برای حفظ امنیت، ثبات و سلامت شهروندان هوشیار است و به هیچ نوع تجاوزی اجازه نخواهد داد که آشوب و ناآرامی به پا کرده یا امنیت عمومی را تهدید کند.

 نقش سفارت آمریکا

رئیس شورای اجرایی جنبش حزب‌الله لبنان، روز جمعه، در مراسم تشییع شهدای حادثه تیراندازی روز پنجشنبه بیروت گفت: پشت پرده وقایع دیروز پایتخت این کشور دستان آمریکا دیده می‌شود. به گزارش ایرنا از المیادین، «هاشم صفی الدین» گفت: ما در خصوص خون‌هایی که در کشتار روز گذشته ریخته شده، به حق خود خواهیم رسید.وی افزود: حزب القوات اللبنانیه در تلاش بود جنگ داخلی جدیدی در لبنان به راه اندازد و در این زمینه مدت‌ها پیش برنامه ریزی را آغاز کرده‌ا ست.‌‌رئیس شورای اجرایی حزب‌الله اضافه کرد: به نظر می‌رسد که آمریکایی‌ها شتاب زده برای ایجاد جنگ داخلی این حزب را تحریک می‌کند.
صفی‌الدین گفت: حزب القوات اللبنانیه خواست لبنان را به جنگ داخلی نفرت‌انگیز بازگرداند. آن‌‌ها این کشتارها را به راه انداختند و با آن رشد می‌کنند و این حزب در  ازای پول به خواسته‌ آمریکایی‌ها پاسخ مثبت می‌دهد.
وی افزود: آنچه روز گذشته شاهدش بودیم، بخشی از اقداماتی بود که سفارت آمریکا در لبنان آن را مدیریت و برخی طرف‌های عربی آن را تأمین مالی می‌کنند.این مقام حزب‌الله اضافه کرد: ما نه به جنگ مذهبی و نه جنگی داخلی کشیده خواهیم شد؛ اما نمی‌توانیم اجازه دهیم خون شهدای ما پایمال شود. ‌‌رئیس شورای اجرایی حزب‌الله گفت: همان گونه که داعش و جبهه النصره برای لبنان خطرناک بود، خطر دیگری نیز وجود دارد که منبع آن طرح جدید آمریکاست.

 واکنش ایران

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در خصوص وقایع تلخ لبنان اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران ضمن تاکید بر اهمیت حفظ ثبات و آرامش لبنان، با دقت و از نزدیک تحولات لبنان را زیر نظر دارد و بر این باور است که مردم، دولت و ارتش در کنار مقاومت لبنان با انسجام و وحدت خود، مانند همیشه از فتنه‌ها و دسیسه‌هایی که ریشه در رژیم صهیونیستی دارد و توسط اربابان و عوامل این رژیم طراحی و اجرا می‌شود، با موفقیت و سربلندی عبور خواهند کرد.سخنگوی وزارت امور خارجه با محکوم کردن و ابراز تاسف عمیق از آتش گشودن و تیراندازی به مردم بی گناه لبنان که در حال تظاهرات مسالمت‌آمیز بوده‌اند، تاکید کرد: ضروری است دولت و مقامات لبنان نسبت به شناسایی و دستگیری عوامل این جنایت‌ها و فتنه‌انگیزی میان مردم لبنان اقدام عاجل کنند.

 واکنش اتحادیه اروپا

به گزارش تارنمای سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا، پیتر استانو گفت: از تمام طرف‌ها و رهبران می‌خواهیم تا به آرامی و مسئولانه اقدام کنند تا از بروز خشونت در این مقطع حساس لبنان جلوگیری شود. وی تصریح کرد: اولویت باید مقابله سازنده و فوری با تمام بحران‌های لبنان باشد. وی خاطرنشان کرد: اتحادیه اروپا تاکید دارد که تحقیقات درباره انفجار چهارم اوت ۲۰۲۰ بیروت باید هرچه سریع‌تر تکمیل شود. این تحقیقات به گفته او باید بی‌طرفانه، موثق، شفاف و مستقل باشد تا آن‌هایی که مسئول این حادثه بودند پاسخگو باشند.