برخی مسئولان وتلاش برای ایجاد نارضایتی
فضل الله یاری (سردبیر)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

2030
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید


شاخص بورس همچنان درگیر دلار و قطعی‌های برق در تابستان

همدلی|  اوضاع بازار سرمایه در روزهای اخیر بار دیگر برای سهامداران نگران‌کننده شده. بعد از آنکه روز شنبه، شاخص بورس تهران با افت 22 هزار واحدی روی عدد یک میلیون و 465 هزار واحدی ایستاد، سه‌شنبه هم افتی بیش از بیش از 38 هزار واحدی را تجربه کرد و با یک میلیون و 418 هزار واحد به کار خود پایان داد. یک کارشناس درباره آینده بورس تا پایان مهر امسال به تیتربرتر گفت: «مهم‌ترین عاملی که در بازار مهم است انتشار گزارش‌های شش ماهه شرکت‌ها است و انتظار گزارش‌های قابل توجه از شرکت‌های پتروشیمی، پالایشگاهی، سنگ آهنی و سیمانی در بازار وجود دارد.
 این گزارش‌ها اگر بهتر از پیش‌بینی‌ها باشند بازار واکنش بهتری خواهد داشت. در گروه پالایشگاهی به انتشار گزارش‌های شش ماهه و سه ماهه نزدیک شدیم و این عامل هم جریان مثبتی را در بازار ایجاد می‌کند». 
دیروز هم یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به عوامل افت اخیر شاخص بورس، به ایرنا گفت: «اصلی‌ترین عامل ایجاد روند اصلاحی در معاملات بورس، وجود ابهام و عدم اطمینان از وضعیت بازار ارز است». نوید قدوسی، دیروز به عوامل تاثیرگذار در اصلاح اخیر شاخص بورس اشاره کرد و افزود: «رکود حاکم در بازار ارز به عنوان مهمترین عامل فعلی و تاثیرگذار بر تغییر مسیر معاملات بورس تلقی می‎‌شود، چراکه اصلی ترین محرک رشد بازار در چهار ماه اخیر افزایش قیمت ارز بود که در کنار آن زمینه رشد قیمت کامودیتی‌ها (مواد پایه ومعدنی) فراهم شد». 
وی عامل تاثیرگذار در افزایش نرخ ارز را خیز مجدد انتظارات تورمی در بازار عنوان کرد و گفت: «این در حالیست که اکنون و با توجه به رکود ایجاد شده در بازار ارز طی یک ماه گذشته و نیز عدم ثبات قیمت دلار در نرخ بالاتر از ٢٨ هزار تومان، بازار سهام هم تحت تاثیر این اتفاق قرار گرفت و روند نوسانی و فرسایشی را تجربه کرد که این امر منجر به کاهش ارزش معاملات و ایجاد رکود در معاملات بورس شد».
 قدوسی خاطرنشان کرد: «برخی از سهام تحت تاثیر عوامل بنیادی و افزایش قیمت کامودیتی‌ها مانند اوره یا متانول روندی متفاوت را از دیگر سهام در پیش گرفتند و رشد قیمتی را تجربه کردند اما در کلیت بازار، رکود حاکم در بازار ارز به بازار سهام منتقل شد و شرایط معاملات را وارد نوسان کرد». 
این کارشناس بازار سرمایه گفت: «اصلی ترین عامل  ایجاد روند اصلاحی در معاملات بورس، وجود نوسان در بازار ارز بود اما نمی توان این اتفاق را تنها علت تاثیرگذار در اصلاح اخیر شاخص بورس دانست، بلکه بازار به طور دائم تحت تاثیر عواملی مختلف با نوسان همراه می‌شود». 
وی با بیان این‌که در کنار مساله قیمت ارز، شاهد قطعی برق برخی از واحدهای تولیدی بزرگ در مرداد ماه بودیم که این امر در مقطعی سبب ایجاد شوکی بزرگ به بازار شد، اظهار داشت: «این موضوع از جمله عواملی بود که به تهدیدات بازار اضافه شد و تا حدودی سهامداران را محتاط کرد زیرا این احتمال وجود دارد که در ماه‌های آینده دوباره شاهد ایجاد قطعی گاز و تاثیر آن در برخی صنایع باشیم». قدوسی با اشاره به این‌که در کنار این دو عامل، شاهد تاثیر سیاست‌های جدید در روند معاملات بورس بودیم، گفت: «بازار به دنبال ارزیابی به کارگیری سیاست‌های جدید به خصوص در حوزه  قیمت گذاری دستوری بود که این اتفاق روند بازار را محتاط‌تر کرد».