برخی مسئولان وتلاش برای ایجاد نارضایتی
فضل الله یاری (سردبیر)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

2030
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید


دستور متفاوت محسنی‌اژه‌ای درباره گزارش‌های قضایی:

خودسانسوری نکنید

همدلی|  غلامحسین محسنی اژه‌‌ای رئیس قوه قضا‌‌ئیه همچنان قصد دارد در این قوه متفاوت عمل کند. تصمیمات و اقداماتی که تا به حال گرفته نشده است. اژه‌‌ای در آخرین سخنرانی خود بر حذف سانسور در انتشار گزارش‌‌های قوه قضا‌‌ئیه تأکید کرده است. گزارش‌‌هایی که چنانچه منتشر شود می‌‌تواند واکنش‌‌های زیادی در پی داشته باشد. موضوعاتی که شاید پیش از تنها در محافل غیر رسمی درباره آن صحبت می‌‌شده است. به گزارش قوه قضا‌‌ئیه، حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای صبح دیروز سه‌شنبه (20 مهر) همزمان با چهلمین سالروز تاسیس سازمان بازرسی کل کشور از نمایشگاه اقدامات و دستاوردهای سازمان بازرسی کل کشور بازدید کرد و در جریان فرآیندهای کشف، احصاء و رسیدگی به تخلفات و مفاسد اداری قرار گرفت. محسنی اژه‌ای با اشاره به اختیارات گسترده سازمان بازرسی کل کشور گفت: سازمان بازرسی می‌تواند گزارش تخلفات و جرایم مدیران دستگاه‌‌ها‌‌ را به دادگستری گزارش دهد تا ظرف سه ماه خارج از نوبت مورد رسیدگی قرار گیرد. سازمان بازرسی حتی اجازه دارد به آرای صادره از سوی دادسراها و دادگاه‌ها‌‌ اعتراض کند و بر اساس ماده 477 خواستار اعاده دادرسی شود. رئیس قوه قضائیه همچنین به مأموریت‌های سازمان بازرسی کل کشور برای بازرسی از همه دستگاه‌های اجرایی و نظارت بر حسن اجرای قوانین اظهار داشت: هم اجرای قانون مهم است و هم آن که قانون درست اجرا شود و اگر سازمان بازرسی متوجه شد در جایی قانون اجرا نشده یا درست اجرا نمی‌شود باید موضوع را پیگیری کند.محسنی‌اژه‌ای با تأکید بر لزوم حسن اجرای امور در دستگاه‌های اجرایی افزود: اگر دستگاهی به وظیفه خود به درستی عمل نمی‌کند، سازمان بازرسی مأموریت دارد با بررسی و تحلیل مسئله به آن دستگاه تذکر و هشدار بدهد.
رئیس قوه قضائیه بر لزوم اطلاع‌رسانی از فعالیت‌ها و دستاوردهای سازمان بازرسی کل کشور هم تاکید کرد و گفت: خود من که در رأس دستگاه قضا هستم نسبت به همه اقدامات و توفیقات سازمان بازرسی اطلاع ندارم و مردم نیز طبعاً در جریان کارهای این مجموعه نیستند. محسنی‌اژه‌ای با نادرست دانستن این برداشت که گفته می‌شود همه گزارشات سازمان بازرسی محرمانه است، تأکید کرد: طبق آیین دادرسی‌اطلاع رسانی درباره همه مسائل قضایی ممنوع نیست و منعی برای اطلاع رسانی درباره اقدامات ، دستاوردها و همه گزارشهای سازمان بازرسی وجود ندارد. محسنی‌اژه‌ای تصریح کرد: می‌توان برای اصلاح امور، پیشگیری از جرم و تشویق افراد برای مبارزه با فساد بسیاری از مسائل را با مردم درمیان گذاشت و نباید در این خصوص خودسانسوری کرد. وی برای نمونه به برخی گزارش‌های مردمی اشاره کرد که بدون ارتباط با سازمان بازرسی به این مجموعه گزارش می‌شوند و متذکر شد: این که مردم سازمان بازرسی را ملجا مورد اعتماد می‌دانند خوب است اما اگر آگاه‌سازی صورت گیرد از ارائه گزارش‌ها‌‌ی غیرمرتبط پیشگیری می‌شود. رئیس قوه قضا‌‌ئیه بر لزوم ارزیابی جدی‌تر و به‌روزتر درباره  فرایند پیگیری گزارش‌های مربوط به دستگاه‌ها‌‌ی اجرایی برای اثربخش‌تر شدن عملکرد سازمان بازرسی تاکید کرد و گفت: باید بررسی شود که چه میزان از گزارش‌های سازمان بازرسی مورد توجه قرار گرفته و چه میزان از این گزارشات و به چه علت بی‌نتیجه مانده است.: اگر پیشنهادی برای حسن اجرای امور یا درباره تخلفات در دولت یا قوه قضائیه اعلام شده و یا جرمی به دادگستری ارجاع شده، باید تا حصول نتیجه پیگیری شود.
محسنی‌اژه‌ای با بیان ‌‌این‌که مسئولان سازمان بازرسی از گذشته تا به امروز نسبت به عدم توجه به گزارشات این سازمان در دادگستری‌ها گلایه داشتند که یا رسیدگی نشده یا با تاخیر به آنها رسیدگی شده است، خواستار بررسی علت این مسئله شد.
رئیس قوه قضائیه گفت: سال گذشته 1800 گزارش از سازمان بازرسی به قوه قضائیه ارسال شد اما تنها حدود 500 گزارش منتهی به حکم قضایی شده که باید چرایی این مسأله آسیب شناسی شود.