تشکیک در جمهوریت نظام
محسن صنیعی (مدرس دانشگاه)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1795

روزی که پرویز مشرف علیه نواز شریف کودتا کرد

مشرف، رئیس ستاد مشترک ارتش پاکستان در ۱۲ اکتبر سال ۱۹۹۹میلادی، در کودتایى بدون خونریزی، محمد نواز شریف، نخست‌وزیر قانونی این کشور را خلع کرد و قدرت را در دست گرفت. این کودتا زمانی صورت گرفت که یک روز پیش از آن، محمد نواز شریف، ارتشبد مشرَّف را که برای دیداری رسمی به بنگلادش سفر کرده بود، از کار برکنار کرد. 
محمد نواز شریف پس از بازداشت شدن توسط کودتاچیان، به فساد مالی، ناتوانی در برقراری امنیت و توطئه برای ربودن هواپیمای حامل مشرف متهم شد. 
نخست‌وزیر برکنار شده پاکستان چند ماه بعد در دادگاه، محاکمه و به اتهام هواپیماربایى، به حبس ابد محکوم شد، اما چندی بعد به درخواست مقامات عربستان سعودی، آزاد و به آن کشور تبعید شد.
 ارتشبد مشرف در اقدامی دیگر، رئیس جمهور قانونی پاکستان را از کار برکنار کرد و خود را رئیس جمهور نامید. 
وی هم‌چنین در نبودِ مجالس ملی و ایالتی، تمام اختیارات حکومت پاکستان را در امور لشکری و کشوری به دست گرفت. پرویز مشرف در آخرین اقدام خود در انتخابات سراسری در ماه مه سال ۲۰۰۲میلادی، به عنوان رئیس جمهور پاکستان برگزیده شد. 
در هفتاد سال تاریخ پاکستان رابطه نظامیان و حکومت‌های ملکی همیشه یک رابطه متشنج و خونین بوده است. 
دیکتاتورهای نظامی، شاخص‌ترین دولتمردان پاکستان بوده‌اند و چرخش‌های اساسی سیاست داخلی و خارجی اکثرا به دست نظامیان صورت گرفته‌است. 
به دلایل فراوانی، ملکی‌ها در پاکستان تا هنوز برنده جدال قدرت در رویارویی با نظامیان نبوده‌اند.
 از سویی ‌هم با توجه به نگرانی‌های کلان امنیت ملی پاکستان هنوز زود است که بتوان تصور ایجاد یک تعادل دایمی در رابطه میان ارتش و حکومت‌های ملکی را داشت. فراز و فرود رابطه‌ نوازشریف اما با نظامیان، بیش‌تر از هر سیاست‎گر پاکستانی بوده‌است.
 او در ۱۹۹۰ به حمایت هسته‌های رهبری ارتش پاکستان راه‌ خودش را به متن قدرت باز کرد و بختش را آزمود. دوبار در جریان دهه‌ ۹۰ میلادی؛ بار اول به گونه‌ غیرمستقیم و بار دوم در نتیجه کودتای نظامی ژنرال پرویز مشرف، از نخست‌وزیری عزل و تبعید شد. 
مشرف در نوامبر سال ۲۰۰۷ قانون اساسی را به حالت تعلیق درآورد و اعلام وضعیت اضطراری کرد و اما در اوت سال ۲۰۰۸ با فشار پارلمان از ریاست جمهوری استعفا کرد. 
در سال ۲۰۱۳ هنگامی که نواز شریف دوباره به نخست‌وزیری پاکستان رسید پرونده‌ای از اتهام خیانت باز شد و در سال ۲۰۱۴ آقای مشرف رسما به «خیانت» متهم شد. 
ژنرال پرویز مشرف اولین حاکم نظامی پاکستان است که به دلیل چنین جرمی محکوم شد و دادگاه اورا به اعدام محکوم کرد، اما این حکم اجرا نشد. 
پاکستان از زمان استقلالش در سال ۱۹۴۷ بارها شاهد کودتاهای نظامی و تعلیق قانون اساسی کشور و حاکمیت نظامیان بوده است. ارتش این کشور هنوز از قدرت بسیار بالایی در تصمیم‌گیری‌‌‌ها برخوردار است.