تشکیک در جمهوریت نظام
محسن صنیعی (مدرس دانشگاه)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1795

سخت‌ترین روزهای نظام به روایت ری‌شهری

همدلی| آیت‌الله محمد محمدی ری‌شهری از نیروهای باسابقه در نظام جمهوری اسلامی به تازگی در سخنانی وضعیت این روزهای نظام جمهوری اسلامی را سخت‌ترین دوران توصیف کرده است. 
ری‌شهری از جمله افرادی است که از ابتدای انقلاب اسلامی در سمت‌های مهمی در قوای مختلف حضور داشته است. قضاوت در دادگاه‌های انقلاب اسلامی و نیروهای مسلح و وزارت اطلاعات از جمله سمت‌های او محسوب می‌شود. 
او روزهای مختلفی را در تاریخ سیاسی معاصر ایران مسئولیت داشته ولی وضعیت این روزها را سخت‌ترین دانسته است. 
تولیت آستان حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) دیروز در پانزدهمین مراسم تجلیل از حفاظ مرکز آموزش قرآن آستان مقدس حضرت عبدالعظیم(ع) گفت: «در این شرایط که دشواری‌هایی بر اثر دشمنی‌های کینه‌توزانه دشمنان برای مردم شکل گرفته است از جمله سخت‌ترین دوران‌های تاریخ است که تاکنون بر جمهوری اسلامی ایران گذشته و مردمی که در مراحل مختلف از آزمون‌های گوناگون سربلند بیرون آمده اند، در آزمون کنونی نیز سربلند و ان‌شاءالله زمینه ساز تشکیل حکومت جهانی به رهبری حضرت ولیعصر(عج) خواهیم بود.»
 او همچنین اضافه کرده که:«مردم ایران در همه ناملایمات و سختی‌ها هیچگاه، نظام و رهبری را تنها نگذاشته اند و همواره از این آزمون‌های الهی سربلند بیرون آمده‌اند.»
 اشاره ری‌شهری به وضعیت سخت کشور زمانی اهمیت پیدا می‌کند که برخی تلاش دارند آن را نادیده بگیرند. تاکید ری‌شهری بر شرایط دشوار این روزهای کشور با توجه به این که در تاریخ چهار دهه گذشته مردم ایران یک جنگ هشت ساله را تجربه کرده‌اند جایگاه مهمی دارد. با این حال ری‌شهری ترجیح داده که درباره چرایی شکل‌گیری این شرایط سخت سکوت کند. درباره ‌این‌که عامل این وضعیت چیست در کشور بین مقامات بلندپایه اختلاف زیادی هست. برخی می‌گویند که تحریم‌های سنگین آمریکا و محدودیت‌های بین‌المللی عامل اصلی این شرایط است. در عین حال اصول‌گرایان برای پرهیز از احیای برجام و حل کردن مشکلات با آمریکا تا پیش ازین بر این طبل می‌کوبیدند که تنها عامل وضعیت فعلی سوءمدیریت داخلی بخصوص در هشت سال گذشته بوده است. البته از زمانی که قوای سه گانه یک دست شده‌اند تلاش می‌کنند کمتر بازگو کننده وضعیت دشوار معیشتی مردم باشند. در حالی که تا چند ماه پیش مداوم در سخنرانی‌های خود اعتراف می‌کردند وضعیت مردم بسیار سخت و دشوار شده است. با این حال برخی معتقدند تأکید شخصیت‌های مهم کشور بر وضعیت دشوار نظام ممکن است به تصمیمات مهمی بینجامد. تصمیماتی که شاید اگر الان اتخاذ نشود تبعات سنگینی برای ایران به دنبال داشته باشد. از جمله این تصمیمات موضوع برجام است. 
سید ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس جمهوری جدید ایران تا به حال رسما مخالفتی با بازگشت ایران به برجام نکرده است. در همین حال هم وزیر امورخارجه امیرعبداللهیان از بازگشت ایران به مذاکرات در آینده نزدیک خبر داده است. به‌علاوه به نظر می‌رسد که بخشی از اصول‌گرایان هم با توجه به وضعیت دشوار کشور باور دارند که برجام باید حفظ شود و از فرصت میز مذاکرات استفاده کنند. اما با این وجود شواهد نشان می‌دهد که گروه‌هایی از اصول‌گرایان که مشی تندتری دارند به‌شدت با این تصمیم مخالف هستند. در کنار این مخالفت‌های خارجی از جمله روسیه و چین را باید در نظر گرفت. چرا که پیش از این ظریف وزیر امور خارجه سابق گفته بود که روس‌ها چند بار مانع انعقاد برجام شده بودند. حالا باید منتظر ماند و دید که سخنان شخصیت‌هایی مانند ری‌شهری بر تصمیم مقامات موثر می‌افتد یا خیر.