تشکیک در جمهوریت نظام
محسن صنیعی (مدرس دانشگاه)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1795

درخواست یک کارزار مردمی:

لایحه تشدید مجازات فرزندکشی را تصویب کنید

همدلی|  پدر بابک خرمدین که قاتل او بوده آزاد نشده است. این مطلب به‌تازگی از سوی برخی خبرگزاری‌‌‌های رسمی اعلام شد. این خبر در حالی اعلام شد که طی روزهای گذشته خبرهایی در خصوص آزادی اکبر خرمدین که به قاتل سریالی اعضای خانواده‌اش شهرت یافته در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شده بود. سرانجام مشخص شد که این پیرمرد 80 ساله هفته گذشته به دلیل ابتلا به کرونا در بیمارستان رجایی کرج بستری شد. 

  مجازات خفیف برای پدر قاتل که دو فرزندش را مثله کرد

اردیبهشت گذشته همزمان با پیدا شدن جسد مثله شده بابک خرمدین، کارگردان و فیلم‌ساز در سطل زباله‌ای در شهرک اکباتان تهران، تحقیقات جنایی آغاز شد. عصر همان روز نیز پدر و مادر او به قتل فرزند اعتراف کردند. پدر بابک اعتراف کرد که به خاطر اختلاف‌های خانوادگی بابک را به قتل رسانده و با کمک همسرش جسد را مثله کرده و پس از جاسازی در ساک و پلاستیک‌های زباله آن را از خانه خارج کرده و در چند جای شهر انداخته‌اند.البته این پایان ماجرا نبود؛ در طی تحقیقات مشخص شد این پدر و مادر، آرزو فرزند دیگر خود را هم در سال 97 به قتل رسانده بودند. آنها در حالی آرزو را به قتل رسانده بودند که پیش از آن نیز مرتکب قتل همسر سابق او در سال 90 شده بودند. فرامرز همسر سابق آرزو، پسر عمه او یعنی خواهرزاده اکبر خرمدین نیز بود. زن و شوهر قاتل اما از هیچ یک از سه قتل خود ابراز پشیمانی نکردند. خانواده فرامرز نیز ابتدا از اکبر خرمدین شکایت کرد، اما سپس اعلام کرد که از قصاص می‌گذرد، با این حال این گذشت به معنای رضایت به آزادی این زن و شوهر قاتل نبود، بلکه با هدف سپری شدن باقی عمر آنها در زندان بود. اما از آنجا که طبق قوانین مجازات اسلامی، پدر به‌خاطر قتل فرزندانش قصاص نمی‌شود، بازپرس پرونده پس از تکمیل تحقیقات با صدور کیفرخواست برای اکبر خرمدین و همسرش ایران بر اساس خواسته اولیای دم پرونده را برای رسیدگی به دادگاه کیفری استان تهران فرستاد. آن طور که گفته می‌شود این زوج به زودی قرار است محاکمه شوند. 
مطابق ماده ۲۲۰ قانون مجازات اسلامی، پدر در جایگاه ولی دم در قتل فرزند قصاص نمی‌شود؛ بلکه قصاص تبدیل به دیه و تعزیر می‌شود. ‌‌این‌که پدر و مادر به خاطر قتل فرزندانشان قصاص نمی‌شوند و بهتر است بگوییم قانون آنها را استثنا می‌داند با واکنش‌های افکار عمومی رو به رو شده است. در همین زمینه کارزاری در حمایت از تشدید مجازات والدین قاتل در حال شکل‌گیری است. طی روزهای گذشته مردم با امضای نامه‌ای خطاب به محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس یازدهم، از او خواسته‌‌‌‌اند بررسی لایحه «تشدید مجازات پدر و جد پدری مرتکب قتل فرزند» را با هدف تصویب آن سرعت ببخشد. 

  9 سال حبس برای قتل فرزند با داس 

این نامه به لایحه‌ای اشاره دارد که پس از انتشار خبر قتل رومینا اشرفی، دختر نوجوان ۱۴ساله تالشی به دست پدرش در دادگستری دولت گذشته تهیه و تنظیم شد. در صورت تصویب این لایحه مجازات فرزندکشی از حداکثر 10سال به حداکثر 25سال افزایش پیدا خواهد کرد. 
در یک سال گذشته چندین فرزندکشی رخ داده و افکار عمومی را جریحه‌دار کرده است. از جمله موارد فرزندکشی می‌توان به قتل رومینا اشرفی دختر ۱۴ ساله تالشی توسط پدرش با داس اشاره کرد. او پیش از مرگ به علّت مخالفت خانواده با ازدواجش، به همراه پسر مورد علاقه‌اش از خانه گریخته بود، اما پلیس او را دستگیر کرد و به پدرش تحویل داد. قتل او واکنش‌های زیادی را در شبکه‌های اجتماعی به همراه داشت. چهار ماه پس از این واقعه مادر رومینا از محکوم شدن پدر رومینا به 9 سال حبس خبر داد و گفت که این حکم وحشت به جان او و خانواده‌‌اش انداخته‌است.

  کارزار مردمی برای لایحه تشدید مجازات فرزندکشی

در این نامه‌ای که در سایت کارزار (پلتفرم مستقل جمع‌آوری امضا) به ثبت رسیده نوشته شده: «سال گذشته، پس از آنکه خبر قتل دختری جوان به دست پدرش، مردم و مسئولان را متأثر کرد و موجی از واکنش‌های منفی را به آن قتل هولناک در پی داشت، وزارت دادگستری وقت با احساس عدم تناسب مجازات جرم فرزندکشی و مطالبه عمومی وضع قانونی برای ایجاد تناسب بین جرم و مجازات در این زمینه، اقدام به تنظیم لایحه «تشدید مجازات پدر و جد پدری مرتکب قتل فرزند» کرد که در آبان سال گذشته برای بررسی در اختیار هیأت دولت وقت قرار گرفت و در نهایت در خردادماه به مجلس شورای اسلامی ارسال شد.»
از آنجایی‌که در روزهای اخیر اخباری مبنی بر قتل یک دختر جوان، این بار در سنندج، مجدداً موجب برانگیختن احساسات و خشم عموم مردم شد، بر آن شدیم تا از حضرات‌عالی درخواست کنیم نسبت به تسریع در اصلاح ماده ۶۱۲ قانون مجازات اسلامی و تصویب «تشدید مجازات پدر و جد پدری مرتکب قتل فرزند» اقدام نمایید تا بدین‌ترتیب دیگر شاهد قتل فرزندی به دست پدرش نباشیم.» 

  آتش زدن فرزند؟

در بخشی از این نامه به مورد مشکوکی در سنندج اشاره شده است. هفته گذشته خبری در شبکه‌‌‌های اجتماعی منتشر شد که حاکی از سوزاندن دختری 22 ساله با بنزین توسط پدرش بود. اما دادستان سنندج به این مطلب واکنش نشان داد و گفت: سوختگی دختر ٢٢ ساله‌، خبر درستی است، اما ‌‌این‌که وی خودسوزی کرده یا پدرش او را سوزانده است در حال بررسی است. 

  75 فرزندکشی در یک سال

اما به هرحال سبک بودن مجازات فرزندکش‌ها، وجهه مشروعیت‌بخشی برای این نوع قتل می‌سازد که شاید مشوقی برای انجام این جرم باشد. خبرگزاری فارس چند ماه پیش نوشته بود آمار فرزندکشی در ایران اخیرا به 75 مورد در سال رسیده است. در روایتی که از جلسه دادگاه قاتل رومینا اشرفی منتشر شده بود آمده: وقتی رئیس دادگاه از قاتل می‌پرسد «اگر تو معتقد بودی ناموست لکه‌دار شده، چرا بهمن خاوری (پسری که رومینا با او فرار کرده بود) را نکشتی؟» قاتل پاسخ داده: «اگر بهمن را می‌کشتم قصاص می‌شدم.»