تشکیک در جمهوریت نظام
محسن صنیعی (مدرس دانشگاه)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1795

حملات شدید کیهان به تیم دیپلماسی دولت سابق ادامه دارد

عراقچی در تیررس مخالفان برجام

همدلی| کیهان به عنوان پرچمدار جریان اصولگرایی و مخالف سرسخت هر آن چه به اصلاح طلبان نزدیک است همچنان قصد ندارد حملات خود را علیه محمدجواد ظریف و تیم دیپلماتیکش در مذاکرات هستهای تمام کند. این روزنامه به مدیریت حسین شریعتمداری همچنان عباس عراقچی معاون ظریف را مورد حملات خود قرار می دهد و در تازهترین مطلب برای حمله معاون سابق وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران به خاطرات یکی از مقامات و دیپلماتهای ارشد امریکایی استناد کرده است. این در حالی است که به باور همه اعضای جناح اصولگرا هیچ یک از مقامات آمریکایی قابل اطمینان نیستند و به هیچ وجه سخنان آنان قابل باور نیست. 
در شماره روز چهارشنبه ۳۱ شهریور روزنامه کیهان مطلبی تحت عنوان «مسلط به فنون مذاکره بودند و آن خسارت محض را بار آوردند؟!» به چاپ رسیده است و در آن به استناد خاطرهای وندی شرمن به عراقچی حمله کرده است. کیهان نوشته: «وندی شرمن، مذاکره‌کننده آمریکایی در کتاب خاطراتش آورده که در بخشی از مذاکره کشورش خواسته‌ای داشته که نمی‌توانسته آن را به طرف ایرانی بقبولاند و همین کار را مشکل کرده بود. تا اینکه وندی شرمن با نشان دادن عکس نوه اش که تازه به دنیا آمده بود و ریختن چند قطره اشک باعث می‌شود عراقچی خواسته طرف مقابل را قبول کند.»
در واکنش به این مطلب دیروز عباس عراقچی دیپلمات و معاون سابق وزیر امور خارجه در دولت حسن روحانی مطلبی در کانال شخصی خود نوشت: «جای تعجب دارد که ادعای یک دیپلمات آمریکایی مورد پذیرش واقع می شود و از آن به عنوان مستمسکی برای تمسخر دیپلمات جمهوری اسلامی، یا حداقل یک برادر دینی، استفاده می شود. مگر اصل بر این نیست که آمریکایی‌ها حیله گر و غیرقابل اعتماد هستند؟ چطور شده است که نوشته های آنان مرجع قضاوت در مورد سربازان خط مقدم شما شده است؟ چطور شده است که در شب های مقدس ماه مبارک رمضان فردی که لباس روحانیت دارد در سیمای جمهوری اسلامی کتاب شرمن را سر دست بلند می کند و به جمله جمله آن استناد می کنند تا ثابت کند عراقچی به آمریکایی ها اعتماد کرده است؟!»
عراقچی در ادامه به نقل از جلد پنجم کتاب راز سر به مهر آورده: «در طول مذاکرات هر صدایی که کسی بالا برد صدای ما بالاتر رفت اما این نوبت شرمن دیگر طاقت نیاورد. بغض کرد و گریست. سپس گفت: «ما راه طولانی آمده ایم و شما دارید سر یک مسئله بی‌ارزش نگارشی همه چیز را خراب می کنی». گفتم ولی این یک نکته کوچک است، شرمن گفت: «مشکل ما این گیردادن‌های مدام شما است». در میان گریه گفت «شما همیشه بیشتر می خواهید». راست می گفت. او بیش از آنچه فکر می‌کرد کوتاه آمده بود و اکنون مستاصل شده بود. موضوع مورد بحث اهمیت چندانی نداشت، یک راه‌حل میانه پیشنهاد کردم و او هم سریع پذیرفت و جلو رفتیم.»
عراقچی در نهایت با ادبیاتی گلایه آمیز خطاب به کیهان نوشته:« خانم شرمن یک فرد معمولی نیست، او مذاکره کننده ارشد ایالات متحده آمریکا است. تعبیر درست آن است که بگویید دیپلمات پرورش یافته ی مکتب امام و رهبری طرف آمریکایی خود را در  یک مذاکره سخت و طولانی چنان در استیصال قرار داد که نهایتا او را به گریه وادار کرد.»