صبر انقلابی چقدر باید تمدید شود؟
کامران طباطبایی (روزنامه‌نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1832

با وجود استقبال عمومی صورت گرفت:

انتقاد تندروها از زیبایی لباس بانوان فوتبالیست

همدلی|  نحوه پوشش تیم ملی فوتبال بانوان حاشیه‌ساز شده است. چند روز پیش تیم ملی فوتبال زنان ایران با لباس فرمی که از سوی فدراسیون فوتبال برای هر کدام از ملی‌پوشان و اعضای کادر فنی تدارک دیده شده بود، عازم مسابقات مقدماتی جام ملت‌‌های آسیا شدند.
در این پرواز اختصاصی خدمه و کادر پروازی همگی زن بودند و همچنین ملی‌پوشان که در سال‌های اخیر با مشکلاتی در زمینه لباس تمرین هم مواجه بودند، این بار لباس‌های مسافرتی و رسمی در طول پرواز به تاشکند استفاده کردند و شکل حرفه‌ای به خود گرفتند.
نکته‌‌ای که پیش از عزیمت ملی‌پوشان به تاشکند در فرودگاه به چشم می‌‌آمد، لباس فرم ملی‌پوشان و اعضای کادر فنی بود، براساس تصاویر منتشر شده، لباس رسمی اعزام این تیم، کت و شلواری بود که  ضمن زیبایی، متناسب با عرف و هنجارهای پذیرفته شده جامعه بود و بلندی کت آن نیز در حد مانتوهایی بود که زنان و دختران کشور  هر روزه در محیط‌های عمومی از آن استفاده می‌کنند.
 اما همین ‌پوشش که به نظر‌ می‌رسد برخلاف هنجارها و عرف جامعه نیست، انتقادهای زیادی را از سوی طیف تندرو جامعه برانگیخته است. 
در واکنش‌ به طراحی و مدل لباس اعضای تیم ملی فوتبال زنان ایران، خبرگزاری فارس روز شنبه لباس آن‌ها را «مردانه» و  «خلاف عرف فرهنگی و اجتماعی» کشور توصیف کرد و یک نماینده مجلس  نیز خواستار برخورد قانونی شد.

 اعتراض تندروها به پوشش زنان فوتبالیست

خبرگزاری فارس وابسته به جناح اصول‌گرا، لباس ملی‌پوشان فوتبال زنان ایران  را «مردانه» و «تلفیق کج‌سلیقگی و بی‌توجهی به عرف جامعه» نامید و نوشت که تاکنون تیم‌های ملی ایران با لباس‌هایی با قواعد مشخص در رویدادهای بین‌الملل و برون‌مرزی شرکت کرده‌اند که تشکیل یافته از یک عرف و ادب ملی و دینی بوده است.
این خبرگزاری در ادامه با «بی‌سابقه» خواندن اقدام فدراسیون فوتبال برای طراحی چنین پوششی برای زنان ورزشکار نوشته است که این فدراسیون در جهت اصلاح اقدام خود باید اقدام فوری کند و این موضوع توسط نهادهای مربوطه مورد بررسی قرار گیرد. فقط رسانه‌های طیف محافظه‌کار نبودند که به پوشش تیم ملی فوتبال زنان حمله کردند. هم‌فکرهای آنان در مجلس شورای اسلامی نیز به آن انتقاد داشتند.
در این راستا، رئیس کمیته تربیت بدنی کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: موضوع طراحی لباس تیم فوتبال بانوان قابل توجیه و چشم‌پوشی نیست و فدراسیون باید پاسخگو باشد.
احمد راستنیه، با انتقاد از لباس‌های تیم ملی بانوان فوتبال ایران برای حضور در رقابت‌های قهرمانی آسیا گفت: متأسفانه آنچه اتفاق افتاده نه قابل توجیه است و نه قابل چشم‌پوشی. وزارت ورزش مسئولیت دارد که این موضوع را پیگیری کند و فدراسیون هم به خاطر چنین قصوری باید پاسخگو باشد.
نماینده شهرکرد تاکید کرد: به عنوان مسئول کمیته تربیت بدنی حتماً این موضوع را پیگیری می‌کنیم و به مسئولان ذی‌ربط تذکر شدید می‌دهم و خواستار اصلاح این رویه هستیم و می‌خواهیم که گزارش این اصلاح را به ما بدهند. کسانی که کوتاهی کرده‌اند حتماً باید طبق قانون با آن‌ها برخورد شود.

 لایک کاربران فضای مجازی به لباس ملی‌پوشان

به‌رغم انتقادات بخشی از طیف محافظه‌کار جامعه از  لباس تیم ملی فوتبال زنان ایران، اما این نحوه پوشش با استقبال بسیاری از کاربران فضای مجازی رو‌ به‌ رو شد. بسیاری با ستایش از این اقدام فدراسیون فوتبال در تهیه لباس متحدالشکل برای اعضای تیم ملی بانوان‌ می‌گویند تیم ملی فوتبال زنان برای نخستین بار  است که با وضعیتی حرفه‌ای و در خور شان این تیم، راهی مسابقات بین‌المللی در ازبکستان شده است.
کاربری در این زمینه نوشت: «دختران تیم‌ملی فوتبال ایران با پرواز اختصاصی خدمه و کاپیتان پرواز، لباس شیک، پرواز اختصاصی، خدمه و خلبان خانم و یک پرواز تماما زنانه بود»
کاربر دیگری نوشت: «وسط همه انتقادها به فدراسیون، یه تبریک بابت تیم دختران بهشون بگید یه اسپانسر لباس، یه پرواز اختصاصی و حفظ کرامت تیم‌ملی کاریه که برای اعزام به ازبکستان انجام دادن.»
علاوه بر استقبال برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی از پوشش زنان فوتبالیست ایرانی در مسابقات آسیایی، برخی سایت‌های خبری همچون «جماران» این پوشش را «زیبا» نامیدند. سایت «ورزش سه» نیز از فوتبالیست‌های زن ایرانی با عنوان «دخترانِ شیک‌پوش فوتبال ایران» نام برده است. گفتنی است پیش از این لباس ورزشکاران ایرانی در برخی از میادین ورزشی از جمله المپیک انتقاداتی از سوی کاربران شبکه‌های اجتماعی را به همراه داشت.