مقننه در قامت اجراییه
محسن خرامین (روزنامه‌نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1828

چرا فعلا به دُز سوم واکسن نیاز نداریم؟

همدلی|  سازمان جهانی بهداشت با انتشار ویدئویی به سوالات در ارتباط با تزریق سومین دُز واکسن کرونا و اثربخشی واکسن‌ها بر روی گونه‌‌های جدید کووید19 پاسخ داد. این سازمان که هرچند روز یک بار در برنامه «پنج دقیقه با علم» به مسائل مرتبط با پاندمی پاسخ می‌دهد در آخرین برنامه خود به موضوع دُز بوستر یا یادآور پرداخته است. گفته می‌شود که تزریق این دُز می‌تواند ایمنی فرد در برابر ویروس را افزایش دهد. 
برخی کشورها مانند آمریکا به دنبال تزریق سومین دُز واکسن هستند، در ایران نیز صحبت‌هایی در همین رابطه مطرح شده است. این به دلیل نگرانی ناشی از کاهش کارآیی واکسن‌ها در مرور زمان است. 
به گزارش سرویس ترجمه روزنامه همدلی، دکتر «کاترین اوبراین» مدیر بخش ایمن‌سازی سازمان جهانی بهداشت در برنامه «پنج دقیقه با علم» با طرح این سوال که «آیا با دریافت دو دُز واکسن کرونا نیازی به دُز سوم هست یا نه؟» می‌گوید: «برای تزریق دُز سوم واکسن کرونا سه دلیل وجود دارد. بر اساس اطلاعات ما، افرادی که نقض ایمنی دارند و به دو دُز واکسن پاسخ کافی نشان نداده‌اند ممکن است به دُز بوستر یا یادآور نیاز داشته باشند. دلیل دوم هم آن است که ایمنی بدن که در پی واکسیناسیون به دست می‌آید در اثر مرور زمان کاهش پیدا می‌کند.» 
مدیر بخش ایمن‌سازی سازمان جهانی بهداشت ادامه می‌دهد: «واکسن‌ها در محافظت فرد در برابر بیماری شدید، بستری شدن در بیمارستان یا حتی مرگ بسیار خوب عمل می‌کنند. به این ترتیب شواهد محکمی برای نیاز افرادی که قبلا دو دُز واکسن را دریافت کرده‌اند، مشاهده نمی‌کنیم.»

  افراد با نقص ایمنی جدی دُز سوم واکسن را تزریق کنند

این کارشناس سازمان جهانی بهداشت ادامه می‌دهد: «سومین دلیلی که ممکن است بخواهیم دُز سوم را تجویز کنیم این است که عملکرد برخی واکسن‌ها در برابر برخی واریانت‌های نگران کننده کمتر یا ناکافی باشد. البته آن طور که ما دقت کرده‌ایم واکسن‌‌های موجود در برابر واریانت بسیار خوب عمل می‌کنند. به طور کلی واکسن‌ها عملکرد بسیار خوبی دارند.»
 او در پاسخ به این سوال که «با کدام سناریو، افراد نیازمند سومین دُز واکسن خواهند بود؟» می‌گوید: «بر اساس شواهد ما افراد اندکی هستند که نقص ایمنی جدی داشته باشند و مشابه افراد عادی به واکسن واکنش نشان ندهند. به این ترتیب این دسته افراد به دُز بوستر یا یادآور احتیاج دارند.»

 شواهد مرتبط با دُز سوم واکسن فیصله‌بخش نیست

کاترین اوبراین معتقد است که ملاحظاتی هم وجود دارد که باید به آن‌ها توجه کرد. به گفته او «سوال این جاست که آیا ما باید دُز سوم را تجویز کنیم؟ ما شواهد فیصله‌بخشی درباره این‌که اکثریت افراد واکسینه شده به دُز اضافی نیاز دارند مشاهده نمی‌کنیم. 
نکته دیگر آن است که ما به خاطر مسائل ایمنی بدن باید قبل از تجویز دُز سوم، باید به پایگاه‌های داده ایمنی دسترسی پیدا کنیم اما شواهد موجود فعلا کافی نیست.» مدیر بخش ایمن‌سازی سازمان جهانی بهداشت تأکید کرد: «همانطور که پیشتر هم گفتم، شواهد حاکی از آن است که واکسن‌هایی که به مردم تزریق می‌شود از آن‌ها در برابر ابتلا به نوع شدید بیماری، بستری شدن در بیمارستان یا حتی مرگ جلوگیری می‌کند که این سه مورد اصلی‌ترین هدف واکسن‌ها به شمار می‌روند.»

  اولویت با فراهم کردن فرصت واکسیناسیون برای همه است

او اضافه می‌کند که «با این حال ما در یک شرایط نابرابر قرار داریم؛ میزان افرادی که دُزهای اول و دوم واکسن خود را دریافت کرده‌اند در کشورهای با درآمد پایین یا درآمد متوسط رو به پایین به یک، دو یا پنج درصد می‌رسد. حالا این ارقام را با آمار واکسن‌های بسیار بالایی که در کشورهای با درآمد بالا یا متوسط رو به بالا تزریق شده است مقایسه کنید.» کاترین اوبراین با بیان این‌که «تمرکز سازمان جهانی بهداشت اکنون تامین واکسن برای مردم کشورهایی است که واکسن‌های اولیه آن‌ها تامین نشده است» گفت: «در اولویت قرار دادن این کشورها، از میزان سرایت می‌کاهد و باعث جلوگیری از ظهور گونه‌های جدیدتر این ویروس می‌شود. همچنین این فرصت را برای ما فراهم می‌کند که زمان بیشتری برای بررسی درباره دُز بوستر داشته باشیم.»

 تا زمانی که فرصت واکسیناسیون برابر نباشد، همه در خطرند

او تاکید می‌کند: «تا زمانی که همه ما فرصت واکسیناسیون را به صورت برابر نداشته باشیم، هیچ کس از شر این ویروس در امان نیست، حتی اگر واکسیناسیون به شدت گسترش پیدا کرده باشد. همچنین ما در عین حال که واکسیناسیون را انجام می‌دهیم باید پروتکل‌های بهداشتی را که می‌تواند میزان سرایت و ابتلا به کووید 19 را کاهش دهند رعایت کنیم؛ ماسک بزنیم، دست‌‌هایمان را مرتب بشوییم، در جمعیت‌های زیاد در محیط‌های سربسته حضور پیدا نکنیم و در فضاهایی با تهویه مناسب قرار داشته باشیم.»