شتاب تورم و خاک گرفتگیِ FATF
محسن رفیق (روزنامه‌نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1776

روزی که صادق قطب‌زاده اعدام شد

 صادق قطب‌زاده، نخستین مدیرعامل سازمان رادیوتلویزیون دولتی ایران پس از انقلاب، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در جریان گروگان‌گیری کارکنان سفارت آمریکا، نامزد انتخابات ریاست جمهوری در دور اول، به حُکم دادگاه انقلاب در ۲۴ شهریور۱۳۶۱اعدام شد. 
جرم او توطئه برضد جمهوري اسلامي، قصد براندازي آن و مشارکت در توطئه برضد جان آیت‌الله خمینی اعلام شده بود. وی سال ۱۳۱۵ در اصفهان به دنیا آمده بود و هنگام اعدام، 46ساله بود.
 قطب‌زاده که در جوانی با ملّی‌گرایان رفت و آمد داشت و پس از براندازی 28 اَمُرداد بازداشت موقت شده بود، در 22 سالگی به قصد ادامه تحصیل به آمریکا رفت و در دانشگاه غیر دولتی جورج تاون در رشته امور دیپلماتیک به تحصیل پرداخته بود ولی موفق به دریافت دانشنامه مورد نظر نشده بود که از آمریکا اخراج شد. 
پهلوی دوم، قطب‌زاده را که در آمریکا به مخالفان او ازجمله دکتر ابراهیم یزدی پیوسته بود، یک جاسوس کا.گ.ب. خوانده بود و اشاره کرده بود که او در مدرسه مربوط که در عین حال محل تحصیل ضمن خدمت کارکنان دولت آمریکا است برای شوروی، اطلاعات جمع‌آوری می‌کند! کوزوکین در کتاب خود: «کا. گ. ب. از درون» گفته شاه را تأیید و اشاره به رابطه قطب‌زاده با آن سازمان کرده است (بدون ارائه سند). این کتاب9 سال پس از اعدام قطب‌زاده توزیع شده است. قطب‌زاده پس از اخراج از آمریکا و خودداری دولت وقت ایران از تمدید گذرنامه او، به کشورهای عربی شمال آفریقا و سوریه، لبنان و عراق رفت، به مخالفان شاه از گروه مذهبیون پیوست، مورد حمایت آیت‌الله موسی صدر قرار گرفت، آموزش جنگ چریکی برای انقلاب مسلحانه دید و گذرنامه سوریه به دست آورد. قطب‌زاده سپس با این گذرنامه و کارت خبرنگاری روزنامه الثوره چاپ دمشق (عمدتا برای پوشش فعالیت‌هایش) به کانادا رفت و تحصیلات خودرا به پایان بُرد. قطب‌زاده که بر انگلیسی و فرانسه مسلط بود و از جمله افرادي بود كه در سال 1357 در پاريس به امام خميني پيوسته بود، با هواپيماي حامل او به تهران آمده بود. وی تا انتصاب به ریاست رادیوتلویزیون دولتی از اطراف آیت‌الله دور نمی‌شد. 
در تهران نیز چند بار مترجم امام در مصاحبه و مذاکره با انگلیسی‌زبانان شده بود. قطب‌زاده که گفته شده است مدتی از اعضای شورای انقلاب بود، چند روز پس از تصرف سفارت آمریکا در تهران در نوامبر 1980 و کناره‌گیری بنی‌صدر، وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی شد و 9 ماه در این سمت بود و در جریان مذاکرات و تلاش‌ها، وعده و وعیدهای مربوط به این رویداد قرار داشت. بعدها اعلام شد که قطب‌زاده و شماری دیگر که برای براندازی نظام جمهوری اسلامی و ترور امام خمینی توطئه می‌کردند، دستگیر شده‌‌اند. گفته شده بود در این توطئه؛ از هواداران سلطنت تا کمونیست‌ها مشارکت داشتند. در جریان بازداشت، قطب‌زاده در سلول زندان مطالبی به یک هم بَند خود که امنیتی بود بر ضد نظام اسلامی زده بود که ضبط شده بود و نوار آن به محکوم شدن وی به اعدام کمک کرد.