شتاب تورم و خاک گرفتگیِ FATF
محسن رفیق (روزنامه‌نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1776

برقراری امنیت مهم‌ترین دغدغه مسئولان شده است

الکاظمی و آزمون انتخابات

همدلی| محسن رفیق: انتخابات پارلمانی در عراق، به موضوع مهم روزهای کنونی این کشور تبدیل شده است. مقامات عراقی از مدت‌ها پیش، به دنبال فراهم کردن زمینه‌های این انتخابات بوده‌اند و در این راستا، برقراری امنیت و ایجاد فضای مشارکتی برای حضور همه جناح‌های سیاسی به یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های آنان تبدیل شده است. بنابر آخرین آمار اعلام شده توسط کمیساریای عالی مستقل انتخابات، 3 هزار و 249 نامزد به نمایندگی از 21 ائتلاف و 109 حزب علاوه بر نامزدهای مستقل برای به دست آوردن 329 کرسی در پارلمان عراق رقابت خواهند کرد. این در حالی است که رقابت شدید شکل گرفته بین دو گروه مهم سیاسی و مذهبی عراق، این انتخابات را به یکی از مهم‌ترین انتخابات تاریخ کشور عراق، تبدیل کرده است.
در همین زمینه مسئولان عراقی به تازگی از آغاز طرح امنیتی ویژه انتخابات پارلمانی عراق که قرار است در دهم اکتبر برگزار شود، خبر دادند. واحد اطلاع رسانی امنیتی عراق در بیانیه‌ای گفت: «کمیته عالی امنیتی انتخابات عراق، اجرای برنامه امنیتی میدانی جامع و موثر  در بغداد و استان‌‌های دیگر عراق را آغاز کرد.»ا نتخابات پارلمانی عراق در حالی برگزار خواهد شد که نیروهای امنیتی عراق عملیات نظامی گسترده‌ای در شمال، غرب و شرق کشور علیه هسته‌‌های داعش انجام می‌دهند.
از سوی دیگر، مشاور نخست‌وزیر عراق در امور انتخابات اعلام کرد، بیش از ۵۰۰ ناظر عربی و ‌‌بین‌المللی بر روند انتخابات پارلمانی که قرار است ماه اکتبر برگزار شود، نظارت خواهند داشت. عبدالحسین الهنداوی، مشاور ‌‌نخست‎‌وزیر عراق در امور انتخابات به روزنامه الصباح گفت، از حدود ۵۰۰ ناظر عربی و ‌‌بین‌المللی؛ ۱۳۰ناظر از سازمان ملل و مشابه همین تعداد از اتحادیه اروپا به اضافه ناظرانی از اتحادیه عرب و سازمان همکاری اسلامی و سایر کشورها مثل روسیه استقبال خواهد شد.
او اضافه کرد که ماموریت این ناظران صرفا نظارت بر روند انتخابات در روزی رای‌گیری و ارزیابی روند رای‌گیری است. الهنداوی از واجدین رای که هنوز کارت الکترونیکی انتخابات را دریافت نکرده‌‌‌اند خواست سریع‌تر برای دریافت این کارت اقدام کنند. او ادامه داد که بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار کارت آماده تحویل است.
نبراس ابوسوده، دستیار سخنگوی کمیساریای عالی مستقل انتخابات عراق هم گفت، کارت الکترونیکی انتخابات برای ۷۰ درصد واجدین شرایط رای توزیع شده است و روند توزیع کارت‌ها در استان‌ها متفاوت است. کمترین آمار توزیع کارت به استان واسط و بیشترین میزان توزیع به استان نینوا متعلق است. طبق اعلام کمیساریای عالی مستقل انتخابات عراق، شمار واجدین شرایط رای در این کشور بیش از ۲۵میلیون تن است.
برهم صالح، رئیس جمهوری عراق نیز درباره انتخابات آتی گفت که این انتخابات هم بر مناسبات داخلی و هم بر تمام منطقه تاثیر خواهد گذاشت.برهم صالح در نشستی که با حضور اعضای کمیساریای عالی انتخابات و نماینده سازمان ملل در عراق برگزار شد، گفت: «انتخابات آتی حساس و سرنوشت‌ساز است چرا که پس از اعتراضات مردمی، اجماع ملی و گسترده بر سر تصحیح روندها و  تحقق اصلاحات ریشه‌ای برگزار می‌شود.» او با بیان ‌‌‌این‌که انتخابات آتی مناسبت مهمی برای مردم عراق است و تبعات و تاثیراتی برای همه منطقه خواهد داشت، تصریح کرد: به زودی سندی درخصوص رفتار گروه‌های سیاسی ارائه خواهد شد که چارچوبی جامع برای رفتارهای انتخاباتی است که مبتنی بر احترام به قانون اساسی و دیگر قوانین و نیز اذعان به ‌‌‌این‌که انتخابات تمام‌کننده رقابت‌هاست، می‌باشد.
رئیس جمهوری عراق ادامه داد:«باید اعتماد شهروندان عراقی به انتخابات برگردانده شود و با مشارکتی گسترده در انتخاباتی سالم، تغییرات مدنظر و اصلاحات مطلوب تحقق یابد.» او در پایان با بیان ‌‌‌این‌که گروه‌های سیاسی باید مردم را به مشارکت گسترده در انتخابات تشویق کنند، گفت: «تجربیات انتخابات گذشته و تردیدها در سلامت آن بر اهمیت انتخابات آتی و لزوم تضمین سلامت، عدالت و اراده آزاد مردم عراق می‌افزاید.» او همچنین بر لزوم بازنگری در قانون اساسی تأکید کرد و گفت که انتخابات آتی فرصتی برای عراقی‌هاست. برهم صالح، رئیس جمهور عراق در مصاحبه با شبکه خبری الجزیره هرگونه ارتباط با رژیم صهیونیستی را تکذیب کرد و گفت که عادی سازی روابط با این رژیم هرگز مطرح نبوده است. صالح درباره قانون اساسی عراق نیز گفت: «مذاکرات سیاسی و اجتماعی درباره لزوم بازنگری در قانون اساسی وجود دارد. مسائل مثبت زیادی در قانون اساسی وجود دارد اما مشکلاتی نیز در آن هست که نیاز به حل شدن دارد.»
او گفت: «امیدوارم که بتوانم برای دوره دومی رئیس جمهور شوم چراکه می‌توانم آنچه لازم است برای عراق انجام دهم.» برهم صالح گفت: «مرحله آتی در عراق سرنوشت ساز است. بعد از ۱۸سال باید به این مسئله اعتراف کرد که مشکل بنیادی در نظام حکمرانی وجود دارد و باید اصلاحاتی انجام شود. انتخابات آتی فرصتی برای عراقی‌هاست و در صورتی که برگزار نشود جایگزین آن آشوب خواهد بود، برای همین باید این انتخابات شفاف و بیانگر اراده و خواست آزادانه عراقی‌ها باشد تا دولتی مقتدر و کارآمد تشکیل شود که از منابع کشور برای خدمت به آن‌ها استفاده کند. باید شاهد دوره سیاسی جدیدی باشیم که در آن دولتی مقتدر و حامی و در خدمت مردم وجود داشته باشد که در امنیت با شهروندان و همسایگان زندگی کند.»
او گفت: «جنبش مردمی در سایه ناامیدی و محرومیت به وجود آمد و شعار آن این است که ما یک وطن می‌خواهیم. جنبش مردمی در تأکید بر لزوم اصلاح وضعیت سیاسی و درخواست برای انتخابات زودهنگام موفق بوده است. عراقی‌ها در بصره، بغداد، نجف، موصل، سلیمانیه و اربیل با لزوم اصلاح اوضاع موافقند و به نفع کردهاست که در همبستگی و همزیستی و دوستی با بغداد باشند. کردستان همواره پناهگاهی برای آزادگان در طول تاریخ و مظلومانی بوده که ظلم استبداد را به خود دیده‌اند.»
برهم صالح گفت: «اموالی که عراق از نفت به دست آورده از سال ۲۰۰۳ تاکنون به هزار میلیارد دلار می‌رسد. آمارها نشان می‌دهد اموال غارت شده از عراق در خارج ۱۵۰ میلیارد دلار است و باید آن را پس بگیریم. ما از جهان خواستیم ائتلاف ‌‌بین‌المللی برای مبارزه با فساد و استرداد اموال غارت شده مثل ائتلاف ضد داعش تشکیل دهد.»
با این حال‌، اگر چه بیشتر گروه‌های سیاسی در عراق اعلام کرده‌‌‌اند که در این انتخابات شرکت خواهند کرد، اما اختلافات سیاسی در این زمینه همچنان ادامه دارد. در همین زمینه نوری المالکی، رئیس ائتلاف دولت قانون تاکید کرد این ائتلاف برنده نخست انتخابات پارلمانی آتی خواهد بود و شانس صدری‌ها به یک‌چهارم کاهش پیدا کرده است. المالکی در گفت‌وگویی تلویزیونی با تاکید بر ‌‌‌این‌که شانس جریان صدر در انتخابات به یک‌چهارم کاهش یافته است، تاکید کرد: «هیچ فراکسیون سیاسی به تنهایی و بدون ائتلاف با گروه‌های دیگر نمی‌تواند دولت تشکیل دهد.»
رئیس ائتلاف دولت قانون در پاسخ به اظهارات پیشین حاکم الزاملی، از رهبران جریان صدر مبنی بر ‌‌‌این‌که ائتلاف دولت قانون کرسی‌های محدودی کسب خواهد کرد، گفت: «اگر این گونه است پس چرا از ما بیم دارید؟» المالکی اظهار کرد: «بخت و اقبال صدری‌ها در انتخابات آتی به یک‌چهارم کاهش پیدا کرده است و نتایج انتخابات طبق محاسبه آنها نخواهد بود.» او گفت: «هیچ فراکسیونی نمی‌تواند اکثریت پارلمانی را برای تشکیل دولت بدون نیاز به دیگر گروه‌ها به دست بیاورد و ائتلاف‌ها تعیین‌کننده خواهد بود.» المالکی در پایان گفت: «همه نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که آرای مردمی به سمت ائتلاف دولت قانون متمایل است و این ائتلاف برنده نخست انتخابات خواهد بود.» سید مقتدی صدر، رهبر جریان صدر پیش از این با تاکید بر ‌‌‌این‌که با مشارکت میلیونی در انتخاباتی آتی شرکت خواهیم کرد، گفته بود: «با بازگشت خود به عرصه انتخابات، به همه ثابت خواهیم کرد که ما فراکسیون اکثریت هستیم که عراق در گذشته و آینده نظیری برای آن ندیده است.»
در همین حال، مقامات عراقی تصمیم کرفته‌‌‌اند که تعدادی از افسرانی که نامزدهای انتخابات را طی کمپین‌های تبلیغاتی‌شان همراهی می‌کردند، بازداشت کنند تا موسسه امنیتی از رقابت انتخاباتی که قرار است در دهم اکتبر آتی برگزار شود، دور بماند. به گزارش خبرگزاری فرانسه، عبدالامیر الشمری، معاون فرمانده عملیات مشترک عراق خاطرنشان کرد که مصطفی الکاظمی فرمانده کل نیروهای مسلح دستور بازداشت شماری از افسران را داده است و این دستور پس از همراهی این افسران با نامزدهای انتخابات در کمپین‌های تبلیغاتی‌شان در مناطق مختلف صادر شده است. الشمری همچنین تصریح کرد که این اقدام در چارچوب تلاش‌ها برای دور نگه داشتن سیستم نظامی از تحرکات سیاسی این کشور اتخاذ شده است.
او در ادامه اضافه کرد که طرح امنیت انتخابات عراق، امنیت ناظران و اهالی رسانه‌ها را تضمین می‌کند و نیروهای تروریستی، دیگر در مناطق آزاد شده از کنترل تروریسم، تهدیدی ایجاد نمی‌کنند. این مسئول عراقی تاکید کرد که ممانعت از همراهی نامزدهای انتخابات طی کمپین‌های تبلیغاتی‌شان در راستای تلاش برای حفظ بی‌طرفی موسسات امنیتی است که خواستار حمایت و حفاظت از رأی دهندگان و نامزدها است.
او همچنین اظهار کرد که کمیته امنیتی انتخابات تلاش‌های گسترده‌ای انجام می‌دهد و با کمیساریای انتخابات به صورت بی‌وقفه با هدف ایجاد فضایی امن که می‌تواند در موفقیت آمیز بودن انتخابات سهیم باشد، هماهنگ است. در همین راستا، جاسم البیاتی، عضو پارلمان ائتلاف دولت قانون نسبت به وجود برخی طرف‌های سیاسی که به دنبال تحمیل تصمیم خود به برخی نامزدها برای کناره‌گیری آنها از انتخابات هستند، هشدار داد. او همچنین گفت که برخی طرف‌ها، اقدام به ایجاد ترس و ارعاب در میان نامزدهای انتخابات می‌کنند. او همچنین بر لزوم حمایت و حفاظت از انتخابات تأکید کرد تا رای دهندگان و نامزدها بتوانند از حقوق دموکراتیک خود برخوردار باشند. پیشتر برهم صالح، رئیس جمهوری عراق در جریان گفت‌وگویی تلویزیونی بر لزوم شفافیت انتخابات تاکید کرد و گفت، این انتخابات فرصتی برای عراقی‌ها است.
از دیگر سو، در راستای تقویت امنیت عراق در آستانه انتخابات و مراسم راهپیمایی اربعین، برگزاری یک نشست مهم امنیتی در کرکوک نیز در دستور کار قرار گرفت. در همین زمینه، منابع عراقی از برگزاری دومین نشست امنیتی در استان کرکوک با حضور فرماندهان عالی‌رتبه خبر دادند. به گزارش العربی الجدید، عبدالغنی الاسدی، رئیس دستگاه امنیت ملی عراق یکشنبه در رأس هیئتی عالیرتبه وارد استان کرکوک شد و نشست امنیتی را با حضور استاندار، فرماندهان امنیتی و مسئولان این استان برگزار کرد. این نشست بعد از حمله جدید داعش به شهرک داقوق در شمال کرکوک برگزار شد. این حمله به کشته شدن چهار تن از پلیس عراق منجر شد. در نشست مذکور درباره آخرین تحولات امنیتی و راه‌های حل مشکلات امنیتی از طریق همکاری و هماهنگی تلاش‌های امنیتی و اطلاعاتی بحث و گفت‌و‌گو شد.
الاسدی در این نشست گفت: «ما از نزدیک آمادگی‌ها برای حفظ امنیت در مراکز انتخاباتی را زیرنظر داریم و آماده همکاری در تمام زمینه‌ها برای موفقیت انتخابات در کرکوک هستیم. باید همگان در این استان تلاششان را برای ایجاد فضای امن برای برگزاری انتخابات افزایش دهند. نقض‌های امنیتی تلاش‌های ناامیدکننده‌ای از سوی داعش برای اثبات خود است. بازگشتی برای داعش نیست و ما اجازه نمی‌دهیم به امنیت کشور لطمه بزنند. درحال حاضر عملیات امنیتی گسترده‌ای برای پیگرد داعش درحال انجام است و تعدادی از آن‌ها را بازداشت و به هلاکت رسانده‌ایم.»
در این راستا افسر فرماندهی عملیات کرکوک گفت: «در این نشست درباره طرح‌های امنیتی بحث و ‌‌‌گفت‌وگو شد و نتیجه گرفته شد که مأموریت‌های جنگی و عملیات پاکسازی روزانه به ویژه در روستاهای اطراف استان گسترش یابد. بر تلاش اطلاعاتی و کمک گرفتن از نیروی هوایی برای اجرای حملات سریع متمرکز خواهیم شد.» به گفته منابع عراقی جنگنده‌های ارتش در عملیات تعقیب داعشی‌ها شرکت دارند و در سه حمله شش تن از آن‌ها را ازپای درآوردند.