تشکیک در جمهوریت نظام
محسن صنیعی (مدرس دانشگاه)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1798

فاز سوم کارآزمایی «فخرا» آغاز شد

همدلی| روز گذشته فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن ایرانی فخرا که با حضور امیر سرتیپ آشتیانی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و همچنین بهرام عین‌اللهی وزیر بهداشت برگزار شد. این مراسم با تزریق به سردار دکتر اله‌ورن، رئیس اداره کل بهداشت، امداد و درمان وزارت دفاع آغاز شد. به گفته سردار دکتر اله ورن، رئیس اداره کل بهداشت، امداد و درمان وزارت دفاع، فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن فخرا پس از سه ماه به پایان خواهد رسید. آن‌طور که اعلام شده، در فاز سوم کارآزمایی بالینی، واکسن فخرا به ۴۰ هزار نفر از داوطلبان تزریق خواهد شد. در فاز اول کارآزمایی بالینی این واکسن که ۱۳۵ نفر و در فاز دوم نیز به500 واکسن تزریق شده است.  

 ۲۰ میلیون دُز واکسن فخرا تا پایان‌ سال تحویل وزارت‌ بهداشت می‌شود

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با بیان این‌که تا سه ماهه آینده تولید واکسن فخرا را به ۵ میلیون دُز در ماه خواهیم رساند، گفت: تا پایان سال ۲۰ میلیون دُز واکسن تحویل وزارت بهداشت خواهیم داد.
سرتیپ محمدرضا قرایی آشتیانی گفت: در زمینه مقابله با ویروس کرونا از سال ۹۸ با تلاش‌های شهید محسن فخری‌زاده و همکارانشان کار را آغاز کردیم و این مجموعه موفق شد واکسن ایرانی فخرا را به تولید برساند. وزیر دفاع اضافه کرد: ما در مرحله اول موفق شدیم حدود یک میلیون دُز در ماه را به تولید برسانیم که تحویل وزارت بهداشت خواهد شد.
بهرام عین‌اللهی وزیر بهداشت نیز در این مراسم گفت: تولیدات داخلی ما در مراکز انستیتو پاستور، رازی، سیناژن، برکت و واکسن فخرا این اطمینان را به ما می‌دهد که انشاالله در آینده واکسیناسیون را با واکسن داخلی انجام دهیم. امروز این اطمینان را می‌دهم که واکسن فخرا یکی از واکسن‌های بسیار خوب و با کیفیت بالا است.  
او با بیان این‌که به واکسن‌های داخلی خود اطمینان داریم، اظهار کرد: همه شاهد بودیم که مقام معظم رهبری از واکسن ایرانی استفاده کردند که این برای ما یک افتخار بسیار بزرگ است؛ بنابراین با اطمینانی که مقام معظم رهبری به وزارت بهداشت و مجموعه دانشمندان ایرانی دارند، با افتخار اعلام می‌کنیم که بهترین واکسن را در کشور تولید خواهیم کرد و انشاالله با افزایش تولید و صنعتی کردن تولیدها در آینده دیگر نیازی به واردات واکسن نخواهیم داشت.