تشکیک در جمهوریت نظام
محسن صنیعی (مدرس دانشگاه)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1798

آخرین وضعیت واکسن مشاغل مختلف

همدلی|  ورود واکسن به کشور از مرز 50 میلیون دُز گذشته است و اطلاعیه‌های پشت سر هم از اوج گرفتن روند واکسیناسیون حکایت دارند. واکسیناسیون دانشجویان آغاز شده، واکسیناسیون فرهنگیان تا آخر شهریور به پایان می‌رسد و رفته‌رفته گروه‌های دیگر جایگزین این قشر می‌شوند.  امکان ثبت نام در سایت ملی ثبت نام واکسن کرونا یا سامانه سلامت با آدرس salamat.gov.ir برای افراد ۴۵ سال به بالا (متولدین ۱۳۵۸ و قبل) باز شده است. همچنین افراد ۳۵ تا ۴۴ سال (متولدین ۱۳۵۶ تا ۱۳۶۵) که در استان‌های آذربایجان غربی، ایلام، بوشهر، خراسان جنوبی، خوزستان، سیستان و بلوچستان، کردستان، کرمان، کرمانشاه، قم و هرمزگان ساکن‌اند و در پایگاه بهداشت پرونده دارند می‌توانند از همین سامانه نوبت واکسن دریافت کنند. پیش از این شبکه‌های اجتماعی حاکی از واکسیناسیون افراد متولد سال 72 به قبل بودند که البته مشخص شد، واکسیناسیون این گروه سنی مربوط به شهرهای تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان است  و نه کل کشور. 

  ۵۵ درصد فرهنگیان دُز دوم واکسن را دریافت کردند

در این میان، مهرزاد حمیدی معاون سلامت وزیر آموزش و پرورش از واکسینه شدن ۵۵ درصدی فرهنگیان خبر داده  و می‌گوید واکسیناسیون فرهنگیان تا پایان شهریور به پایان می‌رسد؛ تمامی افراد شاغل در آموزش و پرورش اعم از  مدارس دولتی، غیردولتی و مهدکودکان دُز اول واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند. طبق آمار‌ها  ۹۲درصد فرهنگیان دُز اول واکسن کرونا را دریافت کردند. او ادامه می‌دهد: خوشبختانه تزریق دُز دوم واکسن از هفته گذشته آغاز شده و تا به امروز ۵۵ درصد فرهنگیان دُز دوم را هم دریافت کردند و با ادامه این فرآیند تمام فرهنگیان واکسینه خواهند شد.
پس از ثبت نام دانشجویان و طلاب برای دریافت واکسن در روزهای گذشته، حالا وزارت بهداشت از باز شدن سامانه نوبت‌دهی واکسن رانندگان تاکسی‌های اینترنتی ۳۰ سال به بالا خبر می‌دهد. بر این اساس رانندگان تاکسی‌های اینترنتی که متولد سال ۱۳۷۰ یا قبل از آن هستند و کد ملی آنها قبلا به وزارت بهداشت ارسال شده، می‌توانند با مراجعه به سامانه ثبت نام واکسیناسیون کرونا زمان و محل دریافت واکسن خود را انتخاب کنند. 

  فعالان گردشگری برای دریافت واکسن کرونا ثبت نام کنند

در حوزه گردشگری نیز ولی تیموری معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی در نامه‌ای به ادارات کل میراث استان‌ها گفته فعالان گردشگری بدون در نظر گرفتن شرایط گروه سنی نسبت به ثبت نام و ارائه اطلاعات برای دریافت واکسن کرونا اقدام کنند. تیموری می‌نویسد: به اطلاع می‌رساند برابر پیگیری‌ها و هماهنگی‌های به عمل آمده از سوی وزیر وزارت بهداشت، مقرر است تمامی فعالان و شاغلان صنعت گردشگری اعم از راهنمایان گردشگری، دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری، بهره‌برداران، مدیران و نیروهای شاغل در تأسیسات گردشگری، مؤسسات آموزشی گردشگری و...، بدون در نظر گرفتن شرایط گروه سنی واکسینه شوند.