تشکیک در جمهوریت نظام
محسن صنیعی (مدرس دانشگاه)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1795

گزارش همدلی از افزایش درگیری خانگی در زمان خانه نشینی

خشونت در قرنطینه

همدلی| این روزها که ویروس کرونا دنیای خارج از منزل را به محیطی ناامن تبدیل کرده است، دعواها و سروصداهای خانوادگی نیز محیط برخی از خانه‌ها را چنان ناامن کرده که سروصدای آن از چهاردیواری خانه‌ها فراتر رفته و اکنون در بسیاری از کشورها به یک دغدغه جدی تبدیل شده است. از روزی که ویروس کرونا به زندگی مردم پا گذاشت و آنان را به اجبار خانه‌نشین کرد، پشت دیوار برخی از خانه‌ها خشونت پا گرفت و زندگی را به کام ساکنان‌ آن تلخ کرد. گویا مأموریت این ویروس چینی فقط تهدید جانی بشریت نیست، بلکه سلامت روان و آرامش روحی آنان را نیز نشانه گرفته است.
تعطیلی کار و زندگی و اجبار به خانه ماندن و محدودیت‌های ترددی برای بسیاری از قرنطینه‌نشینان اختلالاتی جدی به وجود آورده است، به نحوی که برخی خشم و عجز خود را از شرایط جدید و ناخوشایند پیش آمده را بر سر سایر افراد خانواده خالی می‌کنند.
البته خشونت خانگی ناشی از کرونا مختص به یک یا دو کشور نیست و این خشم و عصبانیت با الگوی خاصی در کشورهای که راه مقابله و کنترل این ویروس را در قرنطینه و خانه‌نشینی دیدند، افزایش پیدا کرده است، به نحوی که برخی از کشورها برای مقابله و کنترل تبعات این ویروس در خانواده‌ها مجبور به اختصاص بودجه شده‌اند. استرالیا مثال روشنی از این ماجراست. آن گونه که یورونیوز گزارش داده اسکات موریسون، نخست‌وزیر استرالیا در بحبوحه شیوع ویروس کرونا از اختصاص مبلغ ۸۲ میلیون یورو (۱۵۰میلیون دلار استرالیا) برای مقابله با خشونت خانگی خبر داده است. کشور هند نیز به عنوان یکی از بدسابقه‌ترین کشورها در زمینه خشونت علیه زنان خط کمک رسانی بومی جدیدی برای قربانیان خشونت خانگی راه اندازی کرده است.
تاثیر پاندمی ویروس کرونا بر میزان خشونت‌های خانگی از آمریکا تا اروپا، ازشرق آسیا تا خاورمیانه کارشناسان و فعالین این حوزه را نگران کرده است. گزارش‌های منتشر شده از کشور زادگاه کرونا حاکی از آن است که در برخی از مناطق چین خشونت خانگی در زمان قرنطینه سه برابر شده است. برزیل شاهد افزایش 50 درصدی این گزارش‌ها بوده است. به دنبال خانه‌نشینی فرانسویان برای مقابله با کرونا، خشونت خانگی در این کشور نیز بالا گرفته است. آن گونه که وزارت برابری جنسیتی فرانسه گفته است آمار خشونت خانگی در این کشور در اولین هفته قرنطینه این کشور به طرز چشمگیری افزایش یافته است. وزیر کشور فرانسه اعلام کرده بر اساس گزارشات، خشونت خانگی از ابتدای قرنطینه در این کشور، 30 درصد افزایش داشته است. آمار خشونت خانگی در پاریس بدتر است و به 36 درصد می‌رسد.
آسمان همه جا به یک رنگ است و نمونه عینی خشونت خانگی در دوران قرنطینه در آلمان نیز به اینترنت راه یافت. در شبکه‌های اجتماعی فیلمی از مردی آلمانی با چشم‌های سیاه و کبود منتشر شده است که می‌گوید همسرش در دوران قرنطینه او را به آن روز انداخته است و باید به پزشک مراجعه کند.
بلند شدن سروصدا و دعواهای خانوادگی در زمان قرنطینه و خانه‌نشینی فقط به کشورهای اروپایی و آمریکایی محدود نمی‌شود، به گواه آمارها کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نیست. به دنبال توصیه به خانه‌نشینی اجباری در کشور برای قطع چرخه انتقال ویروس کرونا، اختلافات و دعواهای خانوادگی در برخی از خانواده‌های ایرانی نیز بالا گرفته است، به نحوی که برخی از آنان برای رهایی از وضعیت خشن خانه خود به مشاوران روانشناختی پناه برده‌اند. سخنان مدیرکل مشاوره و امور روانشناختی سازمان بهزیستی شاهدی بر افزایش تقابل و دعواهای خانوادگی در کشور است.
چند روز پیش، بهزاد وحیدنیا در گفت‌وگو با ایرنا از افزایش سه برابری آمار تماس‌های اختلافات زوجین در قرنطینه با صدای مشاور یا همان ۱۴۸۰ خبر داد. البته نباید فراموش کرد که این آمار نگران کننده تمام قربانیان خشونت خانگی را نمایندگی نمی‌کند و تنها افرادی را شامل می‌شود که قادر به برقراری ارتباط و تماس با این مراکز مشاوره‌ای شده‌اند. بدیهی است تعداد زیادی از قربانیان خشونت یا به طور کلی از وجود این مراکز اطلاعی ندارند یا حتی در صورت اطلاع برخی رنج تماس و برقراری ارتباط را به خود نمی‌دهند. اگر قربانیان خاموش خشونت‌های خانگی ناشی از قرنطینه را به این آمار اضافه کنیم، این موضوع نگران کننده‌تر می‌شود.

کودکان قربانی خشونت خانگی

بر همگان روشن است که کودکان به دلیل آسیبپذیر بودن و ناتوانی در تغییر شرایط همواره اولین قربانیان خشونت خانگی هستند، در دوران قرنطینه خانگی ناشی از کرونا، این طیف از جامعه مکانی برای پناه بردن از ناامنی‌های خانه ندارند و به صورت مستقیم در معرض خطر کودک آزاری قرار می‌گیرند و کسی رنج و مصیبت آنها در پشت دیوار خانه‌ها را نمی‌بیند.یونیسف نیز گزارش داده است که صدها میلیون کودک در سراسر جهان در دوران شیوع کرونا در معرض انواع کودک‌آزاری‌ها از جمله بدرفتاری، خشونت جنسی، بهره‌کشی، محرومیت اجتماعی و جدایی از مراقبانشان قرار دارند.
علاوه بر کودک آزاری، همسر آزاری نیز از مقوله‌های خشونت خانگی به حساب می‌آید. اگرچه معمولا اغلب با شنیدن واژه همسرآزاری به صورت پیش‌فرض زنان را قربانی و مردان را به دلیل ویژگی‌های فیزیکی عامل خشونت می‌دانند. اما همیشه این گونه نیست و گاهی مردان نیز قربانی خشونت خانگی قرار می‌گیرند و آنان نیز از دست زن زندگی خود آزار جسمی یا کلامی می‌بینند. در دوران قرنطینه و خانه نشینی این تقابل‌ها افزایش پیدا کرده است به نحوی که مردی در آلمان از دست همسرش کتک می‌خورد و زنی در اسپانیا به دست همسرش به قتل می‌رسد. این نمونه‌ها حاکی از افزایش خشونت خانگی در برخی از خانواده‌هاست. یک روانشناس با بیان این که ویروس کرونا بعد از ایجاد یک بحران سلامت جهانی در حال تبدیل شدن به یک معضل خانوادگی است، به «همدلی» گفت:«افزایش خشونت خانگی به معنای افزایش کودک آزاری و همسر آزاری است، چون که ضرورت در خانه ماندن برای کمک به قطع چرخه انتقال ویروس کرونا باعث شده است که افراد خانواده مدت زمان طولانی‌تری را در کنار یکدیگر سپری کنند و همین موضوع احتمال برخوردهای خشن را افزایش داده است.» «زهرا قاسمی» با اشاره به افزایش خشونت خانگی به دنبال شیوع ویروس کرونا و استراتژی خانه‌نشینی افزود:«بروز استرس و افسردگی در میان زوج‌هایی که این روزها ساعت‌های طولانی‌تری کنار هم سپری می‌کنند فقط مختص به کشور ما نیست، اگر نگاهی به وضعیت کشورهای درگیر با این ماجرا بیندازیم، متوجه خواهیم شد که این تقابل‌ها و دعواهای خانوادگی در بسیاری از کشورهایی که به ناچار تن به قرنطینه داده‌اند، وجود دارد. به نحوی که حتی پای برخی از زوج‌ها را به مراکز طلاق باز کرده است. طلاق زوج نیویورکی به دلیل بروز اختلاف زناشویی در دوران قرنطینه خانگی که به طلاق «کووویدی» معروف شد، نمونه‌‌ای از تاثیر کرونا بر روابط خانوادگی است. در چین نیز بعد از پایان قرنطینه خانگی صف‌های طولانی برای طلاق شکل گرفت. بدیهی است که این تقابل‌ها و خشونت‌های گزارش شده و نشده حاکی از تاثیر منفی این ویروس بر روابط خانوادگی است.» قاسمی تصریح کرد:«افزایش خشونت خانگی در زمان قرنطینه ریشه‌های متععد و متفاوتی دارد و نمی‌توان آن را در یک یا دو مورد خلاصه کرد. حساسیت انسان‌های مختلف و واکنش آنان در مقابل وقایع و اتفاقات متفاوت است و برخی از زوجین قادر به درک این گوناگونی و تفاوت نیستند و همین ناتوانی در رسیدن به فهم مشترک از وقایع و همچنین ضعف در ارتباطات باعث تنش در خانواده‌ها شده است، علاوه بر این موارد، فلج شدن کسب‌وکارها و به هم ریختگی اقتصاد و همچنین نبود افق و چشم‌اندازی برای پایان این شرایط ناخوشایند بر خشونت‌های خانگی دامن زده است.»این روانشناس در پایان گفت:«این وضعیت جدید و ناخوشایندی که دنیا را درگیر کرده است و علاوه بر تهدید سلامتی جسمی افراد، سلامت روان آنان را نیز به خطر انداخته است، خطر جدی است که هنوز دو ماه از آن نگذشته است آژیر قرمز آن به صدا درآمده است.»
این نوع ویروس کرونا که به کووید-19 معروف است در دنیا یک ویروس جدیدی است و شرایطی را که نیز خلق کرده، وضعیت ناشناخته‌ای است. بنابراین برای کاهش تبعات منفی این ویروس نیاز به استرانژی و برنامه‌ریزی متناسب با آن است. بدیهی است باید مسئولان و حکومت‌های کشورها تبعات ناشی از کرونا به ویژه خشونت خانگی را ریشه‌یابی و متناسب با آن برنامه‌ریزی و اقدام کنند. کرونا دنیا را در یک وضعیت جدید قرار داده، بدیهی است که راهکارهای قدیمی برای مقابله و کنترل این شرایط ناشناخته پاسخگو نیست.