تشکیک در جمهوریت نظام
محسن صنیعی (مدرس دانشگاه)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1795

وزیر بهداشت به اقدام ناگهانی وزارت صمت در بازگشایی کسب و کارها اعتراض کرد

ناهماهنگی عجیب در مدیریت کرونا

همدلی| پیچیدگی بحران کرونا باعث شده که نهادها و سازمان‌های مختلف به آن ورود کنند و همین باعث مدیریت چندگانه بحران کرون در کشور و معاقب آن باعث ایجاد تقابل و گلایه‌هایی بین نهادهای دخیل در موضوع شده است.
بعد از اعلام رسمی کرونا در ایران چند روز سردرگمی در مدیریت آن به چشم می‌خورد تا نهایتا با مصوبه شورای عالی امنیت ملی و تایید رهبری ستاد مبارزه ملی با کرونا به ریاست سعید نمکی، وزیر بهداشت، تشکیل شد و مقرر شد تمام تصمیم‌ها در خصوص اقدامات ضروری درباره مقابله با ویروس کووید-19 از جمله تعطیلی‌ها توسط این ستاد انجام شود، اما با این حال در عمل مشاهده می‌شود که برخی از افراد یا وزار‌تخانه‌ها این تصمیم را نقض کرده و بدون در نظر گرفتن مصوبه و نظرات ستاد مبارزه با کرونا خود به صورت جزیره‌ای اقدام به تصمیم گیری و ابلاغ آن می‌کنند. درست مانند تصمیم وزارت صمت در بازگشایی مراکز کسب و کار! منابع خبری می‌گویند این وزارتخانه در ابلاغیه‌ جدیدش به تمام استان‌ها از بازگشایی مراکز کسب و کار و کارخانجات صنعتی خبر داده و خواسته تا پس از پایان تعطیلات، بنگاه‌های صنعتی به کسب و کار خود مشغول شوند.
این ابلاغیه در شرایطی اعلام شده که ستاد مبارزه با کرونا محدودیت‌های جدی عبور و مرور را تصویب کرده و از سویی فعالیت واحدهای صنعتی مختلف را تا حد زیادی متوقف کرده است. از طرفی رئیس جمهور در آخرین جلسه خود پیرامون کرونا گفته است که فعلا شرایط فاصله گذاری اجتماعی تا ۲۰ فروردین ادامه دارد و قرار است تا ۱۷ فروردین برای تمدید این وضعیت تصمیم‌گیری شود.
اطلاعیه وزارت صمت که بدون در نظر گرفتن تصمیمات ستاد ملی مبارزه با کرونا اتخاذ و ابلاغ شده است صدای وزیر بهداشت را در آورده و وی را ناگزیر کرده است که دست به قلم شود و در اعتراض به این حرکت به رئیس جمهور نامه بنویسد. از 14 فروردین تصویری از یک نامه در فضای مجازی دست به دست می‌شود که نشان می‌دهد سعید نمکی نسبت به ابلاغیه جدید وزارت صمت (صنعت، معدن و تجارت) گلایه‌ای را به رئیس جمهور داشته است. البته صحت این نامه توسط نهاد ریاست جمهوری و وزارت بهداشت تاکنون تأیید نشده است.
سعید نمکی در این نامه با اعلام کنترل نسبی روند شیوع کرونا آن را نتیجه اقدام «فاصله گذاری هوشمند» دانسته و در نامه گلایه‌آمیز به رئیس جمهور از اقدام معاون وزیر صمت در صدور ابلاغیه جدید گلایه کرده و آن را خلاف با فعالیت‌های کاهش شیوع کرونا دانسته است. نمکی خواسته تا از اجرایی شدن این ابلاغیه جلوگیری شود و تمام دستگاه‌های مسئول با در نظرگیری شرایط فعلی، فعالیت‌ها و تصمیم گیری‌های خود را انجام دهند.
بعد از انتشار نامه وزیر بهداشت دراینترنت، بسیاری از کارشناسان آن را در شبکه‌های اجتماعی خود بازنشر دادند و از اقدام وزارت صمت در اتخاذ و ابلاغ تصمیمی که می‌تواند چرخ کرونا را با سرعت بیشتری به حرکت درآورد،انتقاد کردند.
البته این بار اول نیست که وزیر بهداشت به تصمیم‌های وزارت صمت واکنش انتقادی نشان می‌دهد و در اعتراض به آن دست به قلم می‌شود. اواخر اسفند و همزمان با کمبود ماسک در کشور سعید نمکی در اعتراض به آن نامه‌ای تند به رضا رحمانی، وزیر صنعت نوشت. وی ضمن گلایه از کمبود ماسک در مراکز بهداشتی کمبود آن را به احتکار گره زد.
در قسمتی از نامه سعید نمکی به وزیر صنعت، معدن و تجارت آمده است:«علیرغم جلسات مکرر همکاران اینجانب در آن وزارتخانه، متاسفانه هنوز مشکل ماسک پابرجاست و با اطلاعات واصله شبکه در هم تنیده احتکار ماسک در شرایطی که همکاران جان بر کف اینجانب زندگی‌شان را شبانه روز فدای مردم می‌کنند و مردم در خطر ابتلا به بیماری قرار دارند محصولات خود را احتکار و با واسطه با قیمت 10 برابری به دلالان معرفی می‌کنند.
از هفته پیش تا کنون طبق اظهار نظر مدیران وزارت بهداشت حداکثر یک میلیون ماسک تحویل شده که با شعار فریبنده روزی چند میلیون تولید و متاسفانه انتقال این عوام فریبی به مردم، اینجانب و همکارانم به شدت مورد شماتت و تحت فشار قرار گرفته‌ایم. به نظر اینجانب این شیوه برخورد و پیگیری بوروکراتیک مشکلی از مملکت حل نخواهد کرد و آبروی نظام و سلامتی مردم به شدت زیر سوال خواهد رفت. لازم است مقامات امنیتی، قضتیی و انتظامی کشور نه تنها در گرفتن تعدادی ماسک از انبارهای متفرقه بلکه با در دست گرفتن کارخانه‌های تولیدی و گذاردن مدیر دولتی مستقل سریعاً این مشکل را حل کنند.
بی‌تردید مدیریت شرایط پیچیده کنونی شیوه‌‌ای متفاوت می‌طلبد که در سازوکارهای موجود و جسات بی حاصل دست آوردی نصیب کشور، مردم درمانده در بیماری و همکاران بی پناه اینجانب در بیمارستان‌های آلوده نخواهد شد.»