تشکیک در جمهوریت نظام
محسن صنیعی (مدرس دانشگاه)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1795

عضو فراکسیون امید مجلس در گفت‌وگو با همدلی مطرح کرد؛

مجلس زیرساخت های ارتباطی جلسه آنلاین را ندارد

همدلی| آسو محمدی: تعطیلی مجلس در اوایل اسفندماه واکنش‌های زیادی برانگیخت. حتی قبل از آن توزیع پکیج بهداشتی در میان نمایندگان مجلس خبرساز شده بود. اما بعد از آن تعطیلی مجلس در میان افکار عمومی پرسش‌های زیادی به دنبال داشت. یکی اینکه مجلس به عنوان یک نهاد مهم می‌توانست در کنار دولت نقش ایفا کند و با سازوکارهای بهداشتی بتواند جلساتش را اداره کرده و در حل این بحران نقش ایفا کند.
عده‌ای دیگر به این موضوع پرداختند که حالا که نمایندگان مجلس به تعطیلات دو ماهه رفته‌اند چرا باید حقوق بگیرند؟ می‌شود با هزینه‌های مجلس و حقوق نمایندگان یک بیمارستان و کادر درمان آن را تجهیز کرد.
یک نماینده تهران و عضو فراکسیون امید مجلس در این باره به همدلی می‌گوید:«ببینید فقط مجلس نیست. بحث این است که بسیاری از ادارات حالا یا به صورت شیفتی یا هفته‌ای دور کاری می‌کنند و حقوق‌شان را هم دریافت می‌کنند.»
طیبه سیاوشی ادامه می‌دهد:«اگر صرفا بحث حقوق است باید بگویم که ما چهار نفر نماینده،(آقای حسین‌زاده رئیس فراکسیون حمایت از حقوق شهروندی، خانم زرآبادی، خانم سعیدی، خودم و آقای پارسایی هم بعد اضافه شدند) اسفند ماه در یک توییت پیشنهاد کردیم که حقوق ما به اضافه مبالغی که برای برقراری صحن هزینه می‌شود(البته به استثنای حقوق کسانی که شاغل هستند) برای درمان کرونا به حساب وزارت بهداشت واریز شود. این توییت پیرو یک درخواست مکتوب بود که خدمت آقای لاریجانی ارسال شد. در واقع پنج نفر بودیم که این درخواست را مطرح کردیم. در هر حال خیلی‌ها به ما حمله کردند که این کار پوپولیستی است. منتهی بحث ما این بود که ما که دوره نمایندگی‌مان تقریبا رو به اتمام است و همه ما هم رد صلاحیت شده‌ایم. بنابراین برای ما معنا ندارد که بخواهیم کار پوپولیستی بکنیم و این پول هم در واقع پول هنگفتی نخواهد شد.»
نماینده تهران می‌افزاید:«علی‌رغم تصوراتی که مردم دارند پول هنگفتی نیست. در واقع یک پولی است به عنوان کمک ناچیزی که همه ما داریم انجام می‌دهیم. بسیاری از نماینده‌ها هم هستند که علی‌رغم اینکه مجلس تشکیل نمی‌شود ولی آنها‌ در هر حال در شهرستان‌ها دفاترشان افراد قابل توجهی دارد. الان خود ما در تهران چهار تا دفتر داریم که به هر حال هفت-هشت کارمند دارد که دارند از ما حقوق دریافت می‌کنند. اجاره دفاتر را ما داریم پرداخت می‌کنیم و این هزینه‌ها را داریم. هر ماه حقوق‌مان اتوماتیک کم می‌شود که هم به حساب اجاره و هم کارمندانی که مشغول هستند واریز می‌شود. بنابراین «دودوتا چهارتا» کردن حقوق ما فکر نکنم در این شرایط خیلی کاربرد داشته باشد ولی در عین حال ما داریم وظایف‌مان را انجام می‌دهیم. یعنی اگر منحصرش کنیم به صحن که نه ما صحن نمی‌رویم اما اگر منحصر به صحن نکنیم حالا پیگیری‌ها و اقداماتی هست که دارد انجام می‌شود و هر بار هم که منعکس شده یک عده‌ای بوده‌اند که الحمدلله همیشه در صحنه حاضرند و حمله می‌کنند.»
سیاوشی در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود که با حقوق این دو ماه کل نماینده‌ها می‌شد یک بیمارستان را تجهیز کرد در حالی که مجلس هیچ کاری نکرده و منفعل بوده است، توضیح می‌دهد:«نه نه اصلا! ببینید این حرف خیلی بی‌اساس و احمقانه است. شما فکر می‌کنید که حقوق به نماینده‌ها چقدر است که بشود با آن یک بیمارستان را تجهیز کرد؟ مگر مردم فکر می‌کنند که این 289نفر نماینده چقدر حقوق می‌گیرند که اینطوری این محاسبات عجیب‌وغریب می‌کنند. من نمی‌دانم این از ذهن چه کسانی برمی‌آید، اما این محاسبه، بسیار محاسبه دور از ذهن و غلطی است و حقوق یک نماینده و قاعدتا حقوق 289 نماینده برای اینکه یک بیمارستان تجهیز بشود اصلا کافی نیست. بله اگر تمام هزینه‌های صحن و دستگاه‌های دیگری که وجود دارند(دستگاه‌هایی که دارند تولید ثروت می‌کنند، دستگاه‌هایی که بنگاه‌های اقتصادی هستند) اگر آنها وسط بیایند، بله مسلما می‌شود یک بیمارستان را تجهیز کرد ولی حقوق ما نه.»او اضافه می‌کند:«الان حقوق من، یعنی حقوقی که من درخواست کردم که واریز بشود برای درمان کسانی که دارند مداوا می‌شوند شاید هرینه یک بیمار را در طی یک روز کفایت نکند، آنقدر نیست که بخواهند چنین محاسبه‌های عجیب‌وغریبی بکنند.»
نماینده تهران در پاسخ به این سوال که آیا مجلس به جای اینکه تعطیل شود، نمی‌توانست در کنار نهادهای دیگر به تصویب قوانینی و ارائه راهکارهایی در این زمینه کمک کند، پاسخ می‎دهد:«کدام نهاد است که زیر یک سقف آن 290 نفر جمع بشوند؟ شما فقط یک نهاد برای من مثال بزنید. مثلا هیات دولت است یا ادارات هستند؟ بعد نرم بین‌المللی سازمان بهداشت جهانی در این باره چه می‌گوید؟ می‌گوید حداکثر برای مهم‌ترین کارها 150 نفر نرم بینلمللی سازمان بهداشت جهانی است. ولی ما 290 نفر هستیم.»او می‌گوید:«قرار بود یکشنبه همین هفته(هفته دوم عید) جلسه در صحن علنی مجلس داشته باشیم، ولی یک روز قبلش از طرف ستاد ملی مبارزه با کرونا درخواستی آمد برای آقای دکتر لاریجانی و درخواست شد(خداروشکر همه جا هم پخش شد )که این جلسه تشکیل نشود. یک مشکلی که ما داریم(امیدوارم که اگر مجلس هفته آینده تشکیل شد به این مشکل رسیدگی بشود) این است که ما مراجعه کننده داریم. یعنی اینکه ما این ایامی که مجلس تعطیل بود من گاه‌گداری می‌رفتم مجلس افرادی بودند که منتظر بودند که کسی بیاید و از آنها کمک بگیرند. حتی اگر خود مراجعه کننده هم ناقل نباشد ممکن است من ناقل باشم.»
این عضو فراکسیون امید خبر می‌دهد:«چند روز پیش ما 42 نفر از نماینده‌ها درخواستی را مطرح کردیم(فکر می‌کنم خبرگزاری ایسنا اولین خبرگزاری بود که منتشر کرد) که طی این درخواست‌ گفتیم برای برقراری جلسه صحن علنی با رعایت موارد بهداشتی و فاصله‌گذاری‌های اجتماعی سریعتر اقدام شود. مثل اینکه دارند در صحن یک در میان صندلی‌ها را می‌چینند که بتوانیم این جلسه را داشته باشیم. ممکن است حالا هیچ دستاوردی هم برای مردم نداشته باشد.»
او تشریح می‌کند:«خیلی از دوستان پیشنهاد کردند که سالن اجلاس سران باشد به خاطر اینکه آنجا بزرگ‌تر است و فاصله را می‌شود رعایت کرد. امیدواریم این یک مرهمی بشود بر آلام کسانی که نگران هستند که چرا تشکیل نمی‌شود. البته افکار عمومی‌ای سوگیری سیاسی ندارد، برایش کاملا قابل درک است. این را شما دارید اشتباه می‌کنید. کاملا برای افکار عمومی منطقی است که پارلمان ایران مثل پارلمان خیلی از کشورهای دیگر دنیا تعطیل باشد. ببینید، همه جای دنیا این فرصت مهیا شد که در فضای مجازی جلسه و صحن را برگزار کنند. متاسفانه ما در فضای مجازی این فرصت را پیدا کردیم. یعنی دو بار این جلسه برگزار شد، ولی به حد نصاب نرسید. ما 150 نفر حاضر شدیم و می‌خواستیم اما در جلسه آخر به 130 نفر رسید، به این دلیل که حالا یا امکانات نبود یا مثلا بعضی از دوستان یک لحظه آنلاین می‌شدند و به دلیل کندی اینترنت در شهرهای مختلف متاسفانه نمی‌توانستند ادامه‌دار در صحن حضور داشته باشند. به دلیل اینکه این زیرساخت‌های اینترنتی ما این فرصت را نمی‌داد که همه نماینده حضور داشته باشند.»
سیاوشی در پایان می‌گوید:«در هر حال در کشورهای دیگر در فضای مجازی جلسات‌شان برگزار می‌شود، مصوبه دارند و در کنار دولت هستند. در کشور ما متاسفانه این امکان برقرار نشد و این دو سه جلسه‌ای که ما در فضای مجازی داشتیم هر بار به دلیل به حد نصاب نرسیدن نمایندگان این فرصت از دست. انشاالله ببینیم جلسه یکشنبه به چه صورتی هست و این درخواست 42 نفر نماینده هم انشاالله بتواند در کنار دولت موثر باشد.»