تشکیک در جمهوریت نظام
محسن صنیعی (مدرس دانشگاه)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1795

«شهیار قنبری» از بنیامین بهادری شکایت کرد

جنجال‌های یک ترانه کپی شده

سارا حیدرنژاد| در چند روز گذشته اجرای قطعه‌ای با نام «بوی عیدی» با صدای بنیامین بهادری در برنامه دورهمی با اجرای مهران مدیری سروصدای زیادی به پا کرده است.
بنیامین بهادری در آن برنامه ترانه «کودکانه» با آهنگسازی اسفندیار منفردزاده، شعر شهیار قنبری و صدای فرهاد مهراد را خواند، منتها با تغییراتی عجیب‌وغریب.
این کار او واکنش تند ترانه‌سرا و آهنگساز این ترانه را به دنبال داشت. بنیامین البته، سال‌ها پیش در گفت‌وگویی تلویزیونی، این اثر را ساخته‌شده بر پایه یکی از آرایه‌های ادبی در ادبیات فارسی که در شعر کاربرد دارد، معرفی و گفته بود: «ترانه‌سرا در این کار استقبال کرده است.
همان‌طور که حافظ از خواجو و شهریار از سعدی استقبال کرده‌اند؛ فرید احمدی هم از این شعر بهره برده است.
گاهی برخی موضوعات در مسیر گذشتگان است، اما المان‌ها تغییری نمی‌کند». دراین‌بین شاید لازم باشد یادآوری کنیم که استقبال در لغت به معنی «روی آوردن» و «به پیشواز رفتن» و در علم بدیع به معنای آن است که شاعر از شعر دیگران سرمشق بگیرد.
بعد از پخش آن قسمت از برنامه دورهمی و البته پس‌ازاینکه آن بخش از دورهمی که بنیامین بهادری، به قول خودش «بوی عیدی» را اجرا کرده بود، اسفندیار منفردزاده یادداشتی در اعتراض به او در کانال تلگرامی‌اش منتشر کرد و شهیار قنبری هم در پرسش و پاسخی که در صفحه شخصی‌اش در اینستاگرام به راه انداخت، اعتراض خودش به کار بنیامین بهادری را نشان داد.
حالا خبر رسیده که ترانه‌سرای اثر «کودکانه» از طریق وکلایش در ایران، شکایتش از بنیامین بهادری را به دلیل دست‌بُرد به ترانه‌اش و اجرای آن در برنامه «دورهمی» تقدیم مراجع قضایی کرده است.
او دراین‌باره گفته است: «داستان تجاوزهایی ازاین‌دست باید به آخر برسد. چهل سال است که دارند کارنامه مرا تکه‌تکه می‌کنند، از آوازخوان تا تصنیف‌فروش. تا همه با هم قانونمند نشویم، به‌جایی نمی‌رسیم».
پیش‌ازاین، اردلان سرفراز هم از سینا سرلک، علی لهراسبی و رضا صادقی به دلیل بازخوانی بدون اجازه آثارش، شکایت کرده بود و فرزند زنده‌یاد معینی کرمانشاهی ترانه‌سرای شهیر ایران گفته بود شکایتی را علیه سالار عقیلی و محمد معتمدی به دلیل بازخوانی بی‌اجازه سروده‌های پدرش در دادگاه مطرح کرده است.