برخی مسئولان وتلاش برای ایجاد نارضایتی
فضل الله یاری (سردبیر)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

2030
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید


213فوتی جدید و شناسایی 25441بیمار جدید کرونایی

موج پنجم کرونا بالاخره پایتخت را تعطیل کرد

همدلی|پیک پنجم کرونا در ایران به‌سرعت دارد پیشروی می‌کند. این موج جدید به کروناویروس نوع دلتا گره خورده که گفته می‌شود بسیار مسری است. شاید در توصیف قدرت سرایت آن آمار افراد مبتلا شده به‌کرونا در روز گذشته کفایت کند. روابط عمومی وزارت بهداشت اعلام کرد در روز گذشته 25441نفر بیمار جدید کرونایی شناسایی شدند که احتمالاً بخش زیادی از آن‌ها به کرونای نوع دلتا مبتلا هستند. اما حالا با افزایش موارد ابتلا تعداد مرگ‌ومیرها هم افزایش پیدا کرده است، طوری‌که بعد از مدت‌ها این آمار یک بار دیگر به بالای دویست نفر رسید. تنها در 24ساعت گذشته 213نفر جان خود را از دست دادند. حالا با افزایش نگرانی‌ها درخصوص چرخش این ویروس ستاد ملی مبارزه با کرونا تصمیم به تعطیلی شش روزه تهران گرفت.
روز گذشته علی ربیعی، سخنگوی دولت با اعلام این خبر گفت: «بنابر پیشنهاد قرارگاه عملیاتی و کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی کرونا و موافقت رئیس جمهور، تمامی ادارات استان‌های تهران و البرز از سه‌شنبه این هفته (امروز) تا یکشنبه هفته آینده تعطیل است.»
وی بیان کرد: «بنابر این مصوبه، در مدت تعطیلات یادشده، تردد خودروهای سواری غیربومی ممنوع است و در صورت رعایت نکردن افراد، علاوه بر جریمه، خودروهای آنان نیز از مسیرها بازگردانده خواهد شد.»
درهمین راستا سردار سیدکمال ‌هادیان‌فر، رئیس پلیس راهنمایی رانندگی ناجا گفت: «مقرر شد تا از روز سه‌شنبه تا پایان وقت اداری روز یکشنبه هفته بعد منع ورود و خروج از تهران با هدف کاهش بیماری و جلوگیری از شیوع کرونا اعمال شود. لذا ماموران پلیس در ۱۴مبادی ورودی و خروجی مستقر خواهند شد. لذا از ساعت ۱۸ روز گذشته تا ساعت ۷ روز دوشنبه هفته آینده این محدودیت‌ها در تهران اعمال می‌شود و به جز خودروهای ناوگان حمل و نقل عمومی بار و مسافر که دارای اجازه تردد هستند هیچ خودروی دیگری اجازه ورود و خروج در استانهای تهران و البرز را ندارد. بر اساس مجوز وزارت کشور تمامی مجوزهای صادر شده برای سفر از سوی فرمانداری‌ها باطل است و در این مدت هیچ خودرویی با این مجوز اجازه تردد ندارد.»
باتوجه به تصمیم گرفته شده مبنی بر تعطیلی شش روزه تهران، سیدمناف ‌هاشمی، معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری پایتخت اعلام کرد: «در تعطیلات رسمی اجرای طرح ترافیک ملغی است. از امروز ۲۹تیر ماه تا یکشنبه ۳مرداد ماه اجرای طرح ترافیک لغو است، همچنین از آنجایی که مراکز معاینه فنی محل شلوغ و ازدحام جمعیت است تصمیم گرفته شد تا این مراکز هم در این هفته تعطیل شود.»همچنین نایب رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار از تعطیلی سازمان بورس هم‌گام با تعطیلی یک هفته‌ای بانک‌های استان تهران خبر داد. براین اساس، بازار سرمایه ایران را در در روزهای (سه‌شنبه، شنبه و یکشنبه) تعطیل است.البته اعلام خبر تعطیلی 6روزه تهران واکنش‌های دیگری هم در پی داشت. رئیس مجمع نمایندگان هرمزگان در واکنش به این خبر به ایسنا گفت: «به واقع هرمزگان در یکی از برهه‌های حساس تاریخ خود قرار دارد به گونه ای که از شرایط بحرانی در شیوع کرونا عبور کرده و شاهد شرایط فوق بحرانی در اکثر شهرستان‌های آن هستیم. در این شرایط مجمع نمایندگان هرمزگان بارها خواستار توجه و تدبیر کافی از سوی دولت و ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا برای مقابله با این شیوع گسترده شد که یکی از این موارد تعطیلی مقطعی استان هرمزگان در جهت کاهش شیوع گسترده کرونا بود. مشخص نیست بر چه مبنایی دولت با تعطیلی استان سیستان و بلوچستان و بوشهر در مقطعی و اکنون با تهران و البرز موافقت می‌کند اما با درخواست‌های مکرر استاندار هرمزگان مخالفت می‌شود. امیدوارم ارکان دولت و ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا در این خصوص پاسخی قانع کننده بدهند و هرچه زودتر در خصوص شرایط حاد و بحرانی هرمزگان عملی صحیح و درست را در مسیر حرکتی خود قرار دهد زیرا هر روز شرایط بد و بدتر می‌شود.»گفتنی است در اطلاعیه قرارگاه مقابله با کرونا در خصوص تعطیلات پیش رو ضمن یادآوری مجدد محدودیت‌های اعمالی در خصوص اصناف و مشاغل بر اساس طرح جامع محدودیت‌ها و متناسب با رنگ‌بندی شهرهای مختلف کشور، و در اجرای مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا با عنوان «تشدید اعمال محدودیت‌ها درشهرهای قرمز» نسبت به تعطیلی مشاغل با نظارت اتاق اصناف به شرح ذیل، در همه شهرهای قرمز کشور در سراسر کشور تاکید شده است. رستوران‌ها و قهوه‌خانه‌ها (به استثنای فعالیت‌های بیرون‌بر)، تالارهای پذیرائی، سالن‌های سینما و تأتر، پاساژها و بازارهای سربسته، استخرهای سرپوشیده و باشگاه‌های بدن سازی، شهربازی‌ها و باغ وحش‌ها، نمایشگاه‌های عمومی و تخصصی.