عضویت در سازمان شانگهای دستاورد کیست؟
مهدی روزبهانی (روزنامه‌نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1781

انتخاب‌‌‌‌‌هایی برای گذران تعطیلات نوروز

#در_خانه_ می‌ مانیم

همدلی| مظاهرگودرزی- با رسیدن فصل بهار و شروع سنت دید و بازدید در ایام نوروز، نگرانی‌ها از موج جدید ابتلا به کرونا حکایت دارد. تاکید مقام‌های رسمی و دیگر کارشناس‌ها به لزوم تداوم در خانه ماندن در ایام نوروز، می‌تواند با قطع رنجیره انتقال این ویروس، سبب پژمرده شدن کرونا در بهار شود. دراین بین توجه به کیفیت روزهای خانه‌نشینی از دیدها پنهان نمانده و راه‌کارهایی توصیه شده است.
همزمان با شیوع کروناویروسِ جدید در چین، انتظارها برای مشاهده آن در سایر نقاط جهان شروع به لحظه‌شماری کرد. انتظاری دوست نداشتنی‌ که حدود یک ماه قبل در ایران درست در روزهای نزدیک به برگزاری یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی به نتیجه رسید و اولین موارد مبتلا و مرگ ناشی از کرونا در ایران و در شهر قم گزارش شد. در روزهای بعد از آن آهسته آهسته شاهد عبور کرونا از مرزهای شهری و فتح یک به یک استان‌ها توسط این میکرواورگانیسم دوست نداشتنی بودیم، هجومی که توانست بخش زیادی از رفتارها، قوانین، احکام شرعی و سبک زندگی را متاثر از خود کند.
با ورود کرونا به ایران نمازهای عبادی و سیاسی جمعه به عنوان یکی از مشخصه‌های هویت‌دار در جمهوری اسلامی به طور موقت تعطیل شد، امکان زیارت از مکان‌های مذهبی علیرغم مخالفت گروهی متوقف و درب‌های حرم حضرت معصومه(س) و امام رضا(ع)، به عنوان مهم‌ترین مکان‌های زیارتی در ایران بر روی زائران بسته شد. پیش از آن دانشگاه‌ها و مدارس برای مقابله با کرونا تعطیل شدند و همه اینها برای آن بود که گویی تنها راه مقابله با این ویروس، ویروسی که به تعبیر حریرچی، معاون وزیر بهداشت «دموکرات است»، یا به تعبیر سعید حجاریان «مستبد است»، خانه‌نشینی باشد.

توصیه اکید به خانه‌نشینی

خانه‌نشینی یا همان قرنطینه خانگی در روزهایی که در بسیاری از کشورهای مبتلا به کرونا مانند چین، ایتالیا، اسپانیا دارد به شکل دستور و اجبار اجرا می‌شود، در ایران همچنان در حد یک توصیه و سفارش باقی مانده است. توصیه‌ای که به نظر می‌رسد علیرغم همه سختی‌هایی که دارد، به‌ویژه برای کودکان، تنها راه عبور از این روزهای نگران کننده است. در همین رابطه وزیر بهداشت ایران، سعید نمکی کسی که او را فرمانده ستاد ملی مقابله با کرونا می‌دانند، روز گذشته با تاکید مجدد بر لزوم همراهی شهروندان ایرانی برای خانه ماندن و در امان ماندن از خطر ابتلا به کرونا به خبرگزاری‌ها گفت:«اگر 25 درصد ایزولاسیون را به 40درصد برسانیم باعث کاهش 50درصد موارد ابتلا به ویروس کرونا می‌‌شود و اگر این میزان ایزولاسیون به 70درصد برسد، بین 7 تا 10 برابر ابتلا و مرگ و میر کاهش می‌‌یابد.»به گزارش تسنیم، نمکی ادامه داد:«از مردم خواهش می‌‌کنم تا در خانه بمانند و کرونا و عوارض آن را جدی بگیرند. اگر مردم تا پایان تعطیلات نوروز در خانه بمانند، می‌‌توانیم بر ویروس غلبه کنیم.»
در همین رابطه رئیس جمهوری نیز طی روزهای گذشته علیرغم تاکید مجدد بر عدم اجرای قرنطینه شهر یا محله‌ای، از توصیه به خانه ماندن و عدم انجام مسافرت‌های ضروری خودداری نکرد، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت، روحانی در این خصوص یادآور شد:«مردم توصیه‌های پزشکی را جدی گرفته و از انجام سفرهای غیرضرور شهری و بین شهری خودداری کنند تا دوره زمانی توقف ویروس کرونا در کشور کوتاه‌تر شود و شهروندان عزیز بتوانند هرچه سریع‌تر به زندگی عادی بازگردند.»

نوروز در خانه بمانیم

توصیه به ماندن در خانه و عدم تردد در شهر موضوعی که حتی گاهی عدم رعایت آن توسط مردم صدای گلایه‌مند وزیر بهداشت را به گوش رسانید تا بار دیگر بر قرنطینه خانگی تاکید داشته باشد، اما حالا با نزدیک شدن به ایام نوروز ضرورت رعایت آن دوچندان می‌شود، اینجا جدا از مسافرت‌های بین‌شهری مسئله سنت دید و بازدید در ایران مطرح است، طوری که عده‌ای معتقدند اگر دید و بازدیدهای نوروز متوقف یا کم نشود ما با موجی تازه از ابتلا به کرونا روبه‌رو خواهیم بود.
به گزارش ایسنا، دکتر حسین کریم، رئیس دانشگاه علوم پزشکی البرز ضمن تاکید مجدد بر زحمت‌های پرسنل درمانی در بیمارستان‌ها در این رابطه گفته بود:«در عید نوروز تمام رفت و آمدها حذف شود و تبریک‌ها به صورت مجازی انجام شود و مردم تا حد امکان از خانه‌ها خارج نشوند.»
دکتر محمد اسماعیل حجازی، فوق تخصص ریه در گفت‌وگویی با ایسنا با تاکید بر اینکه برای قطع کردن چرخه انتشار ویروس کرونا باید مسئولان به مردم و مردم هم به دولت کمک کنند، گفت:«باید از عموم مردم خواست عید امسال را غیر حضوری برگزار کرده و به ابراز تبریک تلفنی یا با نرم‌افزارهای اینترنتی اکتفا کنیم.»
در همین رابطه، مینو محرز، فوق تخصص بیماری‌های عفونی و رئیس مرکز تحقیقات ایدز ایران که خودش به کووید19 مبتلا شده و این روزها در قرنطینه خانگی به سر می‌برد، برای جلوگیری از شیوع کرونا و قطع زنجیره انتقال این ویروس یادآور شد:«تنها کاری که باید در این مرحله انجام دهیم، این است که تا حد امکان خودمان را در معرض ویروس قرار ندهیم و دستورات بهداشتی را جدی بگیریم. دست ندهید، روبوسی نکنید، به دیدار بزرگ‌ترها نروید تا آنها را بیمار نکنید. سعی کنید دید و بازدید عید را کمی عقب بیندازید. در این صورت در حالت خوشبینانه می‌توان امیدوار بود که اوج بیماری تمام شده و از شدت بیماری کم شود.»

پویش‌های مردمی برای مقابله با کرونا

اما جدا از اقدامات دولتی و توصیه‌های پزشکی، در خصوص خانه‌نشینی و عدم خروج از شهرها و دید و بازدید، مردم هم در این روزها نسبت به این توصیه که به نظر می‌رسد تنها راه مقابله با کرونا باشد واکنش‌هایی داشتند. حالا کارزاری تشیکل شده تحت عنوان «در خانه بمانیم» که خانه را امن‌ترین جا برای پیشگیری از انتقال کروناویروس معرفی می‌کند و مردم را دعوت به در خانه ماندن می‌کند. هشتگی که این روزها ترند شبکه‌های اجتماعی شده تا مردم با ماندن در خانه از منفی بودن تست کرونا اطمینان حاصل کنند. همچنین با نزدیک شدن به ایام شروع سال جدید در ایران گروهی از کاربران شبکه‌های اجتماعی، کارزاری را تحت عنوان «عید ما بعد از شکست کرونا» راه انداخته‌اند و از آن به مثابه یک قرار ملی یاد می‌کنند، قراری که بنا است به کمک آن زنجیره انتقال ویروس قطع شود، در این پویش قرار ملی را اینگونه تعریف کرده‌اند،«عید را از طریق تلفن و اینترنت با همدیگر در تماس باشیم و به دیدار کسانی که دوست شان داریم نرویم تا آنها را در معرض ویروس کرونا قرار ندهیم.»

کیفیت خانه‌نشینی در ایام نوروز

علیرغم همه تلاش‌ها برای خانه ماندن مردم در ایام نوروز به نظر می‌رسد پرسش اصلی کیفیت گذر این ایام باشد، کیفیتی که اگر امکان داشت می‌شد از تجربه کسانی که سال‌ها در قرنطینه خانگی هستند استفاده کرد، اما در نبود این امکان، حالا گروهی از متخصص‌ها و سایت‌ها در فضای مجازی به کمک کسانی آمده‌اند که قرار است روزهای طولانی به انتظار شکست کرونا در خانه‌های خود بنشینند.دکتر امیرمحمود حریرچی، متخصص سلامت عمومی و مددکار اجتماعی در این باره به ایسنا گفته است:« خانه‌نشینی کرونایی را می‌توان به گونه‌ای به فرصت تبدیل کرد،بهترین کار در ایام خانه‌نشینی، مطالعه کتاب است.» در همین رابطه ایسنا به نقل از محسن جوادی، معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از ایجاد امکان خرید کتاب‌های الکترونیکی و گویا با تخفیف در ایام نوروز در قالب پویش «کتاب _ خانه» خبر داد.همچنین، هادی خورشاهیان نویسنده کتاب‌های کودک و نوجوان، در خصوص مطالعه کودکان و نوجوانان در روزهای قرنطینه به باشگاه خبرنگاران جوان گفت:«با توجه به مطالعاتی که در زمینه کتاب‌های کودک و نوجوان دارم، به کودکان و نوجوانان پیشنهاد می‌کنم شعرهای تألیفی بخوانند؛ در بخش داستان هم به خصوص برای نوجوان‌ها آثار تألیفی را پیشنهاد می‌دهم.»
علاوه بر کتاب و فیلم، گروهی مجدد انجام بازی‌های قدیمی را پیشنهاد داده‌اند بازی‌هایی که در روزگار نبود تلفن‌های هوشمند اسباب سرگرمی خانواده‌ها بود، بازگشت به بازی‌های بومی و قدیمی همچون اسم و فامیل، نقطه نقطه، منچ، شطرنج و.. با دورهمی‌های صمیمانه خود بهترین راه پیشنهادی برای روزهای قرنطینه است.اما از ظرفیت فضای مجازی هم برای این روزها نباید عبور کرد، سایت‌هایی که علیرغم خانه‌نشینی امکان حضور مجازی گردشگران را در مکان‌های تفریحی فراهم می‌کنند، دو سایت مرجع که یکی سایت رسمی وزارت میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری و دیگری با نام «ویزیت ایران» است در این زمینه فعالیت دارند.همچنین جرئیل نوکنده، مدیرکل موزه ملی ایران خبر داده به دنبال شیوع بیماری کرونا ویروس و اعمال محدودیت در ترددها و بازدید از موزه‌ها، موزه ملی ایران در ایام نوروز در اقدامی متفاوت تصمیم گرفت تا ویدیوهای مربوط به حوزه فعالیت‌های خود را در شبکه اجتماعی «آپارات» بارگذاری کند و علاقه‌مندان بتوانند از طریق این وبگاه به آن‌ها دسترسی داشته باشند.