عضویت در سازمان شانگهای دستاورد کیست؟
مهدی روزبهانی (روزنامه‌نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1781

اسفند را دود کنیم

احسان اقبال سعید (روزنامه‌نگار)
از جام سال جاری تنها چند جرعه از اسفند برجای مانده که عمر آن به سرعت برق وباد خواهد گذشت. این آخرین دقایق اسفندماه همیشه پر از خوش‌خاطری و خروش بسیاری در میان مردم و اهل چرتکه بوده و نوعی شادی افزون شده در ذهنیت و جمهور مردم موج می‌زد. امسال اما هراس و اقتضائات ابتلا به عامل بیماری‌زا اسفند متفاوتی را رقم زده است که آخرش هم به دیگر اسفند‌ها نمی‌ماند. اما باید شادی و خوش‌بینی را حتی در حصار خانه‌ها افزون کرد و از یاد نبرد چه سال‌ها که به رسم معمول به همه آنچه اکنون از آن محرومیم مشغول بودیم و حال هیچ از آن در خاطر نداریم. شاید همان سال‌ها در ادامه هیچ چیز خوشایندی برایمان در بر نداشته‌‌اند. و مگر سال و روز خدا را می‌توان چون متاع میوه‌فروشی جدا کرد و تنها نیکوهایش را گزین کرد؟ به‌راستی این است رسم وفا؟ اگر واقعیت را از یاد نبریم‌‌، مگر می‌شود در سالی فقدان و فقر و اتفاقات هراس‌انگیز رخ ندهد؟ که اگر چنین می‌شد زمین اکنون از آدمیان انباشته بود. پس می‌توان خوش‌بینی پیشه کرد که اگر سال به نفس افتاده جاری که در ابتدایش نه کرونا و نه سیل و تهدید را داده بود، چنین نفس‌گیر به پایان می‌رسد، سال در پیش به تمامی برعکس باشد و برگ زندگی مردم سرزمینمان به گونه‌ای دیگر رقم بخورد. این ویروس مهاجم در سال در پیش بار خودش را خواهد بست و کمی زودتر یا با تعویق به بایگانی حافظه‌های کوتاه‌مدت خواهد پیوست. اما نوش‌ونیش این روزها می‌تواند آموزنده باشد که یک ویروس بی‌مقدار که نه در حساب می‌آید و نه در چشم چگونه خسارات حیرت‌انگیز به انسان وارد می‌کند و کسی چون دونالد ترامپ با آن هیبت و هیکل مهیب از ترسش به سوراخ می‌گریزد. اما باز بدانیم هموطنانی که از میان ما رفتند و بهار نو را به چشم ندیدند می‌توانستند باشند و باز زندگی را با طعم و تلخی‌اش مزمزه کنند که شاعر سرود «بودن به از نبود شدن خاصه در بهار....» اما از دست‌شدگان غوغای کرونا در مقابل آمار تلفات تصادفات جاده‌‌‌ای و دیگر بی‌پروا راندن و زیستن‌مان چه نسبتی را نشان می‌دهد؟ پس زندگی را قدر بدانیم و با قوت از آن حراست کنیم.
مجلس یازدهم با ترکیبی متفاوت و البته منتظرانی که برای رقابت در دور دوم باید تا شهریورماه صبر پیشه کنند، تشکیل خواهد شد. پس از سه دوره بهارستان صدر خود را به چهره جدیدی خواهد سپرد و حدس و گمان‌ها نام برخی‌ را در رسانه‌ها حتی مشخص کرد. مجلس جدید در ابتدا ممکن است عرصه را بر دولت مستقر تنگ کند و با تکثر سوال و شاید استیضاح نفس‌های پاستور را بیشتر به شماره اندازد، اما مگر روزهای سخت‌‌‌‌تر از این هم برای دولت ممکن است؟ تقریبا خیر. واقعیت کار اجرایی و تفاوت آن با منتقد و نامزد انتخابات بودن با توجه به شرایط ویژه تحریم‌های ظالمانه و کاستی چشمگیر منابع ارزی-نفتی کشور نمایندگان را سریع‌‌‌‌تر به واقعیت کار اجرایی خواهد رسانید و اولویت را بر تامین و تداوم حرکت چرخ اجرایی کشور با حقیقت دویست هزار بشکه نفت 30دلاری خواهد رسانید. کشور با تمام سختی‌های ناشی از تحریم‌های ظالمانه زیستن هرچند دشوار در این شرایط را آموخته است. فشار حداکثری عدو هم کار را تنگ کرد، اما نتوانست به اتمام برساند. این پیام به وسیله آمریکا و هم‌پیمانانش به خوبی دریافت شده است. و حالا دریچه گشایش‌های جدید برای فروش نفت برای کشورمان باز خواهد کرد. البته نازشست و اراده وتوان خیره‌کننده کشور در دفاع از خود این انگاره را باطل کرد که بتوان در هیچ معادله‌‌‌ای در منطقه ایران را نادیده بگیرند.
ممکن است در سال جاری انتقال قدرت با همه تلاطم و ترقه‌بازی‌هایش در سعودی ادامه داشته باشد. این بردار و بنشین محمدبن سلمان در پیوند با حادثه آرامکو این کشور را به کاهش تنش و پذیرش برخی واقعیات منطقه گسیل می‌دارد و تنش کمتر برای همه طرف‌ها مفید خواهد بود.
القصه این که همیشه گفته‌ایم «سالی که نکوست از بهارش پیداست» و با این که بارها گزاره ماضی نقض شده باورش داریم. سال 99 را در ذهن خود این گونه بیاغازیم که «سال نکو الزاما با بهارش در ارتباط نیست» و سال برای ما از بهار درون خانه‌هایمان و ایمان به چرخش سیب سیاست و تقدیر به هزار چرخ آغاز و به فرجام نیکو خواهد رسید.
سال نو بر همه فارسی‌زبانان مبارک باد.