عضویت در سازمان شانگهای دستاورد کیست؟
مهدی روزبهانی (روزنامه‌نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

1781

فعلا تعطیلات را فراموش کنیم

آسو محمدی (روزنامه‌نگار)
به دنبال تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها خبرهای غیررسمی حاکی از آن است که مردم بار سفر و چمدان مسافرت را آماده کرده‌اند، اما چرا با اینکه به مردم آنقدر هشدار داده می‌شود و گفته می‌شود که مسافرت نروید، اما به مسافرت می‌روند. چرا این خطر را جدی نمی‌گیرند؟ چرا مردم و مسئولان حرف همدیگر را نمی‌شنوند؟ وزارت بهداشت هم 13 اسفند اتود اولیه نقشه انتشار ویروس کرونا را بر پایه اطلاعات تردد در ایران منتشر کرد؛ ویروسی که کانون اولیه انتشار در ایران قم بود و بعد، توسط مسافران مبتلاشده، در سراسر کشور منتشر شد. در واقع نگرانی این است که اگر سفرها و مسافرت‌ها در این روزهای بحرانی لغو نشود و مردم قانع نشوند که حداقل در این وضعیت پیک شیوع کرونا بی‌خیال سفر و جابه‌جایی شوند، به احتمال خیلی زیاد موج‌های دوم و سوم کرونا کل کشور را در فصل بهار درگیر خواهد کرد و معلوم نیست تا کی ادامه پیدا کند، اما برای جلوگیری از این وضعیت چه باید کرد؟ چرا مردم بی‌خیال این موضوع شده‌اند؟ اگر دولت در مسئله کرونا کم‌کاری کرده، اما سفر نرفتن که دست خود مردم است. در روزهای منتهی به تعطیلات نوروز فعالان اجتماعی در فضای مجازی با تشکیل کمپین «نوروز بی‌سفر» یا چالش «سفر نمی‌روم» یا هشتک «در خانه بمانیم» از عموم مردم درخواست می‌کنند که امسال به مسافرت‌های نوروزی نروند تا روند کنترل ویروس کرونا بهبود یابد. در ادامه در پی شیوع کرونا استانداران 15 استان کشور اعلام کردند که از پذیرش مسافران استان‌های دیگر معذور هستند و تمام هتل‌ها و مراکز توریستی تعطیل است. تصاویر و عکس‌هایی از جاده‌های کشور منتشر شده که نشان می‌دهد با وجود تمام توصیه‌ها اما بسیاری از مردم بار سفرشان را بسته‌اند؛ مردمی با اطلاع از تعطیلی دانشگاه‌ها و مدارس در دو هفته پایانی سال ۹۸ و البته دو هفته تعطیلات نوروزی، عزم سفر کرده‌اند. انگیزه این سفر بازگشت به خانه و کاشانه پدری در شهرستان زادگاه باشد، یا صرفا گشت‌وگذار و تفریح، فرق چندانی در صورت مسئله نمی‌کند. در مورد پیشگیری از همه‌گیری بیشتر، توصیه شده است که مردم سفر نکنند و در خانه بمانند.
با سفر کردن، عملا آسیب‌پذیری در برابر بیماری بیشتر می‌شود و تعداد بیشتری از مردم به ویروس کرونای جدید مبتلا خواهند شد. رفتار ما نشان می‌دهد که تا چه حد حاضریم کروناویروس را جدی بگیریم. این میزان جدیت نشان می‌دهد که واقعا چقدر برای سلامت خود و خانواده‌مان اهمیت قائل هستیم.
وزیر بهداشت چهارم اسفند ۹۸، از مردم خواست با اعمال قرنطینه خانگی، پرهیز از روبوسی، نرفتن به نقاط پرجمعیت و عدم استفاده از وسایل شخصی مشترک یا خودکارهای عمومی، از سرایت ویروس کرونا جلوگیری کنند. او از اهالی قم خواست به جایی سفر نکنند و به شهروندان سایر شهرها نیز توصیه کرد به سمت قم و شهرهای زیارتی نروند. سعید نمکی در روز چهارم اسفند گفت:«در حال حاضر قم کانون بیماری است و باید آن را مدیریت کنیم. موارد زیادی که مثبت شده‌اند، اکثرا منشأ سفر به قم داشته‌اند.» همچنین معاون وزیر بهداشت گزارش کرد که بعد از تعطیلی مدرسه‌ها، ورود به استان گیلان ۲۰درصد بیشتر شده است. وزیر بهداشت هم گله کرد که مدرسه‌ها را تعطیل نکرده‌اند که مردم به سفر بروند.
این درخواست البته چندان مورد توجه واقع نشد، چرا که معاون وزیر بهداشت روز ۱۵ اسفند نقشه‌ای را منتشر کرد که نشان می‌داد پراکنش ویروس عمدتا از قم و تهران و بیشتر از طریق مسافرت زمینی به سراسر کشور صورت گرفته است. این مسئله نشان می‌دهد که در ساختار دولتی ما مسئله‌ای که باید از مدیریت کلان جامعه و در سطح دولت پیگیری و اعمال حاکمیت شود، به صورت حرکتی اختیاری و داوطلبانه از عموم مردم خواسته می‌شود. در مقابل ویروس کرونای جدید که به گفته وزیر بهداشت سرعت سرایت آن بسیار بالاست، مهم‌ترین مسئله برای مدیریت بحران در کوتاه‌مدت، کاهش آسیب‌پذیری است. یعنی تعداد کمتری از مردم در معرض آسیب و سرایت ویروس کرونا قرار گیرند. این وضعیت در حالی است که با افزایش مسافرت‌ها آسیب‌پذیری هم نزد سفرکننده(میهمان) و هم میزبان افزایش می‌یابد. همچنین ۱۵ اسفند اعلام شد که سفرهای بین شهری ۱۵% کاهش یافته است؛ یعنی ۸۵% سفرها مطابق معمول مانند حالت عادی انجام می‌شود. چنین آماری نشان می‌دهد که هم دولت در مدیریت بحران، حداقل در کاهش آسیب‌پذیری، و از دیدگاه اعمال حاکمیت کاملا موفق نبوده است، و از سوی دیگر بسیاری از شهروندان ایرانی واقعیت‌ها و دستورالعمل‌های علمی را همچنان جدی نمی‌گیرند. این روند باید وارونه شود. در هر حال باید سفرها با همکاری مردم به سفرهای واقعا ضروری محدود شود و مردم در این نوروز فراموش کنند که تعطیلات نوروزی وجود داشته و قرار بوده امسال هم وجود داشته باشد. مساله کاملا جدی است. شوخی گرفتن مسئله به قیمت جان خودمان و هموطنان بیشتر دیگری تمام خواهد شد.