حقیقت خط فقر
رضا صادقیان (روزنامه‌نگار)
۱- صفحه اول

۲- سیاست

۳- سیاست

۴- جامعه
۵- ویژه شهرستان
۶- اقتصاد
۷- فرهنگ و هنر
۸- صفحه آخر

2187
جهت اشتراک در روزنامه همدلی ایمیل خود را ثبت فرمائید

با انتشار پیامی صورت گرفت:

تقدیر رهبر انقلاب از مبارزات محتشمی‌پور

همدلی|  حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدعلی‌اکبر محتشمی‌پور روزگذشته بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت. دیروز رهبر انقلاب در پیامی درگذشت او را تسلیت گفتند. رهبر انقلاب در پیام خود نوشتند:«فعالیت‌های مبارزاتی آن مرحوم که به خدمات انقلابی ایشان در دوران جمهوری اسلامی و مسئولیت‌های مهم و آنگاه به جانبازی بر اثر اقدام تروریستی دشمنان منتهی شد، سابقه‌ی ارزشمند و افتخارآمیزی است که مشمول تفضّلات الهی و ذخیره‌ی اُخروی برای ایشان خواهد بود ان‌شاءالله. از خداوند متعال رحمت و مغفرت برای آن مرحوم و صبر و سکینه برای بازماندگان محترم مسألت‌ می‌کنم.» 
همچنین روسای سه قوه، سیدحسن خمینی، وزیر امورخارجه و جمعی دیگر از فعالان سیاسی و مقامات کشور درگذشت محتشمی‌پور را تسلیت گفتند.  محتشمی‌پور از فعالان سیاسی و انقلابیون با سابقه بود که بعد از پیروزی انقلاب هم در سمت‌های مهمی از جمله وزارت کشور دولت میرحسین موسوی حضور داشت ولی بعد از حوادث سال 88 تصمیم گرفت که ایران را ترک کند و در نجف اشرف ساکن شد. چندی پیش میرحسین موسوی در تماس تلفنی با فرزند او جویای احوالش شده بود. درگذشت محتشمی‌پور با واکنش مقامات و چهره‌های سیاسی رو به رو شد.  
محتشمی‌پور در نجف مدتی همراه امام بود و پس از اخراج از عراق در پاریس به امام پیوست و مسئول ارتباطات دفتر امام در نوفل‌لوشاتو شد. او در سال ۱۳۶۰ به عنوان سفیر جمهوری اسلامی ایران راهی سوریه شد و تا سال ۱۳۶۴ در دمشق خدمت کرد. از جمله اقدامات مهم او در سوریه، تشکیل گروه‌های اسلامی در منطقه شام به ویژه حزب‌الله لبنان و ایجاد هسته‌های مقاومت اسلامی در فلسطین بود. در بهمن ۱۳۶۲ سرویس‌های امنیتی رژیم صهیونیستی با ارسال یک بسته انفجاری برای محتشمی‌پور، او را مورد هدف یک حمله تروریستی قرار دادند و او در این حادثه انفجار بمب مجروح شد.  با تشکیل دولت دوم میرحسین موسوی در سال ۱۳۶۴، او به عنوان وزیر کشور به مجلس معرفی شد و با گرفتن رای اعتماد از مجلس دوم، تا سال ۱۳۶۸ وزارت کشور را بر عهده داشت. با انشعاب در جامعه روحانیت مبارز و تشکیل مجمع روحانیون مبارز در سال ۱۳۶۶، محتشمی‌پور که به جناح چپ جمهوری اسلامی گرایش داشت به این گروه سیاسی روحانی پیوست و عضو شورای مرکزی مجمع روحانیون مبارز شد.
محتشمی‌پور در سال ۱۳۶۸ پس از پایان وزارت به عنوان یکی از مشاوران سیاسی رهبر انقلاب اسلامی برگزیده شد و در همان سال به عنوان نماینده مردم تهران به مجلس سوم شورای اسلامی راه یافت.مشاور اجتماعی سیدمحمد خاتمی در دولت اصلاحات و نماینده مجلس ششم از دیگر سوابق اوست.
محتشمی‌پور در انتخابات سال ۱۳۸۴ رئیس ستاد انتخابات مهدی کروبی بود و در انتخابات سال ۱۳۸۸ ریاست کمیته صیانت از آرای ستاد میرحسین موسوی را به عهده گرفت و پس از وقایع انتخابات ۸۸، کم کم به حاشیه سیاست ایران رفت. او پسرعموی فخرالسادات محتشمی‌پور همسر مصطفی تاجزاده است. محتشمی‌پور در سال ۱۳۹۰ به عراق رفت و ۱۰سال پایانی عمر خود را در نجف گذراند.